• GRATULUJEMY :)

        • Wielkie brawa dla Emilii Bober uczennicy klasy 6a, która otrzymała wyróżnienie w XIII Konkursie Piosenki Europejskiej przeprowadzonym w Szkole Podstawowej 95 w Krakowie. W konkursie brało udział wiele Szkół Podstawowych z Krakowa oraz z powiatu krakowskiego. Wcześniej w tym roku Emilia uzyskała wyróżnienie w innym krakowskim konkursie "Sing with us".

        • Wielkie Gratulacje dla Miry i Martyny Peszt!

        • W zeszłym tygodniu w zawodach finałowych, które odbywały się w Jarocinie w dniach 6-8 czerwca Młode Jagiellonki zdobyły 3 miejsce w Mistrzostwach Polski w piłce nożnej w kategorii Młodziczki U13. W składzie brązowych medalistek występowały Mira i Martyna. Medal był wielką niespodzianką, gdyż w dużej mierze zespół opierał się na dziewczynkach z rocznika młodszego.

        • Krakowscy uczniowie ratują życie- FINAŁ

        • W wielkim finale programu "Krakowscy uczniowie ratują życie" wzięli udział najlepsi uczniowie z krakowskich szkół podstawowych klas V-VI.  Uczniowie rywalizowali w konkurencjach medycznych, sprawnościowych i intelektualnych. Wśród zadań z jakimi musieli się zmierzyć było min.: wykonanie masażu serca, ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, reanimacja małego dziecka oraz konkurencje sportowe – rzucanie do kosza i skakanie na skakance. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy Va Roksana Prochwicz i Jerzy Łomnicki. Wielkie brawa i gratulacje!!!

        • Drogą Królewską na Wawel

        • 29 maja i 7 czerwca,  dzieci z klas  III a  i  II a  podążyły  tropem królewskich orszaków na Wawel.  To na tej drodze krakowscy poddani witali przybyłego lub żegnali zmarłego władcę. Wędrując królewskim traktem uczniowie minęli Pomnik Grunwaldzki i Pomnik Nieznanego Żołnierza, Barbakan zwany Rondelkiem, a na ulicy Floriańskiej odszukali dom malarza ogromnych płócien historycznych, Jana Matejki. Stojąc przy kościele Mariackim i słuchając krakowskich legend dali się zakuć w kuny. Wysłuchali hejnału z wieży mariackiej i pomachali hejnaliście. Odmachał – dzieci i dorośli będą mieli szczęście! Na ulicy Grodzkiej uczniowie minęli kościół św. Andrzeja i już wiedzą, że był on kościołem obronnym. Minąwszy ulicę Kanoniczą wspięli się na wawelskie wzgórze, podziwiając złotą kopułę Katedry Wawelskiej i dziedziniec zamkowy. A potem odnaleźli wawelskiego smoka, który ział ogniem. Prawdziwym!

        • Rowerowa środa

        • W dniu 7.06.2023 odbyła się wycieczka rowerowa szkolnego koła PTTK w ramach projektu STARS. Przejechaliśmy 25 kilometrów na Łąki Nowohuckie korzystając z miejskiej infrastruktury rowerowej  w bardzo sprzyjającej pogodzie i miłym towarzystwie rowerzystów. Oprócz zdjęć w zakładce STARS można obejrzeć filmy.

        • Dzika klinika

        • 6 czerwca dzieci z klas I – IV uczestniczyły w warsztatach Dzika Klinika. Dzikie zwierzęta można spotkać nie tylko w lesie, ale także w mieście, które oferuje im lepsze warunki do życia: więcej miejsc do gniazdowania, więcej
          pokarmu, cieplejsze zimy. Miasto niesie jednak ze sobą wiele zagrożeń, zarówno ze strony innych drapieżników, jak i człowieka. Na zajęciach uczniowie dowiedzieli się co robić, kiedy znajdą rannego jerzyka, jeża, wiewiórkę, a czego nie robić! Jakie działania podjąć kiedy ugryzie je żmija, czy kuna, a jaką przyjąć pozycję kiedy zaatakuje je w lesie np. dzik. Znają różnicę pomiędzy szczepionką, a surowicą. Znają też numer do Straży Miejskiej - 986,
          która niesie pomoc rannym zwierzętom. Dzieci otrzymały też broszurki z ciekawymi zadaniami, które rozszerzają i utrwalają zdobyte wiadomości. 

        • Bliskie spotkania z krakowskimi legendami

        • W ramach wydarzenia Wianki organizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe w Krakowie klasa 1b udała się na warsztaty "Bliskie spotkania z krakowskimi legendami", które odbyły się w przepięknych przestrzeniach Pałacu Potockich, przy Rynku Głównym  w Krakowie.

          Czy Smok Wawelski mógł być wegetarianinem, Pan Twardowski ekologiem a rycerze aktywistami klimatycznymi?   

          Zajęcia  pełne teatralnych niespodzianek, niespodziewanych zwrotów akcji oraz twórczych spotkań literatury z dziecięcą wyobraźnią okazały się być nie tylko fantastyczną przygodą ale i okazją do zabawy w teatr,.

          Podczas warsztatów w pradawnym Krakowie uczniowie poszukiwali ekologów, wegetarian i dbających o klimat Superbohaterów. 

          Zamienili się w aktorów i reżyserów, wykorzystali swoje głosy i stworzyli najlepsze efekty dźwiękowe do tworzonych na zajęciach krótkich form teatralnych.

          Warsztaty te towarzyszyły także kampanii na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży „Książka ma moc”, której pomysłodawcą jest krakowskie Wydawnictwo Wrażlive.

        • Finał Ucznia Obywatela 2023

        • 4 czerwca, w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa, odbyło się uroczyste zakończenie projekt edukacyjnego Uczeń – Obywatel. Nagrody dla zwycięzców i wyróżnionych w konkursie na Prezentację Wyborczą oraz w Konkursie Wiedzy o Samorządzie Krakowskim wręczał Wicerzewodniczący Rady Miasta Krakowa pan Michał Drewnicki oraz dyrektor edukacji Urzędu Miasta pani Anna Domańska. Marcin Małota zdobył I miejsce w konkursie na najlepszą Prezentację Wyborczą, a Julia Ogińska III miejsce w konkursie Wiedzy o Samorządzie Krakowskim. Nagrodę otrzymał również sztab wyborczy Marcina: Nikola, Zuzia, Julka i Nadia. Gratulujemy.

          Podziękowania za aktywną współpracę przy realizacji Projektu Uczeń Obywatel otrzymała też Pani Beata Stech wieloletnia jego koordynatorka, w tym roku po raz 12.

           

        • KRAKOWSKIM SZLAKIEM ANDRZEJA WAJDY

        • 4 czerwca obchodzimy Dzień Wolności i Praw Obywatelskich.

          Święto to zostało ustanowione uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w maju 2013r., by upamiętnić pierwsze częściowo wolne wybory z 4.06.1989r.

          Po „Człowieku z marmuru” i „Człowieku z żelaza” kolejny film Andrzeja Wajdy zamyka tryptyk, w którego centrum jest człowiek podejmujący walkę z niesprawiedliwością. „Wałęsa. Człowiek z nadziei” to opowieść o czasie, w którym walka ta zwiastowała zmiany w całej Europie i pozwalała odważniej spojrzeć w przyszłość. To historia człowieka, który nie tracił nadziei.

          Film przedstawia czas wielkich przemian, które przetoczyły się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Podglądając rodzinne życie związkowego przywódcy próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę. Historia transformacji to także historia jego żony Danuty i ich rodziny, która miała wieść zwyczajne życie, a została wtłoczona w sam środek dziejowych wydarzeń. To opowieść o człowieku z jego zaletami i wadami, mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności.

          W filmie opowiedziano m.in. o pracy Lecha Wałęsy w Stoczni Gdańskiej i o tym, jak w sierpniu 1980 r. stanął na czele historycznego strajku, który doprowadził do powstania związku zawodowego "Solidarność". Pokazano okres internowania w Arłamowie, a także to, jak w 1983 r. lider Solidarności otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla i jak w 1989 r. wygłosił pamiętne przemówienie w Kongresie USA.

          Po premierze na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji film był prezentowany na ponad 90 innych festiwalach filmowych.

          Zdjęcie pierwsze: PAP/T. Gzell

          Zdjęcia z filmu: Marcin Makowski/ITI Cinema

        • Nasze PTTK

        • W dniu 3.06.2023 odbyła się wycieczka piesza szkolnego koła PTTK do Doliny Będkowskiej. Po krotkiej podróży pociągiem przeszliśmy osiemnaście kilometrów w bardzo sprzyjającej pogodzie i miłym towarzystwie najwytrwalszych piechurów.

        • Co za poranek ....

        • Świętowanie Dnia Dziecka zaczęliśmy od wspólnego śniadania. Kochane dzieci- bądźcie zawsze zdrowe, szczęśliwe i uśmiechnięte :)

        • Memory Master- wyniki

        • Bardzo miło ogłosić nam wyniki naszych uczniów w ogólnopolskim konkursie Memory Master z języka angielskiego.

          TYTUŁ LAUREATA II STOPNIA OTRZYMUJĄ:

          Ada Borowska- Khal (klasa 4a), Krzysztof Brodowicz (klasa 5a), Małgorzata Kurdziel (klasa 5a), Kacper Kołodziejczyk (klasa 6b) oraz Hanna Pawłusiak (klasa 7a).

          TYTUŁ LAUREATA III STOPNIA OTRZYMUJĄ:

          Maria Śliz (klasa 4a) oraz Wiktoria Kalisz (klasa 8a).

          WYRÓŻNIENIE OTRZYMUJE:

          Krzysztof Bryk ( klasa 6a)

          Wszystkim serdecznie gratulujemy świetnych wyników. BRAWO !

        • Matematyka w parku

        • 30 maja dzieci z klasy II a realizowały ostatni już moduł projektu „Natalka i Antek w Świecie Wielkiej Matematyki” – „Matematyka w parku”. Uczniowie otrzymali zadanie narysowania planu parku, wyznaczenia stron świata, przeliczenia  i zaznaczenia elementów małej architektury, drzew i krzewów, doświadczalnego sprawdzenia ile osób może usiąść na jednej ławce i „obliczenia” obwodu najgrubszego drzewa. Dzieci wykonały wszystkie zadania z wielkim zaangażowaniem. Miały też okazję pobawić się na placu zabaw, łącząc tym samym przyjemne z pożytecznym.

        • 4b i 6b na wycieczce :)

        • 29-30 maja klasa IV b oraz VI b wybrała się na wspólną wycieczkę w Beskid Sądecki.
          Nasz harmonogram był napięty, ale bardzo aktywny oraz z mnóstwem ciekawostek i faktów historycznych, które dotyczą naszego regionu -MAŁOPOLSKI.
          Odwiedziliśmy m.in. Rezerwat Przyrody Kamienie Brodzińskiego, Lipnicę Murowaną, Czchów, Stary Sącz, Powroźnik, Piwniczną Zdrój oraz Krynicę Zdrój.
          Podczas wyjazdu mieliśmy okazję podziwiać panoramę Beskidu Sądeckiego podczas spaceru w koronach drzew oraz wjazdu wyciągiem na Słotwiny Arena.

          P.S. Pogoda nam dopisała, humory też :)
          Dziękujemy!!!

        • Ciekawi ludzie = ciekawe spotkania!

        • Dziś w naszej siódemce odbyło się spotkanie z autorką książki "Za DUŻY na bajki". Pani Agnieszka Dąbrowska opowiadała ciekawie o pracy pisarki, zdradzała sekrety swojej książki oraz filmu, który powstał na jej podstawie. Serdecznie dziękujemy!

        • CYKLOEDUKACJA

        • W ostatnich dniach maja 2023 w naszej szkole odbyły się zajęcia praktyczne "cykloedukacji", które prowadził nasz doradca p. Maciej Skinderowicz. Zajęcia były dedykowane dla klas młodszych w ramach projektu STARS. A oto kilka obrazków:

        • PODRÓŻ DO ODLEGŁYCH ZAKĄTKÓW ŚWIATA… W KRAKOWIE !

        • Uczniowie pierwszych klas 1a,1b i 1p odbyli niezwykłą podróż do  dalekich miejsc w różnych częściach świata. Było to możliwe za sprawą Parku  Edukacji  Globalnej – Wioski Świata. Na około trzech hektarach powierzchni można było zobaczyć prawie cały świat. Podróżowaliśmy do Afryki  do ghańskiej wioski .A tam w jednej z chat podziwialiśmy zabawki wykonane przez afrykańskie dzieci. W Mongolii zatrzymaliśmy się w jurcie . Wydoiliśmy nawet jaka. Na własne oczy zobaczyliśmy igloo, a potem udaliśmy się do domów -tipi  w indiańskiej wiosce. Mogliśmy nawet przymierzyć prawdziwe indiańskie  pióropusze. W peruwiańskiej wiosce zatrzymaliśmy się w małej kamiennej chacie po drodze spotykając lamę. W Papui Nowej Gwinei  weszliśmy do bambusowego domu na palach, a  niektórym udało się nawet  poleżeć  na hamaku! Graliśmy na różnych instrumentach , przechodziliśmy przez wiszący  nad przepaścią most, pokonywaliśmy przeprawę przez rzekę, poznaliśmy życie mieszkańców w różnych częściach świata ,a także ich problemy, z którymi się zmagają.

          To była fascynująca podróż dookoła świata !