•  

      •   W  BIBLIOTECE!    

                               

         

         

      • Małopolski Konkurs Pięknego Czytania

         

        6 marca prawie 300 uczestników rywalizowało o zdobycie tytułu mistrza lub wicemistrza czytania w  konkursie zorganizowanym w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ul. Rajskiej. Nie zabrakło oczywiście naszych uczniów, a byli nimi laureaci etapu szkolnego. Każdy z nich musiał zmierzyć się z kilkudziesięcioma konkurentami w swojej grupie wiekowej:

                                                     

         

        Zuzia Stróżycka z IIa  - w kategorii klas I-II  (75 osób)  

        Marcin Małota z IVa -  w kategorii klas  III-IV (78 osób)

        Daniel Piątkowski z Vc – w kategorii klas V-VI (73 osoby)

        Olga Pabisek z VIIIa - w kategorii klas VII-VIII (61 osób)

         

        Naszym reprezentantom należą się gratulacje, gdyż jak wiadomo, w konkursie biorą udział najlepsi z całego województwa.

        • M a g i c z n i e  czyli w kręgu literatury fantasy

        •   Magiczna fabryka czekolady i magiczne lustro to motywy przewodnie książek zaprezentowanych podczas konkursu pięknego czytania. Dzieci z klas czwartych musiały przygotować cztery rozdziały z książki „Charlie i fabryka czekolady” Roalda Dahla, natomiast uczniowie z klas V-VI dwa, ale bardzo długie, z powieści „Lustro pana Grymsa” Doroty Terakowskiej. Czytanie odbyło się w dniach 7 i 9 stycznia 2019r., przed publicznością, którą stanowili uczniowie oraz oczywiście kilkuosobowa komisja konkursowa.

            

            Uczestnicy zajmowali miejsca wg wylosowanych numerków i w tej kolejności czytali fragmenty zadanych rozdziałów, tak że nikt wcześniej nie wiedział, które urywki z ponad 30 obowiązujących stron przypadną właśnie na niego. Z tego powodu konkurs nie był łatwy, jednak biorący w nim udział uczniowie stanęli na wysokości zadania.

             

            Jurorzy oceniali zarówno płynność i poprawność czytania, jak też odpowiednią intonację, umiejętność przekazania emocji, modulację głosu, właściwe tempo oraz przestrzeganie interpunkcji.Najlepsze okazały się następujące osoby:

          Laureaci w kategorii klas IV

          • I miejsce: Marcin Małota kl. IV a
          • II miejsce: Wiktoria Kalisz kl. IV a
          • III miejsce: Gabriela Sińczak kl. IV b
          • Wyróżnienie: Julia Ogińska kl. IV b i Aleksander Szumowski kl. IV a

          Laureaci w kategorii klas V-VI

          • I miejsce: Daniel Piątkowski kl. V c
          • II miejsce: Wiktoria Braś kl. V c i Iga Kupiec kl. V c
          • III miejsce: Wiktoria Górska kl. VI a

          Zdobywcy I miejsca wezmą udział w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania.


          Wszystkim serdecznie gratulujemy!

        • Zmagania z "Krzyżakami"

        •   12 grudnia 2018 roku w bibliotece szkolnej w szranki odważnie stanęli uczniowie z klas VII-VIII, uczestniczący w konkursie pięknego czytania „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza, powieści napisanej językiem stylizowanym na staropolszczyznę. Walka była długa i zacięta, a wszyscy dzielni konkurenci spisali się znakomicie, nie szczędząc wysiłków, by okazać swój kunszt i okryć się chwałą.

             

            

            W tym niełatwym, językowym boju zwycięstwo odniosła Olga Pabisek z kl. VIII a, która tym samym zyskała zaszczyt reprezentowania szkoły w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania. Pokonując pozostałych rywali, drugie równorzędne miejsca wywalczyli: Aleksander Kałuża, uczeń kl. VIII b oraz nieco młodsza koleżanka Zuzanna Krętkowska z kl. VII a. Gratulujemy!

        • Literackie misie:)

        •                         

            Z okazji Dnia Pluszowego Misia dzieci z klas I-III odwiedziły bibliotekę szkolną, gdzie uczestniczyły w bardzo atrakcyjnych zajęciach poświęconych różnym niedźwiadkom przedstawionym na kartach książek.

             

            Tegoroczne obchody tego sympatycznego święta skupiły się jednak na dwóch pluszowych misiach czyli Uszatku oraz Puchatku. Dzieci poznały prawdziwą historię powstania słynnych opowieści o Kubusiu Puchatku. Dowiedziały się, że miś ten miał swój pierwowzór w autentycznej zabawce, należącej do Krzysia, syna angielskiego pisarza Alana Alexandra Milne, który napisał dwie książki o przygodach w Stumilowym Lesie.

           

            Dzieci poznały prawdziwą historię powstania słynnych opowieści o Kubusiu Puchatku. Dowiedziały się, że miś ten miał swój pierwowzór w autentycznej zabawce, należącej do Krzysia, syna angielskiego pisarza Alana Alexandra Milne, który napisał dwie książki o przygodach w Stumilowym Lesie.                                                                                

            Również w ramach obchodów Dnia Pluszowego Misia dzieci zaprezentowały swoje umiejętności podczas konkursu pięknego czytania. Uczniowie klasy trzeciej musieli przygotować cały rozdział z oryginalnej wersji „Kubusia Puchatka” A.A. Milne, natomiast drugoklasiści fragment dowolnego wydania bajki o Puchatku.

             

          Konkurs wypadł znakomicie, a każdy uczestnik w nagrodę za wysiłek włożony w przygotowanie otrzymał specjalnie wykonaną na tę okazję grę planszową z Kubusiem Puchatkiem.

                                                                         

          Wszystkim gratulujemy, a poniżej prezentujemy laureatów:

          klasy drugie

          • I miejsce: Zuzanna Stróżycka kl. II a
          • II miejsce: Irena Pabisek kl. II a
          • III miejsce: Maja Folfasińska i Lena Duraj kl. II b

          klasa trzecia

          • I miejsce: Antonina Bargieła
          • II miejsce: Piotr Krzeczkowski
          • III miejsce: Hanna Pawłusiak

           

                                 

        • Niecodzienna wystawa

        •   Z okazji 100 - lecia odzyskania niepodległości czytelnikom zostały udostępnione najstarsze książki znajdujące się w zbiorach biblioteki szkolnej.

              

            Są to wydania z okresu, gdy Polska była pod zaborami, począwszy od XIX w. (najstarsze z 1868 r.) aż do roku 1918.Następna część wystawy prezentuje bardzo liczne publikacje z okresu międzywojennego. Pokazane zostały również starsze książki wydane po 1945 roku.

             

          Najciekawszą dla uczniów część wystawy stanowią archiwalne dokumenty, w tym spisana w XIX wieku kronika szkoły,z której dowiadujemy się, że jej początki sięgają XII wieku (!), gdy założono szkołę Świętego Floriana.

                

             Jej charakter zmieniał się na przestrzeni wieków, lecz imię to nosiła aż do 1966 roku, dlatego pieczęcie z taką nazwą widnieją na najstarszych książkach w bibliotece. Szkoła kilka razy zmieniała siedzibę, poprzednia znajdowała się przy ul. Szlak 5, wcześniejsza przy Rynku Kleparskim, a na początku przy kościele Św. Floriana.

           

            Atrakcją podczas zwiedzania wystawy jest wysłuchanie fragmentów kroniki opisujących np. czego uczyły się pod zaborami dzieci w klasach I - III albo jak uczniowie musieli wiwatować na cześć zaborcy, cesarza Franciszka Józefa, kiedy przybył do Krakowa.

            Uczniowie oglądając zbiory, rozumieją, że należy je traktować z ogromną delikatnością. Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem i będzie prezentowana do 21 listopada 2018 r.

           

        • Zostań mistrzem fantasy!

        •   „Zostań mistrzem fantasy!” - tak brzmiał temat warsztatów, w których 5 i 8 października wzięli udział uczniowie klas siódmych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ul. Rajskiej.Uczestnicy mieli okazję, by rozwinąć zdobytą w szkole wiedzę na temat literatury fantasy, poznając szczegółowo historię i najważniejszych twórców tego gatunku.

                  

            Najpierw jednak musieli zastanowić się i odpowiedzieć na pytanie, czym jest wyobraźnia? Z tym zadaniem wszyscy poradzili sobie znakomicie, ale nie tylko z tym, bowiem w czasie krótkiej pogadanki uczniowie wykazali się sporym oczytaniem i dobrą, jak na ich wiek, znajomością książek fantasy.

           

            Po obejrzeniu prezentacji, której towarzyszył bardzo fachowy wykład, siódmoklasiści wysłuchali fragmentów powieści z nagrania na audiobooku oraz odczytanych na żywo przez jednego z obecnych na sali uczniów.

           

            Zadaniem ostatnim, najtrudniejszym, ale też wzbudzającym najwięcej emocji, było napisanie w grupach krótkich opowiadań, które zostały publicznie odczytane, sprawiając słuchaczom wiele radości!

            

            Na zakończenie wszystkich zaskoczyła jeszcze miła niespodzianka, mianowicie najaktywniejsi uczestnicy w nagrodę otrzymali książki, które sami mogli sobie wybrać spośród kilkunastu zaoferowanych przez organizatorów.