• 2014/2015

         

        Do zobaczenia we wrześniu!

        Postscriptum

        Wraz z początkiem wakacji uczniowie odchodzącej już klasy VI b zakończyli projekt w ramach programu współpracy międzynarodowej eTwinning pt: „Ending Primary School”. Szóstoklasiści wpadli na pomysł, aby kończąc szkołę stworzyć dla siebie kronikę wspólnych lat, a następnie poprzez jej publikację pokazać dzieciom z innego kraju jak wygląda życie w polskiej szkole podstawowej. Na partnera projektu wybrali szkołę w Hiszpanii, w uroczej miejscowości Palma De Mallorca.

        Tworząc filmiki, prezentacje PowerPoint, pisząc listy oraz maile, gromadząc liczne fotografie opowiedzieli w bardzo interesujacy sposób swoją szkolną przygodę, a równocześnie poznali losy rówieśników z obcego kraju. I to wszystko po angielsku! Wielki wyczyn i świetna zabawa:).

        Na zdjęciach obok uczniów klasy VI b przyjaciele z Hiszpanii.

        Wakacje? Wakacje!

        25 czerwca klasy 0 - VI spotkały się w auli, aby podsumować mijający rok szkolny 2014/2015.

        Przybyłe w tym dniu panie policjantki zwróciły uwagę dzieci na bezpieczne zachowanie podczas nadchodzących wakacji.Pani Dyrektor pogratulowała uczniom ich osiągnięć, wielu y nich odebrało nagrody za zdobycie punktowanych miejsc i wyróżnień w różnorodnych konkursach.

        Dziewczęta i chłopcy z klas VI a i III a oraz działająca w szkole grupa break-dance wesoło, kolorowo i tanecznie, śpiewając także po angielsku:) wprowadzili całą brać szkolną w nadchodzący czas odpoczynku, podróży, nowych przyjaciół i nieznanych przygód.

        „Hamlet- komiczna tragedia”

        24 czerwca, uczniowie klasy VI b, od trzech lat tworzący kółko teatralne, pożegnali się z całą społecznością szkolną wspaniałą parodią jednego z najznakomitszych dzieł Williama Szekspira pt.:„Hamlet- komiczna tragedia”.

        Kolejne z cyklu dwujęzycznych przedstawień, choć wierne orginałowi pod względem fabuły, zostało dostosowane przez młodych artystów do wieku widowni i przedstawione w bardziej zabawny sposób, czym zaskarbiło sobie zachwyt publiczności. Lecz sukces przedstawienia to nie tylko śmieszny scenariusz, wartka fabuła czy ciekawa scenografia, lecz przede wszystkim wspaniała gra młodych aktorów, którzy po raz kolejny pokazali wielki talent.

        W przeciwlotniczym schronie

        23 czerwca klasy II a i II b wybrały się na spacer do Parku Krakowskiego. Przygotowana tam była dla nich niespodzianka. Okazało się, że na terenie Parku znajduje się bunkier z czasów II wojny światowej, który ma już siedemdziesiąt jeden lat!

        Niewiele osób wie o jego istnieniu. Mogliśmy zobaczyć jak w czasie nalotu ludzie chronili się i w jakich warunkach tam przebywali. Dziwna to była wycieczka w przeszłość, ale teraz wszystkim pokażemy to niezwykłe miejsce.

        W Kopalni Soli w Wieliczce

        22 czerwca klasa III a zeszła 57 metrów pod ziemię, aby zwiedzić unikatową, odkrytą w XIII w. Kopalnię Soli w Wieliczce. Trasa prowadziła przez liczne chodniki i komory solne.

        Dowiedzieliśmy się jak drogą przyprawą była kiedyś sól, jak niebezpieczna była praca w wyrobisku, przypomnieliśmy sobie legendę o św. Kindze, patronce górników solnych. Zobaczyliśmy też komorę Kazimierza Wielkiego i Mikołaja Kopernika, stąpaliśmy po śladach Józefa Piłsudskiego i Jana Pawła II, którzy kiedyś, tę kopalnię odwiedzili.

        Zachwyciła nas Kaplica św. Kingi, która cała, łącznie z podłogą, wykuta jest w soli. Spotkaliśmy soliludki, zobaczyliśmy solne "kalafiory", oglądaliśmy pokaz światła i dźwięku, i z zawrotną szybkością wyjechaliśmy windą na powierzchnię ziemi.

        A wróciliśmy do szkoły...pociągiem:)


        „Moje pierwsze pieniądze”

        W mijającym roku szkolnym uczniowie klasy III b uczestniczyli w projekcie „Moje pierwsze pieniądze”.

        Celem programu było nauczenie dzieci odpowiedzialności za podejmowane decyzje finansowe, jak i uświadomienie im roli i znaczenia pieniądza w życiu człowieka. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się skąd się wzięły pieniądze, uczyły się jak je oszczędzać i przemyślanie nimi gospodarować, w jaki sposób rozsądnie robić zakupy i czym jest sprawiedliwy handel.

        W magicznej krainie, gdzie kogut mieszka w budzie z psami

        13 czerwca uczniowie i rodzice z klasy III a udali się na wspólną wyprawę do domu jednej z uczennic mieszkającej poza Krakowem.

        Pomysłodawcy i organizatorzy spotkania przewidzieli niezwykłe atrakcje - dzieci wskakiwały do basenu, czyniąc w nim harce i swawole, chłopcy z tatusiami rozegrali niejeden mecz piłki nożnej, cztery koty mężnie stawiały czoła przymusowym przytulankom, domek na drzewie chwiał się wprawdzie w posadach, ale konstrukcja okazała się jednak solidna, po podwórku paradował kogut, który został wygnany z kurnika przez młodszego rywala i zamieszkał w budzie z dwoma psami.

         

        Jedliśmy lody śmietankowe i grillowane przysmaki oraz wiele innych pyszności przygotowanych wspólnymi siłami.

        Serdecznie dziękujemy!!!:)

        Dzień Andersenowski

        12 czerwca uroczystość 210. rocznicy urodzin pisarza rozpoczęła grupa uczestników koła bibliotecznego słowami samodzielnie ułożonego wiersza:
        „Dzisiaj nasza szkolna scena
        zaprasza Was do świata baśni Andersena….”

        Prowadząca galę Emilka, przy dźwiękach piosenki, wprowadziła na scenę korowód baśniowych postaci, wśród których dominowały Calineczki i dziewczynki z zapałkami. Były też księżniczki, książęta, dzielny ołowiany żołnierzyk, cesarz i nawet…. dzikie łabędzie.

        Dzieci z klas młodszych obejrzały trzy przedstawienia nagrodzone w szkolnym konkursie teatralnym, w wykonaniu uczniów z klasy IVa i IV b („Księżniczka na ziarnku grochu”, „Krzesiwo” i „Królowa śniegu” )

        Z kolei starsi uczniowie bawili się, podziwiając swoje koleżanki i kolegów w pełnych humoru interpretacjach „Plotki” (VIa), „Księżniczki na ziarnku grochu” (VB) oraz „Krzesiwa” (IVb).

        Końcowym, miłym dla laureatów podsumowaniem tego dnia było otrzymanie dyplomów i nagród za wszelkie konkursy związane z książką.



        Kto jest Mistrzem Języka Angielskiego?

        9 czerwca 2015 odbył się coroczny pojedynek uczniów naszej szkoły o tytuł Mistrza Języka Angielskiego każdej z klas starszych. Chętnych biorących udział w konkursie było w tym roku bardzo wielu. Wszyscy oni zaimponowali wiedzą, zaangażowaniem oraz osiągniętymi wynikami.

        Z przyjemnością pragniemy ogłosić, iż:

        Wśród klas III

        • tytuł MISTRZA otrzymała Ewa Gustab (III a)
        • II miejsce zajęli Jakub Czerwieniec (III a) i Barbara Bergier (III b)
        • III miejsce Szymon Śmitkowski (III a) i Lena Khiralla (III b)

        Wśród klas IV

        • tytuł MISTRZA otrzymał Mateusz Pasternak (IV b)
        • II miejsce zajęła Róża Kwiecińska (IV a)
        • III miejsce Zuzanna Iwan (IV a)

        Wśród klas V

        • tytuł MISTRZA otrzymał David Amon (V b)
        • II miejsce zajął Bartosz Matlak (V a)
        • III miejsce Łukasza Zając (V a)

        Wśród klas VI

        • tytuł MISTRZA otrzymała Marta Świechowicz (VI a) oraz Julia Matlak (VI a)
        • II miejsce zajął Michał Dziedzic (VI b)
        • III miejsce Antoni Grzegorek (VI b)

        Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

        Z ostatniej chwili

        Gabrysia Kordylewska i Jan Tarnawski zostali finalistami wojewódzkiego, ogólnopolskiego konkursu historycznego "Losy Bliskich, losy Dalekich".Gratulujemy!

        Z ostatniej chwili

           

        Na Halę Boraczą

        31 maja 2015 Szkolne Koło PTTK "Podróżnik" odbyło wycieczkę na Halę Boraczą w Beskidzie Śląskim". Zwiedziliśmy fort "Wędrowiec" w Węgierskiej Górce, by następnie ruszyć na pełen widoków szlak.

        Już planujemy następną wyprawę 14 czerwca 2015; zapraszamy turystów...

        Prawie jak...alpiniści

        27 maja 2015 r. uczniowie z klasy II a wybrali się do Centrum Wspinaczkowego „Forteca”, które od początku swego istnienia promuje aktywne spędzanie wolnego czasu. Zbliżają się wakacje, czas zatem przypomnieć sobie o zasadach bezpieczeństwa nad wodą, w górach i w czasie podróży. W takim miejscu jak "Forteca" wszystkie zasady lepiej wchodzą do głowy.

        W nagrodę za pilność podczas zajęć dzieci pod czujnym okiem instruktora mogły pobawić się na ściankach. Było wspaniale! Pewnie tu jeszcze wrócimy.

        Z ostatniej chwili

        Uczniowie polskich szkół z klas I-VI wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Przyrodniczym Świetlik. W tym roku dzieci z "Naszej Siódemki" wystartowały w nim po raz pierwszy. I oto mamy aż siedmiu laureatów - dwie nagrody i pięć wyróżnień!

        Nagrody otrzymali:

        • Natalia Szczepańska z klasy II b i Zuzanna Iwan z klasy IV a

        Wyróżnienia otrzymali:

        • Adam Oleksy, Anna Nowak, Oskar Popowski, Igor Pyclik z klasy II b, Weronika Jaśkowiec z klasy IV b

        Gratulujemy !!!


        Prawo i my

        14 maja uczniowie naszej szkoły: Maria Fugas, Jan Kołcz i Rafał Małota z klasy VI b reprezentowali "Siódemkę" w półfianle konkursu „ Prawo i my” zorganizowanym przez Straż Miejską.

        Mimo wielu trudnych pytań i poważnej tematyki poradzili sobie świetnie pokonując wszystkich konkurentów i zajmując I miejsce. Gratulujemy naszej drużynie. Życzymy sukcesu podczas finału konkursu, który odbędzie się dnia 15 czerwca 2015 roku w Urzędzie Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 3-4.

        Z ostatniej chwili

        Znamy już wyniki konkursu Kangur Matematyczny.

        W kategorii:"Żaczek" - klasa druga szkoły podstawowej:

        • Allan Wąchała - Wiśniewski - wyróżniony
        • Oliwia Toboła - wyróżniony

        W kategorii:"Maluch" - klasa trzecia szkoły podstawowej:

        • Wojciech Życzkowski - wyróżniony
        • Kaja Kupiec - wyróżniony

        W kategorii:"Maluch" - klasa czwarta szkoły podstawowej:

        • Aleksander Dietrich - bardzo dobry
        • Sylwester Lotocki - wyróżniony
        • Róża Kwiecińska - wyróżniony

        Gratulujemy!

        Po nitce do kłębka

        8 maja 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 21 odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom konkursu literacko - plastycznego „Po nitce do kłębka”. Jej uczestniczką była także nasza uczennica, Kaja Kupiec z klasy III a. Na spotkaniu prezentowane były prace plastyczne wszystkich finalistów wykonane w najróżniejszych technikach, głośno odczytano wybrane recenzje powieści detektywistycznych, które dzieci pisały w ostatnim etapie konkursu.

        Po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród, nastąpiło spotkanie z „prawdziwym detektywem” z komendy policji, który wprowadzał słuchaczy w tajniki tropienia śladów przestępstwa. Wielką atrakcją było praktyczne poznanie procedury pobierania odcisków palców – każde dziecko mogło tego doświadczyć osobiście – oczywiście dobrowolnie. Na koniec, na laureatów czekał, słodki poczęstunek, rozmowy towarzyskie uczestników oraz wypełnienie ankiety na temat konkursu.

        Wielki Teatralny Konkurs rozstrzygnięty!

        8 maja szkolną scenę teatralną ożywiły inscenizacje baśni Andersena przygotowane samodzielnie przez uczniów z klas IV-VI. Poszczególne zespoły zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie oraz pomysły reżyserskie i scenopisarskie, które były na bardzo dobrym poziomie. Niekiedy zaskakiwał wybór repertuaru – sięgnięto po utwory mniej znane - zadziwiała też wielka różnorodność realizacji.

        Występy nagrodzonych grup będziemy mieli okazję obejrzeć 12 czerwca, podczas uroczystego zakończenia konkursów pod hasłem „W świecie baśni Andersena”.

        Gratulujemy laureatom, a także wszystkim, którzy odważnie stawili czoła teatralnym zmaganiom, angażując swój czas i wysiłek, który z pewnością nie pójdzie na marne, lecz będzie stanowił dla każdego uczestnika nowe, cenne doświadczenie.

        Oto lista nagrodzonych:

        • I miejsce:„Krzesiwo” - klasa IV b
        • II miejsce: „Księżniczka na ziarnku grochu” - klasa I Va
        • III miejsce: „Królowa śniegu”- klasa IVa

        Wyróżnienia:

        • Ewa Genew IV b - wyróżnienie za grę aktorską
        • Maria Bogusz IV a- wyróżnienie za grę aktorską
        • Olga Pabisek IV a - wyróżnienie za scenariusz i muzykę

        • I miejsce:„Opowiadanie o matce” klasa VI b
        • II miejsce ex aequo: „Plotka - klasa VI a i „Księżniczka na ziarnku grochu” - klasa V b

        Wyróżnienia:

        • Maria Fugas kl. VI b wyróżnienie za grę aktorską
        • Gabrysia Reszko kl. V b - wyróżnienie za grę aktorską
        • Jan Klein kl. VI a wyróżnienie za scenariusz

        Znane są również wyniki konkursów na gry planszowe i historyjki obrazkowe wg baśni Andersena.

        Konkurs plastyczny dla klas I-III był niezwykle pracochłonny, wymagał ogromnej cierpliwości, staranności i dobrej znajomości przedstawianej baśni. Efekty są widoczne!!! Prace można podziwiać w bibliotece.

        Historyjki obrazkowe:

         

        • I miejsce - Iga Kupiec –„Brzydkie kaczątko” - klasa I a , Wiktoria Górska – „Calineczka” - klasa II a , Ania Nowak „Imbryk”- klasa II b ,
        • II miejsce - Zuzanna Krętkowska „Ole Zmruż Oczko” - III a , Oliwia Toboła – „Calineczka” - II a
        • III miejsce - Oliwia Chrzan Ole Zmruż Oczko” - klasa III a , Kaja Kupiec „Calineczka”- klasa III a

        Niełatwy okazał się konkurs na gry planszowe, oparte na baśniach Andersena.

        Tu potrzebne były ciekawe pomysły, duży wkład pracy w ich realizację oraz bardzo szczegółowa znajomość utworów. Wygrał „Oktagon Andersena” –niezwykle interesująca gra opracowana przez Janka Tarnawskiego z klasy V a. Uczestnicy zajęć koła bibliotecznego już przetestowali ją w praktyce i zdołali się przekonać o jej zaletach. Zapraszamy wszystkich chętnych do biblioteki i życzymy dobrej zabawy z nagrodzonymi grami.

        Gry planszowe:

        • I miejsce - Jan Tarnawski kl. V a
        • II miejsce - Bartek Tarnowski kl. IV b
        • III miejsce - Maks Meus kl. III a
        • Wyróżnienie - Paweł Włoskowicz i Aleksander Kałuża kl. IV b

        Gratulujemy !!!

        Wiwat 3 Maj!

        30 kwietnia klasa VI b, wspomagana muzycznie przez dziewczęta z klas IV - VI, przeniosła zaproszonych gości w trudny, bo pełen wielkich emocji czas.

        Rok 1791. Trwają obrady Sejmu Czteroletniego. Przed widzami min. król Stanisław August Poniatowski, marszałek Sejmu Wielkiego Stanisław Małachowski, przyszły zdrajca targowicki Ksawery Branicki. Spierają się, dyskutują, przedstawiają swoje racje. I wreszcie jest ! Pierwsza w Europie, druga po amerykańskiej, Konstytucja Rzeczpospolitej Obojga Narodów!

        Barwne stroje, poruszające pieśni, odpowiednia dekoracja, ale przede wszystkim autentyczne, historyczne teksty skłaniały do refleksji nad zmiennymi, dramatycznymi i pięknymi losami naszej ojczyzny.

          



        Małopolskie Dni „Książka i Róża”

        24 kwietnia w ramach Małopolskich Dni „Książka i Róża” w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ul. Rajskiej odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu „DRZEWO RECENZJI – warto czy nie warto przeczytać”.

        W etapie międzyszkolnym udział wzięło ponad 150 osób. Jurorzy przyznali 7 równorzędnych nagród, z czego dwie otrzymały nasze uczennice:

        • Zuzanna Iwan z kl. IV a za recenzję książki „Dom Tajemnic" Uzasadnienie jury: „za ciekawy i bardzo udany sposób przekazania wszystkich cech recenzji. W formie wypowiedzi, której pierwsze litery zdań tworzą tytuł DOM TAJEMNIC. Książka sama siebie przedstawia i recenzuje”.
        • Olga Pabisek z kl. IV a za recenzję książki pt. „Tobi”. Uzasadnienie jury: „za ciekawą formę listu, w którym nadawcą jest drzewo a adresatami czytelnicy”.

        Przyznano też 7 wyróżnień, z których jedno otrzymała:

        • Kaja Kupiec z kl. III a za recenzję książki pt. „Szkolne przygody Mikołajka"

        Dodatkowo w etapie szkolnym nagrody otrzymują:

        • Nagrodę specjalną: Ewa Genew z kl. IV b za recenzję książki pt. „Tobi”.
        • Wyróżnienie: Mateusz Pasternak z kl. IV b za recenzję książki pt. „Cień smoka”

        Gratulujemy Młodym Recenzentom!!! Miło nam też poinformować, że dzięki wsparciu konkursu przez Wydawnictwo Znak, do bibliotek tych szkół, z których pochodzą laureaci, trafiły dodatkowo dwie paczki nowości książkowych. Zapraszamy nadal do uzupełniania Księgi Recenzentów w naszej bibliotece. Tradycyjnie na koniec roku szkolnego odbędzie się losowanie nagrody książkowej.


        Pod Wierchomlą

        19 kwietnia 2015 rozpoczęliśmy nowy sezon turystyczny z Kołem PTTK "Podróżnik". Po rzecznych przeprawach trafiliśmy jeszcze w iście zimowy krajobraz...

        ...jednak po zimowej i błotnej wspinaczce osiągnęliśmy cel naszej wyprawy: Bacówkę pod Wierchomlą.Już myślimy o następnych górskich eskapadach.

        Z ostatniej chwili

        Znamy już wyniki III edycji Ogólnopolskiego Konkursu historycznego "A to Polska właśnie!" Dwóch naszych uczniów zdobyło tytuł laureata. I miejsce w Polsce zajęła Zuzanna Smagowicz z klasy VI b, IV miejsce w Polsce Wiktoria Górska z klasy II b. Gratulujemy!


        Angielska Wiosna

        Kwiecień zaobfitował w imprezy wymagające dobrej znajomości języka angielskiego.

        Najpierw, 9 kwietnia, Marysia Fugas, Oliwia Musiał oraz Antek Grzegorek reprezentowali naszą szkołę w powiatowym konkursie Wiedzy o Wielkiej Brytanii połączonym z warsztatami z native speaker i świetną zabawą. Po ciężkiej walce zajęli szóste miejsce w Krakowie.

        Natomiast 15 kwietnia 25 uczniów postanowiło spróbować swoich sił w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym EDI. Widząc ich zmagania z trudnymi zadaniami czekamy z niecierpliwością na wyniki.


        Pamiętamy

        10 kwietnia, w przededniu 70. rocznicy wyzwolenia hitlerowskich więzień i obozów koncentracyjnych, klasa VI b wzięła udział w podniosłej patriotycznej uroczystości.

        Została ona zorganizowana na Cmentarzu Rakowickim przez Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Okręg Kraków ku przestrodze dla młodych i dla zachowania w pamięci.

        Nasze "Księgi Tajemnic" znów nagrodzone!

        W tym roku szkolnym, podobnie jak w roku ubiegłym, nasi drugoklasiści biorący udział w konkursie plastycznym "Żaczek Krakowski" odnieśli ogromny sukces! Wszystkie nadesłane prace znalazły uznanie Komisji Konkursowej!

        W kategorii – WSZECHSTRONNOŚĆ (pomysł,samodzielność, sposób wykonania, treść, tajemnice)

        • Grand Prix zdobył zespół z klasy II b w składzie:Nina Kłos, Roman Kolompar, Adam Oleksy, Roksana Pelson, Maxymilian Podkanowicz-Reczek
        • I miejsce zespół z klasy II a, w składzie:Julia Jurkowska, Józef Kasprzycki, Brajan Maślanka, Leon Ombach, Kamil Turakiewicz, Maksymilian Żak

        W kategorii - FORMA

        • I miejsce zespół z klasy II a w składzie: Nikola Adamska, Zosia Kolasa, Emilia Kwiatkowska, Julia Małysz, Oliwia Toboła, Sonia Yaba,
        • II miejsce zespół z klasy II b, w składzie: Wiktoria Błachut, Julia Kuczawska, Sofia Monetti, Anna Nowak, Zofia Życzkowska

        W kategorii - ESTETYKA

        • I miejsce - ex aequo: zespół z klasy II a w składzie: Wiktoria Górska, Patryk Hajduga, Bartosz Pietrzyk, Aleksandra Zajch
        • zespół z klasy II b w składzie:Weronika Duda, Emilia Jarema, Zofia Markiewicz, Natalia Szczepańska, Zofia Świerad

        Część ksiąg nadesłanych na konkurs została zakwalifikowana na wystawę pokonkursową, a wśród nich księga przygotowana przez zespół z klasy II b w składzie: Oskar Hajto, Oskar Popowski, Igor Pyclik, Allan Wąchała-Wiśniewski

        Zarząd Stowarzyszenia nagrodził również nauczycielki, które przysłały sprawozdania z przygotowań do konkursu -
        I miejsce dla p. Jolanty Szuro - wychowawczyni kl.II b i II miejsce dla p. Iwony Urban - wychowawczyni klasy II a. Gratulujemy!

        Wychowawcy klasy II a p.Iwona Urban i II b p.Jolanta Szuro składają podziękowania p.Elżbiecie Kaczmarczykwychowawcy świetlicy oraz rodzicom p.Annie Kwiatkowskiej, p.Iwonie Hajdudze, p.Jagodzie Gumińskiej- Oleksy, p.Danucie Monetti, p.Józefowi Oślizło. Dzięki ich zaangażowaniu, poświeceniu i ciężkiej pracy osiągnęliśmy taki sukces.

        Niedługo Wielkanoc!

        31 marca 2015 r. uczniowie z klasy III b zaprosili swoich młodszych kolegów na świąteczne przedstawienie pt."Ptasie radio". Wiosenne, skoczne piosenki (jedną z nich zaśpiewały, pięknie przebrane w kwiaty, dzieci z klasy"0"), opowieści o wielkanocnych zwyczajach, wesoła dekoracja i ciekawe stroje wprowadziły wszystkich w nastrój niecierpliwego oczekiwania na piękne świętowanie i...poprawę pogody.

         

        Wesołych, spokojnych Świąt!

        Wielkanocne palmy

        W tygodniu poprzedzającym Niedzielę Palmową dzieci z klas 0 - III wzięły udział w tradycyjnym, przedświątecznym konkursie na "Najpiękniejszą palmę wielkanocną".

        Podzielone na dwuosobowe zespoły tworzyły bibułkowe kwiaty, pozwalały, aby na bukszpanie przysiadły żółte kurczaki, czupurne kogutki i łagodne zajączki, i aby na baziach zawisły kolorowe pisanki. Święta tuż, tuż...

        W naszym Krakowie

        29 marca uczestniczyliśmy w spacerze po okolicach rynku krakowskiego poznając czasy powstania średniowiecznego samorządu. Na terenie południowej części dzisiejszego Starego Miasta istniała w średniowieczu osada Okół. Pierwotnie Okół stanowił podgrodzie u stóp grodu wawelskiego. Ukształtował się przy osi dzisiejszej ulicy Grodzkiej do rejonu ulicy Poselskiej.

        Lokację Krakowa w 1257 roku zawdzięczamy Bolesławowi Wstydliwemu i jego żonie Kunegundzie. Jako ciekawostkę usłyszeliśmy, że miasto Bochnia leżące kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa było lokowane dużo wcześniej niż nasze miasto.Zwiedziliśmy też kościół Franciszkanów, w którym podziwialiśmy polichromię i witraże wykonane przez Stanisława Wyspiańskiego, a w którym to kościele został pochowany właśnie Bolesław Wstydliwy.

        Wszystkie informacje były dla nas bardzo ciekawe, wszak jesteśmy Krakusami. W tym roku szkolnym w Konkursie Wiedzy naszą szkołę będą reprezentować: Julka Franaszek, Michał Dziedzic, Rafał Małota, Gabrysia Kordylewska i Monika Szwed. Będziemy trzymać za Nich kciuki !!!


        Jestem na pTAK !

        26 marca uczniowie z klasy V b uczestniczyli w zajęciach "Jestem na pTak!", prowadzonych przez Panią Urszulę Sienkow z organizacji Ptaki Polskie. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści o tym, jak żyją te skrzydlate zwierzęta.

        Były zaskoczone i jednocześnie zaciekawione tym, że ptaki tak jak ludzie - zakochują się, tworzą rodziny, a nawet biorą rozwody! Prowadząca bez wytchnienia odpowiadała na wszystkie pytania – a było ich naprawdę dużo !!! Po zajęciach uczniowie pomogli wybrać drzewo, na którym zawisła budka lęgowa. Trzymajmy kciuki, aby jakiś skrzydlaty przyjaciel w niej się zadomowił.

        W świecie baśni Hansa Christiana Andersena

        Z radością informujemy, że trzy uczennice znalazły się w gronie laureatów konkursu literacko – plastycznego związanego z twórczością H. Ch. Andersena, który zorganizowała Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie. Rozdanie nagród odbyło się 21 marca 2015 r.

                                                                                            

        Gratulujemy młodym twórcom!!!

        • W kategorii prace plastyczne kl. 3-4 II miejsce zajęła Kaja Kupiec z kl.III a za pracę "Pasterka i kominiarczyk".
        • W kategorii literackiej kl. 4-6 II miejsce zajęła Julia Franaszek z kl. V b za wiersz pt. „Cuda”.
        • W kategorii literackiej kl. 4-6 wyróżnienie zajęła Róża Kwiecińska kl. IV a za baśń pt.„Dziewczynka z zapałkami:inna historia.”

        Przypominamy, że z okazji 210 rocznicy urodzin H.Ch.Andersena ogłoszone zostały także szkolne konkursy organizowane przez naszą bibliotekę.

        „Wiem, umiem – jestem superbohaterem !”

        18 marca 2015 roku, w siedzibie Muzeum Lotnictwa Polskiego, odbyła się Gala "Rozwiń swoją gminę" stanowiąca uroczyste podsumowanie Plebiscytu "Edukacyjna Gmina Małopolski 2014".

        Podczas Gali zostały wręczone nagrody laureatom konkursu plastycznego promującego inicjatywy edukacyjne. Jednym z laureatów - twórców zwycięskich komiksów pt.„ Wiem, umiem – jestem superbohaterem !” jest uczeń klasy IV b Piotr Włoskowicz. Gratulujemy!

        Z ostatniej chwili

        Z ostatniej chwili

        Kaja Kupiec z kl. III a otrzymała wyróżnienie w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania. W etapie międzyszkolnym w kategorii klas I-III wzięło udział 109 uczniów. Przyznano tytuł Mistrza i Wicemistrza Czytania oraz 8 wyróżnień. Gratulujemy!


        Z ostatniej chwili

        Kaja Kupiec z klasy III a zakwalifikowała się do drugiego etapu Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego "Po nitce do kłębka". Gratulujemy !


        Goście w bibliotece

        11 lutego dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 44 odwiedziły naszą szkolną krainę książek czyli bibliotekę. Na regałach mnóstwo bajek i opowieści pełnych przygód, a także niezmiernie ciekawych albumów z przeróżnymi zwierzętami. Bo książki nie tylko bawią, ale też uczą i o tym przekonali się nasi najmłodsi goście uczestnicząc w zajęciach, których głównym tematem były ptaki.

        Dzieci wysłuchały bajek i wierszy o ptakach oraz uczyły się rozróżniać ptaki te wokół nas i te żyjące na odległych kontynentach, a także ptaki przedstawiane w bajkach. Obejrzały prezentację multimedialną oraz przeglądały albumy z pięknymi, barwnymi fotografiami przeróżnych gatunków krajowych i egzotycznych.

        Słuchały też nagranych głosów ptaków, naśladowały ptaki, była zabawa w ptasie radio, zagadki, a nawet lekcja z natury, gdy za oknem na wysokim drzewie przysiadło skrzydlate stadko przykuwając uwagę wszystkich dzieci. Czas spędzony wśród książek minął szybko, miło i pożytecznie. Na pamiątkę tej pierwszej lekcji bibliotecznej, każdy otrzymał czytającą sowę, która jest symbolem mądrości. Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie.


        Z ostatniej chwili

        W Krakowskich Wodociągach

        30 stycznia i 6 lutego uczniowie z klas trzecich uczestniczyli w warsztatach ekologicznych, które odbywały się na terenie Krakowskich Wodociągów. Podzieleni na grupy rozwiązywali różnorodne zadania.

        Zastanawiali się ile jest wody słodkiej na świecie, do czego się ją stosuje, jak należy ją oszczędzać i jak się ją oczyszcza? Segregowali śmieci i rozwiązywali krzyżówki. Wykazali się dużą wiedzą i umiejętnością pracy w grupie. Zagrali także w ekologiczną grę planszową, w której sami byli pionkami.

        Na koniec otrzymali książeczki edukacyjne, bidony, soczki, krówki i oczywiście koszulki:).


        Dbamy o środowisko


        Szukamy korzeni

        W styczniu, w ramach zajęć, uczniowie klasy II b poznawali historie swoich rodzin. Dzięki rozmowom z rodzicami i dziadkami odkryli wiele ciekawostek z życia swoich protoplastów:).

        I aby zdobyte wiadomości nie uległy zapomnieniu wykonali drzewa genealogiczne, które zaprezentowali na wystawie w szkole.

        Znów gramy!

        Po raz czternasty wzięliśmy udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy: przeprowadziliśmy wśród uczniów, pracowników szkoły i rodziców zbiórkę pieniędzy 198.39 zł, zorganizowaliśmy dyskotekę 80.00 zł oraz Konkurs Wiedzy 828.50 zł.

        Nagrody na konkurs ofiarowały p. dyrektor Anna Kalafar, p.Elżbieta Pindel, mama naszej absolwentki i p. Beata Stech. Dodatkowo nauczyciele naszej szkoły podarowali na ten szczytny cel „Przywileje nauczycielskie”. W sumie na terenie szkoły zebraliśmy 1106. 89 zł., które przekazaliśmy 10 stycznia 2015 roku do Międzyszkolnego Sztabu WOŚP znajdującego się w hotelu "Kazimierz" na ulicy Miodowej.

        W dniu 11 stycznia w czasie XXIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wolontariuszki: Gabrysia Kordylewska i Marta Święchowicz (uczennice klasy VI a), uzbierały 1194.88 zł.

        Uczeń-Obywatel

        W tym roku szkolnym w projekcie edukacyjnym Uczeń-Obywatel będzie brało udział dziesięcioro uczniów, cały skład Samorządu Uczniowskiego: Oliwka Piekara, Gabrysia Kordylewska, Julka Matlak, Paulina Mendel, Karolina Czerwieniec, Klaudia Zaguła i Monika Szwed oraz Julka Franaszek, Michał Dziedzic i Rafał Małota.

        18 grudnia byliśmy na pierwszym spotkaniu w Pałacu Wielopolskich, w którym swoją siedzibę ma Urząd Miasta Krakowa. Oprócz zwiedzania budynku, zostaliśmy zapoznani z działalnością samorządu krakowskiego. Podczas spotkania robiliśmy ciekawe zdjęcia. Pomagaliśmy ubierać magistracką choinkę ;).

        Kosmos w naszym domu

        17 i 18 grudnia dzieci z klas III a i III b uczestniczyły w widowisku popularno-naukowym poświęconym nowym technologiom i materiałom, prowadzonym przez popularyzatora nauki Wiktora Niedzickiego.

        Nie tak dawno jeszcze, najbardziej niezwykłe metale, tworzywa i tkaniny wykorzystywane były tylko podczas wypraw w kosmos i w wojsku. Dzisiaj wkroczyły do naszych domów i wydaje się, że były tam od zawsze. To z nich powstają przedmioty codziennego użytku, z nich też wykonane są zabawki, w tym uwielbiane przez dzieci roboty. Jak zbudowane są hełmy i kamizelki kuloodporne chroniące żołnierzy, a jaką temperaturę wytrzyma pokryty prawdziwym złotem (!) strażacki hełm?

        Co to jest pamięć kształtu, gdzie jest wykorzystywana i co ma wspólnego teflon pokrywający patelnię ze strojem kąpielowym? Jak mała pastylka może chronić ludzi, którzy stykają się z promieniowaniem rentgenowskim i dlaczego czarny kubek zamienia się w kolorowy? Słuchając, obserwując, wykonując wiele doświadczeń, dzieci odkrywały, że świat ma swoje tajemnice, a ciekawość, która prowokuje pytania i szuka na nie odpowiedzi, jest jak najbardziej pożądana.

        Z potrzeby serca

        15 grudnia 2014 roku po raz czternasty, zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy w naszej szkole charytatywny Kiermasz Świątecznych Wypieków.

        Za uzyskane pieniądze 702 zł., zostały zakupione paczki świąteczne dla uczniów naszej szkoły. Ciasta upiekli nauczyciele:

        Wszystkim serdecznie dziękujemy :)

        Idą święta...

        Na ostatnich zajęciach technicznych, jak co roku, dzieci z klas czwartych i piątych wykonywały świąteczne dekoracje.

        Uczniowie klas czwartych robili kartki składane z elementami przestrzennymi, a z klas piątych szopki według własnych pomysłów.

        Natomiast dzieci z klas O-III wzięły udział w konkursie na najpiękniejszą świąteczną kartkę. Okolicznościowa wystawa obejmuje tylko niewielką część wykonanych prac.

        Czy mamy zadatki na bisnesmenów?

        12 grudnia dzieci z klasy IV b próbowały zbadać czy mają zadatki na bisnesmenów uczestnicząć w warsztatach n/t przedsiębiorczości prowadzonych przez prezesa Polskiej Akademii Biznesu pana Tomasza Sztrekera oraz głównego koordynatora Wiary w Biznesie, a także redaktora naczelnego portalu Wiara w Biznesie pana Łukasza Kucharskiego.

        Rezultaty przekroczyły najśmielsze oczekiwania! Wszyscy uczestnicy zajęć odnieśli sukcesy zdobywając potwierdzenie w postaci słodyczy.

        Z ostatniej chwili

        Laureatami konkursu plastycznego "Dom i ogród moich marzeń" zostali: Lena Khiralla z klasy III b, Kaja Kupiec i Szymon Śmitkowski z klasy III a. Gratulujemy !

        Na ratunek naszym lasom

        W roku szkolnym 2013/2014 zbiórka makulatury w placówkach oświatowych odbyła się już po raz dwudziesty. Do konkursu przystąpiły 73 placówki. Krakowskie szkoły (16 przedszkoli, 40 szkół podstawowych, 9 gimnazjów i 9 szkół ponadgimnazjalnych) zgromadziły łącznie 428 ton cennego surowca, czyli 219 dużych ciężarówek.

        Warto wiedzieć, że użycie do produkcji papieru 1 tony makulatury, zamiast celulozy z drzew, pozwala zaoszczędzić ok. 25 000 litrów wody i ok.4 000 kWh prądu (tyle mniej więcej zużywa rocznie 4 osobowa rodzina w Polsce). Aby wyprodukować 1 tonę papieru należy wyciąć 17 drzew.

        Nasza szkoła zajęła I miejsce wśród szkół podstawowych i w nagrodę otrzymała telewizor 50” oraz okolicznościowy certyfikat. Podsumowanie wyników i wręczenie nagród od wiceprezydenta Miasta Krakowa Tadeusza Trzmiela odbyło się 1 grudnia 2014r. Jak łatwo obliczyć zbierając ponad 36 ton makulatury uratowaliśmy 612 drzew, ale zebraliśmy też 3 tony elektrośmieci, 231 kg baterii oraz ponad 300 kg nakrętek z tworzyw sztucznych, które przekazaliśmy na rzecz fundacji wspomagając zakup sprzętu dla niepełnosprawnych.

        Gwiazdka dla zwierzaków 2014

        Już po raz dwunasty Samorząd Uczniowski przeprowadził na terenie szkoły akcję „Gwiazdka dla zwierzaków”, która rozpoczęła się w październiku, a zakończyła 27 listopada.

        Dzięki ofiarności całej społeczności szkolnej przekazaliśmy krakowskiemu schronisku 82.045 kg karmy dla piesków oraz 191.755 kg karmy dla kotków, w sumie 273.80 kg . Brawa dla wszystkich darczyńców, którym nie jest obojętny los zwierząt, skrzywdzonych przez ludzi.


        Złote czasy Jagiellonów

        6 i 20 listopada uczniowie z klas III b i III a udali się na Wawel, aby poznać historię żyjących w epoce renesansu dwóch królów Polski, Zygmunta I Starego i Zygmunta Augusta. Dzieci dowiedziały się co to jest amfilada, jaką rolę na dworze króla pełnił wielkorządca, krojczy, obruśniczy i podczaszy.

         

        Zwiedziły salę turniejową, tronową i balową, zachwyciły się pięknem arrasów i intarsjowanych mebli, poznały też legendę o wawelskiej głowie.


        Wyprawa do Wrót Mądrości

        13 listopada 2014 r. uczniowie klasy II a i II b przystąpili do IV edycji Konkursu „Żaczek Krakowski”. Pierwszy etap to “Wyprawa do Wrót Mądrości”, czyli zajęcia edukacyjne podczas wycieczki po Krakowie na terenie Dzielnicy Uniwersyteckiej.

         

        Podzieleni na grupy, uzbrojeni w kredki, ołówki i zadania do wykonania ruszyli na poszukiwanie tajemnic. Najpierw odwiedzili Kościół Św. Anny, potem Collegium Novum, Collegium Witkowskiego i Collegium Mauis.


        Dom i ogród moich marzeń

        6 listopada klasy III a i III b spotkały się z panem architektem, który opowiadał o swojej pracy i o roli wyobraźni w życiu człowieka. Uczniowie dowiedzieli się jakie funkcje powinien spełniać dom i co zrobić, aby dobrze poczuć się we własnym ogrodzie.

        W ramach Dnia Edukacji Architektonicznej, został właśnie ogłoszony konkurs plastyczny "Dom i ogród moich marzeń", do którego pan architekt serdecznie dzieci zachęcał. Jako pomoc każde z nich otrzymało książeczkę pt. "Historia pewnego domu". Nie pozostaje więc nic innego jak... .

        Ekologiczne opowiastki

        3 listopada w świetlicy szkolnej wystąpił gościnnie teatr "Maska" Pani Danuty Okopskiej.Uczniowie zobaczyli lekcję ekologii w wydaniu "bajkowym".

        Bohaterowie opowiastek uczyli się w wesoły i żartobliwy sposób o tym, jak dbać o czystość środowiska. Całe przedstawienie zawierało wiele ciekawych piosenek. Wszystkim ta inscenizacja bardzo się podobała.

        Poznajemy anglosaskie zwyczaje

        31 października klasy IV z naszej szkoły wzięły udział w konkursie plastycznym "Na najciekawszą dynię na Halloween". Oto nagrodzone prace:

        A tak, poznając tradycje krajów anglojęzycznych, bawiły się dzieci w klasach młodszych:


        Lekcja historii w Muzeum Narodowym

        29 i 31 października uczniowie z klas II a i III b wybrali się na warsztaty pt.„Kto ty jesteś? Muzealna lekcja patriotyzmu.”. Odbyły się one w galerii „Broń i Barwa w Polsce”, mieszczącej się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego. Tym razem zwiedzali nową wystawę poświęconą Legionistom.

        W otoczeniu eksponatów, zdjęć i pamiątek łatwiej było im zrozumieć dzieje naszej ojczyzny, jej dążenie do niepodległości, losy polskiego żołnierza. Każdy z uczniów wykonał projekt odznaczenia, mógł obejrzeć replikę okopów i ziemianki, w jakich przebywali żołnierze na froncie. Podsumowaniem wizyty był film o naszych symbolach narodowych.

        II Olimpiada Wiedzy o Przepisach Ruchu Drogowego

        29 października 2014 r. gościliśmy w naszej szkole 4 drużyny z sąsiednich szkół. Powodem spotkania była II Olimpiada Wiedzy o Przepisach Ruchu Drogowego dla Szkół Podstawowych, którą organizowali i sędziowali przedstawiciele Straży Miejskiej z Dzielnicy I.

        Olimpiada składała się z 3 części: testu wiedzy o ruchu pieszych i rowerów, konkurencji sztafetowych i ćwiczeniach praktycznych w udzielaniu pierwszej pomocy.Wszyscy zawodnicy wykazali się wiedzą i zaangażowaniem. Nasza szkoła zajęła III miejsce, ale i tak jesteśmy dumni z umiejętności jakie zaprezentowaliśmy. Do zobaczenia za rok.

        Konkursu Wiedzy o Ochronie Przeciwpożarowej

        28 października Marysia Bogusz z klasy IV a brała udział w finale Konkursu Wiedzy o Ochronie Przeciwpożarowej. Celem konkursu było nabycie i pogłębianie wiedzy na temat zagrożeń powodowanych przez pożary, propagowanie bezpiecznych zachowań oraz właściwego postępowania podczas wystąpienia zagrożeń. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą i na zakończenie otrzymali nagrody rzeczowe.

        Po zakończeniu konkursu strażacy z Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej zaprosili uczestników do swojej jednostki gdzie mogli zobaczyć najnowsze wozy strażackie używane w Krakowie.

        Drogą Królewską na Wawel

        W ramach przygotowań do konkursu "Krakusek", 29 września i 20 października dzieci z klas III b i III a wyruszyły Drogą Królewską na Wawel. 

        Na wycieczce dzieci zostały podzielone na grupy i zamieniły się w tropicieli starych dziejów. Po drodze poznawały różne historyczne kamienice, postacie, zdarzenia. Król Władysław Jagiełło, św. Florian, Jan Matejko, Mikołaj Wierzynek i jego uczta, pochodząca z królewskiego rodu bł.Salomea, Stanisław Wyspiański i jego piękne witraże, Pałac Wielopolskich, mijane po drodze kościoły, to tylko niektórzy bohaterowie konkursowej wycieczki. Przez całą drogę dzieci uczyły się krakowskiej piosenki, którą odśpiewały u stóp Wawelu. A następny etap ... to zdobycie zamku!

        W RMF FM!

        15 października klasy III a i III b wybrały się na ulicę Waszyngtona. Celów było kilka: zwiedzić radio RMF FM, zwiedzić Wystawę Figur Woskowych, zdobyć Kopiec Tadeusza Kościuszki i z jego szczytu narysować to co podoba nam się najbardziej. Wszystkie cele zostały osiągnęte:).

        Dzieci zobaczyły miejsce pracy ludzi, których głosy znają tylko z radia. Widziały wykładane specjalną gąbką ściany tumiące dźwięki(przydałyby się takie w klasie:)), różnego rodzaju konsole i mikrofony, podpatrzyły miejsca gdzie powstają audycje radiowe, widziały jak na żywo o godz 11:00 reporterka radia przekazuje wiadomości. Zobaczyły też "aleję gwiazd" czyli korytarz, na ścianach którego, wiszą płyty podarowane przez goszczących w studio artystów. Wiele dzieci marzy już o tym, aby tu pracować! Uczniowie zwiedzili też Wystawę Figur Woskowych: powitał ich Józef Piłsudski i Ignacy Paderewski, rozpoznali Jana Matejkę i Fryderyka Chopina. Zobaczyli schron, wielką armatę, fragmenty fortyfikacji.

        Na szczycie Kopca Kościuszki stworzyli jesienne, krakowskie pejzaże. A potem piękną aleją pełną starych drzew i pomników przyrody dzieci zeszły do jednej z najbardziej urokliwych dzielnic Krakowa Salwatora.Uff. Ależ się działo!

        Święto Edukacji Narodowej

        14 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej.

        Uczniowie klas starszych przygotowali dla swoich nauczycieli koncert życzeń. Różnorodność pomysłów zaskoczyła wielu.

        Na koniec emocje sięgnęły zenitu, bo oto rozegrany został mecz siatkówki pomiędzy uczniami i nauczycielami. Wygrali ...nauczyciele, ale zabawa była wspaniała!


        Spotkanie ze strażakami

        8 października uczniowie klas czwartych wzięli udział w spotkaniu ze strażakami kadetami ze Szkoły Aspirantów Pożarnictwa w Krakowie. Spotkanie zostało zorganizowane w związku z przygotowaniami uczniów do Konkursu Wiedzy o Ochronie Przeciwpożarowej.

        Strażacy przedstawili w sposób bardzo ciekawy zasady postępowania w razie pożaru. Pokazali swoje umundurowanie i wyposażenie. Każdy mógł przymierzyć bluzę strażacką, hełm czy maską tlenową. Dzisiejszy dzień wiele nas nauczył i pomógł poszerzyć naszą wiedzą o prawidłowych zachowaniach w razie niebezpieczeństwa.

        Na Hali Krupowej

         

        5 października 2014 roku na Hali Krupowej odbył się jubileuszowy 60 Zlot PTTK. Nasze Szkolne Koło PTTK " Podróżnik" po przejściu przez szczyt Policy zameldowało się w komplecie.

        Napawaliśmy się potęgą i pięknem beskidzkiej przyrody i mimo jesiennego chłodu z nadzieją myślimy o następnym turystycznym sezonie... Na górskie szlaki zapraszamy w kwietniu 2015.

        A to Kraków właśnie?!

        2 października klasa III a wybrała się na spacer, na którym tropiła ciekawe miejsca w Krakowie. Uczniowie stanęli na Placu Jana Matejki będącym kiedyś rynkiem miasta bez murów nazwanego Florencją lub Kleparzem.

         

        Barbakan odsłonił cztery poziomy pozycji strzelniczych, na ulicy Floriańskiej dzieci obserwowały godła domów i hotelu poznając historię ich powstania. Zobaczyły też łańcuchy przy kamienicach, których rozciągnięcie miało zatrzymać pędzące tatarskie hordy. Okazało się również, że znany wszystkim Kościół Mariacki stoi prosto, a krzywo wytyczono średniowieczny rynek.

        Pod Ratuszową Wieżą uczniowie słuchali opowieści o surowym średniowiecznym prawie, a w ogrodzie profesorskim przy Collegium Maius zobaczyli zegar słoneczny, kule magdeburskie, które wytwarzają próżnię, klatkę meteorologiczną służącą do zabezpieczenia przyrządów niezbędnych do pomiarów meteorologicznych(dzięki niej można dowiedzieć się jaka pogoda była np.2 października 1877 roku) i licznik scyntylacyjny do pomiaru promieniowania kosmicznego. Ile jeszcze nieodkrytych lądów przed nami!

        Dzień Pięknego Czytania

        1 października w naszej szkole odbył się konkurs pokazowej lektury utworów Juliusza Słowackiego w 205 rocznicę urodzin wieszcza. Dzień Pięknego Czytania uczniów klas IV - VI otwarła pani Małgorzata Hamada, która zapoznała widownię z życiem i twórczością poety poprzez niezwykle ciekawą prezentację multimedialną.

        Po jej wprowadzeniu w nastrojowej scenerii przygotowanej staraniem nieocenionych rodziców z klasy V a rozpoczął się konkurs.Uczestnicy zaprezentowali poziom umiejętności interpretacyjnych, więc jury miało niełatwe zadanie, by wyłonić najlepszych. Ostatecznie laury zwycięzcom przyznano:

        Klasy IV-V

        • I miejsce - Olga Pabisek z klasy IV a
        • II miejsce- Ewa Genew z klasy IV b i Julia Franaszek z klasy V b
        • III miejsce- Zuzanna Iwan z klasy IV a i Jonasz Oleś z klasy IV b

        Klasy VI

        • I miejsce- Oliwia Piekara z klasy VI a i Marta Świechowicz z klasy VI a
        • II miejsce - Maria Fugas z klasy VI b
        • III miejsce - Jan Kołcz z klasy VI b i Iwona Kowalska z klasy VI a
         

        Od tabliczki po e-booki

        30 września 2014 r. uczniowie klasy II a wybrali się do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, wyróżnionego certyfikatem „Miejsce przyjazne maluchom”. Ten wyjątkowy klasztor położony jest z daleka od ruchliwych i gwarnych ulic, u stóp Wisły.

        Uczniowie uczestniczyli w warsztacie poświęconym tajnikom pracy średniowiecznego skryby i iluminatora, ale również historii książki od zwojów i tabliczek po wynalezienie druku. Zwiedzając klasztorne lapidarium, oglądając prezentację multimedialną przekonali się jak długi proces prowadził do powstania współczesnej książki. W czasie warsztatów plastycznych spróbowali sami wcielić się w trudną rolę skryby i za pomocą gęsiego pióra kreślili inicjały.

        Warsztat edukacyjny nosił tytuł „Od tabliczki po e-booki, czyli historia książki” i był nagrodą za zwycięstwo w konkursie „Rajcuś” w ubiegłym roku szkolnym.


        Jesteśmy bezpieczni na drodze

        25 września uczniowie z klas pierwszych i drugich uczestniczyli w spotkaniach z przedstawicielami Straży Miejskiej. Pan i Pani Strażnik opowiadali o tym, jak bezpiecznie poruszać się po ulicy, co robić, a czego w żadnym razie robić nie należy.

        Uczniowie klas drugich wykazali się dużą wiedzą na ten temat, a w szczególności znajomością znaków drogowych.

        W Beskidzie Sądeckim

        21 września 2014 roku Koło PTTK "Podróżnik" zdobyło szczyt Bereśnik w Beskidzie Sądeckim. Mimo trudności pogodowych wszystko udało się bardzo dobrze.

        Kiedy padał deszcz, zwiedzaliśmy Muzeum Pienińskie w Szlachtowej, a kiedy ustał, szybko weszliśmy na szczyt i napawaliśmy się pięknymi widokami. Za dwa tygodnie zakończenie sezonu turystycznego,tradycyjnie na Hali Krupowej.

        Sprzątanie świata 2014

        19 września dzieci z klas II b i III a zdecydowały się wziąć udział w akcji sprzątania Lasku Wolskiego. W foliowych rękawicach, z żółtymi wielkimi worami wyruszyły na trasy. A po drodze: papiery, puszki, butelki, foliowe worki i woreczki. Śmieci szybko znikały, a las piękniał i piękniał...

        W nagrodę obie klasy zwiedziły zoo. Mali przyjaciele przyrody zobaczyli żyrafy, słonie, małego pustynnego fenka i jeszcze wielu innych przedstawicieli królestwa zwierząt. W mini zoo karmili osiołki, lamy i koniki. A pogoda była przepiękna...I czas tak szybko płynął.

        Mali Ratownicy

        9 września w klasie II a, a 12 września w klasie II b odbyły się czterogodzinne zajęcia "Mały Ratownik". Dzieci obejrzały prezentacje multimedialną przedstawiającą sposoby postępowania w razie wypadku i udzielania pierwszej pomocy.

         

        Pracując w grupach uczyły się praktycznie jak opatrywać rany, układać poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, a także wykonywać masaż serca i sztuczne oddychanie. Na zakończenie szkolenia odbył się konkurs z nagrodami, po którym wszyscy otrzymali dyplomy i niespodzianki. Teraz już wiemy, że numery 997, 998, 999 i 112 to nie są zwykłe cyferki.

        W Gorcach

        Już 7 września byliśmy na górskiej wędrówce ze Szkolnym Kołem PTTK "Podróżnik". Tym razem zdobyliśmy szczyt Lubań w Gorcach. Wycieczka zakończyła się wspólny grillowaniem w gościnnym gospodarstwie we wsi Grywałd. Z niecierpliwością czekamy na następną górską wyprawę...


        Już po wakacjach...

        1 września szkoła znów wypełniła się gwarem i śmiechem. Po dwumiesięcznej przerwie rozpoczął się nowy rok szkolny 2014/2015.

        Dziewczynki i chłopcy w galowych strojach przybyli do szkolnej auli, aby spotkać się ze swoimi koleżankami i kolegami, zawrzeć nowe znajomości, a w ciągu roku pogłębić swoją wiedzę i zdobyć nowe umiejętności. Pani Dyrektor powitała dzieci serdecznie i życzyła wszystkim zapału, wytrwałości i sukcesów.