• Jak zostać ŚWIETLIKIEM?

        • 6 listopada w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie klas 1a i 1b na ŚWIETLIKA w obecności pana Dyrektora, wychowawczyń świetlicy, klas 1-4 oraz zaproszonych grup przedszkolnych. Wydarzeniu dodał czaru występ Pana Magicznego.

        • "OGRÓDEK W CENTRUM MIASTA"

        • GAZ-SYSTEM w tegorocznej edycji przyznał naszej szkole grant, dzięki któremu będziemy mieć „Ogródek w centrum miasta”.

          Fundusz Naturalnej Energii jest programem grantowym, którego ideą jest wsparcie m.in. samorządów, placówek oświatowych oraz organizacji pozarządowych w realizacji autorskich pomysłów na podtrzymanie lub ratowanie środowiska naturalnego w najbliższym otoczeniu.

          A oto pierwsze zdjęcia naszego ogródka;-)

           

        • Matematyka w szkole

        • Pod koniec października uczniowie z klas I a, I b i III a zapoczątkowali realizację projektu „Natalka i Antek w Świecie Wielkiej Matematyki”. Na warsztacie…nasza szkoła! Jaki numer nosi, ile ma pięter, jaką wysokość i jaką

          powierzchnię ma budynek, ile jest sal, drzwi i okien, jaką długość ma tablica, o której godzinie zaczynają się lekcję, ile trwają przerwy, ilu jest uczniów, a ilu nauczycieli? – to tylko niewielka część pytań, zadanych przez dzieci. Aby na nie odpowiedzieć, wyposażone w kartki, ołówki i miarki krawieckie, nie tylko rozbiegły się po szkole, ale także skorzystały z informacji zawartych w elektronicznym dzienniku Librus. Dokonały także kalendarzowych i zegarowych obliczeń, zmierzyły się z wieloma innymi, rachunkowymi wyzwaniami. I choć na
          niektóre postawione pytania nie znalazły jeszcze odpowiedzi, to mają cały rok, aby je odnaleźć! 

        • Lekcje nie z tej ziemi :)

        • Uczniowie klasy 6 wykonali makiety Układu Słonecznego wykazując się wiedzą oraz kreatywnością w tworzeniu. Makiety robią wrażenie, a przy okazji pozwalają się poczuć jakbyśmy byli w środku naszej Galaktyki…

          Mamy dla Was mini zagadkę! Nasi uczniowie już to wiedzą Która planeta została wykluczona z naszego układu słonecznego i z jakiego powodu tak się stało :)

        • HITY Z CZARNEJ PŁYTY !

        • Uczniowie klasy 2a uczestniczyli w ciekawych zajęciach , które odbyły się w wypożyczalni i pracowni muzycznej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Dzieci zapoznały się z historią: zapisywania dźwięków, urządzeń odtwarzających te dźwięki  oraz historią  powstania czarnych, winylowych i szelakowych płyt. Wszyscy mieli też możliwość  sprawdzenia swojej wiedzy muzycznej  odpowiadając na pytania i rozwiązując muzyczne zagadki. Niezwykle ciekawym doznaniem było wysłuchanie utworu muzycznego odtwarzanego z gramofonu, a zapisanego na czarnej, winylowej płycie. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały przypinki -winylowe płyty.

        • Abecadło niepodległości

        • „Abecadło niepodległości” to warsztaty dla najmłodszych w Krzysztoforach- tam udała się 2b w piątkowe przedpołudnie. W sali edukacyjnej  Muzeum uczniowie poznali najważniejsze fakty z historii Polski dotyczące walki o jej niepodległość. Mogli przymierzyć mundur kawalerzysty- ułana oraz  żołnierza piechoty. W ramach zajęć plastycznych każdy wykonał kokardę narodową. Na zakończenie zwiedziliśmy salę balową imieniem Baltazara Fontany oraz wystawę poświęconą Krakowianom walczącym o niepodległość naszego kraju.

        • Edukacja i integracja w Beskidach

        • 16 października klasa 4a udała się na wycieczkę edukacyjno- krajoznawczą. Najpierw w jesienno-zimowej aurze śladem krakowskich astronomów uczniowie dotarli na wzgórze Lubomir, gdzie wznosi się obserwatorium astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza. Kolejnym punktem programu była wizyta we Frankówce Małej - tam podczas gry terenowej dzieci odkrywały tajemnice przyrody. Następnie przyszedł czas na zasłużony odpoczynek przy ognisku oraz integrację i zabawy ruchowe w klasowym gronie.

        • Warsztaty wrażliwe – migracja widzących w świat osób niewidzących

        •  

          „Różnimy się skrzydłami. Wrażliwość jest siłą” – to tytuł książki, który może stać się mottem  zajęć w Domu Kultury Apteka Design. 18 października dzieci z klasy III a, uczestniczyły w warsztatach, na których wysłuchały bajki pt. „Podróż na Wielką Górę”, a potem  wykonały do niej ilustracje. Przy ogromnym zaangażowaniu, używając najróżniejszych materiałów plastycznych o zróżnicowanej fakturze, stworzyły  prace dotykowe dla dzieci niewidzących. Dla wszystkich uczestników  była to niezwykła lekcja otwierania się na nieznane.

        • VI A na tropach Bartka – Ketraba

        • 18 października klasa VI a brała udział w przygotowanej przez studentów UJ i UP lekcji plenerowej dotyczącej omawianej ostatnio lektury „Władca Lewawu”.

          Po zajęciach przygotowawczych w spowitej pajęczyną (specjalnie rozsnutą  przez panie  Patrycję Armatę i Martę Bartnicką oraz pana Mateusza Jamroza) sali 304 uczniowie w towarzystwie stażystów i nauczyciela j. polskiego udali się na wycieczkę, by wykonywać nader trudne zadania opracowane przez stażystów i tropić miejsca literackie opisane w powieści.

          Odwiedzili, podążając Drogą Królewską, ul. Skałeczną, nadbrzeża Wisły, Wawel i Rynek, po czym zmęczeni lecz usatysfakcjonowani wrócili do szkoły.

          Całe przedsięwzięcie dokumentował kamerą nieoceniony Kacper Chlanda z klasy VII a.

        • A Ty co myślisz o sztuce współczesnej?

        • 17 października klasa 7a wybrała się na wyjątkową lekcję plastyki do Muzeum Narodowego w Krakowie. Zajęcia "Twoim okiem, czyli co Ty myślisz o sztuce współczesnej" okazały się inspirującą podróżą przez ważne obrazy i gatunki sztuki najnowszej.

        • Z wizytą w OSP

        • 16 września klasa 5 a udała się z wizytą do jednostki ratowniczo - gaśniczej PSP na ulicę Westerplatte. Wyjście to było nagrodą za zwycięstwo w Kampanii Rowerowy Maj 2023. Z ogromnym zainteresowaniem słuchaliśmy strażaka, który opowiadał w jakich akcjach bierze udział jego jednostka ratownicza i demonstrował wyposażenie wozu strażackiego. Gościliśmy w pomieszczeniu gdzie pełniony jest całodobowy dyżur. Zobaczyliśmy w jakim stroju strażacy wyruszają do gaszenia pożarów. Zostaliśmy przeszkoleni z pierwszej pomocy w przypadku zatrzymania krążenia, ataku epilepsji, zadławienia oraz utraty przytomności. W czasie szkolenia każdy uczeń miał okazję poćwiczyć na fantomie ustalony schemat udzielania pierwszej pomocy. Dzięki takim zajęciom uczymy się odpowiedzialności za siebie i innych. 

        • Festiwal naszych talentów :)

        • Już od niepamiętnych czasów dzień 14 października obchodzimy jako Dzień Edukacji Narodowej, znany również nieoficjalnie jako Dzień Nauczyciela. Eleganckie stroje uczniów i nauczycieli, kwiaty i życzenia powodują, że święto to upływa pod znakiem radości i w ciepłej atmosferze. W naszej szkole od kilku lat scena oddana naszym uczniom. Festiwal Talentów,jak zawsze wspaniała atmosfera i piękne występy. Dziękujemy za cudowne życzenia i występy. Brawoooo za odwagę i życzymy dalszych sukcesów w szlifowaniu waszych talentów.

        • Siódemka czyta!

        • PRZERWA NA CZYTANIE - BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE

          #przerwanaczytanie

          W październiku już po raz ósmy w wielu szkołach w Polsce oraz w szkołach polonijnych na całym świecie trwa akcja bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie.


          W tym roku zgłosiło się ich ponad 2400, także nasza Siódemka.


          Zanim przystąpiliśmy do bicia rekordu, zorganizowaliśmy małą kampanię informacyjną. Cała społeczność szkolna otrzymała poprzez dziennik elektroniczny zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu. Szkolne Radio 7 nadało rapowaną audycję „Przerwa na czytanie” zachęcającą do czytania. Rozwieszone w szkole plakaty promowały tegoroczną akcję. 10 października przynieśliśmy do szkoły swoje ulubione książki i czytaliśmy je na przerwach. Uczniom klas pierwszych czytały starsze koleżanki. Czytano w klasach, w świetlicy, w bibliotece, a także w gabinecie Pana Dyrektora. Idealnym miejscem okazały się pufy, rozmieszczone na szkolnych korytarzach, w których można było zatopić się w lekturze.
          Akcja PRZERWA NA CZYTANIE pokazuje, że czytać można w każdej sytuacji. Nie róbmy sobie przerwy w czytaniu, czytajmy nadal w każdym miejscu i o każdej porze.