• 2017/2018

          To za nami...

          Lato w mieście

          Od 20 do 31 sierpnia grupa uczniów z klas drugich i trzecich uczęszczała na zajęcia w ramach akcji "Lato w mieście".

            

          Dzieci spędziły czas na wycieczkach (Jaskinia Wierzchowska), warsztatach w muzeach (Archeologicznym, Historycznym Miasta Krakowa oraz Żup Krakowskich i Kopalni Soli w Wieliczce), zabawach w Parku Krakowskim, w szkolnej bawialni oraz na boisku. 

           

          Dwukrotnie były też w kinie.

           

          Po raz kolejny okazało się, że lato spędzone w mieście też może być ciekawe.


          Lekcja plenerowa, kierunek...Tyniec

          20 czerwca klasy siódme udały się statkiem do Tyńca na lekcję plenerową j.polskiego.

          Rejs był niezwykle przyjemny. Zajmujący wykład pani przewodniczki opowiadającej o historii mijanych miejsc urozmaiciły recytacje wierszy poświęconych Królowej Polskich Rzek w Roku Wisły w wykonaniu naszych kolegów.

           

          W Tyńcu zwiedziliśmy budynki opactwa w towarzystwie przewodnika po czym wróciliśmy statkiem do Krakowa.

          Zawody dla Afryki

          Dla jednego też warto...

          19 czerwca miała miejsce ostatnia wycieczka PTTK, tym razem rowerowa w ramach projektu stars. Jechaliśmy do Mogiły
          w Nowej Hucie.

          Szkoda tylko, że przy tak pięknej aurze zgłosił się tylko jeden uczestnik!!! Został On uhonorowany nagrodą specjalną za wytrwałość.

          Pawi ogon

          19 czerwca 2018 r. dzieci z klasy I a i I b wybrały się do krakowskiego zoo. Mieliśmy wielkie szczęście. W trakcie oglądania ptaków paw rozłożył swój ogon!

          Potem udaliśmy się na karmienie pingwinów. Zobaczyliśmy żyrafy, muflony, mini zoo, tygrysy, lwy i małpy. Po zwiedzeniu zoo pomaszerowaliśmy Laskiem Wolskim pod kopiec Józefa Piłsudskiego, aby stamtąd udać się na Wolę Justowską.

                       

          Dopisała nam i pogoda i humory!


          Co jada kukabura chichotliwa?

          11 czerwca dzieci z klasy III a uczestniczyły w warsztatach przeprowadzonych w krakowskim zoo.

          Największy z zimorodków kukabura nie jada ryb i wydaje odgłosy przypominające chichot, fleming w dziobie ma sito, dzięki któremu oddziela wodę od pożywienia, mózg strusia jest mniejszy od jego oka, kolce jeżozwierza w ciele wroga zaginają się do środka, surokatki wystawiają wartownika, który ostrzega je przed niebezpieczeństwem, a kaczki i delfiny śpią tylko jednym okiem.

           

          To tylko niewielka garść fascynujących ciekawostek z życia oglądanych zwierząt, których dowiedziały się dzieci w krakowskim zwierzyńcu.Zobaczyły też w jaki sposób karmione są pingwiny i podziwiały ich umiejętności pływackie.

          Zwiedziły mini zoo, nakarmiły marchewką osiołki, kozy i świnki morskie, na placu zabaw poczuły, że naprawdę są dziećmi czego dały wyraz korzystając z huśtawek, zjeżdżalni i małpiego gaju.

           

          W klasie rozwiązały test wiedzy - wyszedł znakomicie, rozpoznawały odciśnięte na piasku ślady ssaków mieszkających w polskich lasach, z radością przybrały maski dzikich zwierząt.

          Na Łopień

          10 czerwca 2018 turyści Szkolnego Koła PTTK "Podróżnik" uczestniczyli w wycieczce na górę Łopień. Uroki Beskidu Wyspowego przypominają już o zbliżających się wakacjach.

          Nasza wędrówka zakończyła się na przełęczy Marszałka Rydza Śmigłego, która łączy patriotyczne wspomnienia walk polskich żołnierzy zarówno w Pierwszej jak i Drugiej Wojnie Światowej.

          I Mistrzostwa Małych Ratowników

          Krakowskie Pogotowie Ratunkowe po raz pierwszy w swojej 127 letniej historii zorganizowało I Mistrzostwa Małych Ratowników kl. VI-VII. Grupa uczniów z kl.VI a w składzie: Bartosz Kubera, Ewelina Kasprzyk, Anastazja Policht, Maksymilian Meus i Wojciech Życzkowski z własnej inicjatywy zorganizowali niezbędny sprzęt (włącznie z specjalistycznymi strojami) i nagrali samodzielnie film pt:"Wypadek na boisku". Uczniowie zakwalifikowali się do etapu finałowego który odbył się 6 czerwca 2018 połączony z Dniem otwartym Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

          Zawody zostały zorganizowane na wzór profesjonalnych mistrzostw w ratownictwie medycznym i składały się z części teoretycznej i trzech zadań praktycznych z wykorzystaniem manekinów szkoleniowych oraz AED. Bartosz Kubera, Ewelina Kasprzyk i Anastazja Policht , którzy reprezentowali naszą szkołę w finale, zajęli V miejsce w Małopolsce! Uczniowie naszej szkoły zostali wyróżnieni za profesjonalnie przygotowane oryginalne stroje ratownika medycznego, pielęgniarki oraz lekarki.

          10 czerwca 2018 w Radio Kraków, w audycji poświeconej tym Mistrzostwom, wywiadów udzielali nasi uczniowie! Brawo młodzi Ratownicy!!!

          "Kompetencje na szóstkę"

          8 czerwca uczniowie z klasy IV b otrzymali dyplom za uczestnictwo w programie "Kompetencje na szóstkę" zorganizowanego przez Fundację Uniwersytet Dzieci.

           

          W czasie trwania programu, uczniowie realizowali cztery projekty na kolejnych godzinach wychowawczych.

          Dzięki temu rozwinęli umiejętność krytycznego i logicznego myślenia, argumentowania i wnioskowania. Kształcili swoje kompetencje społeczne i uczyli się współpracy i komunikowania w grupie.

          Z ostatniej chwili

          Z radością informujemy, że w VI Krakowskim Konkursie Języka Angielskiego o puchar Przewodniczącej Rady Dzielnicy II dla klas IV piąte miejsce oraz nagrodę specjalną od przedstawiciela Biblioteki Kraków za poszanowanie cudzej pracy i umieszczenie bibliografii na końcu swojej prezentacji otrzymała Wiktoria Braś.

          8 czerwca Wiktoria napisała test ze słuchu i przedstawiła własną prezentację na temat "My favourite pet." Serdecznie gratulujemy!

          Czy gwiazdy spadają?

          7 czerwca klasa I a po raz ostatni zrealizowała scenariusz "Czy gwiazdy spadają?" w ramach projektu "Pomysłowy rok". Uczniowie dowiedzieli się czym naprawdę są spadające gwiazdy i dlaczego spadają.

          Przypomnieli sobie nazwy planet z Układu Słonecznego, poznali rodzaje meteorytów i jaką drogę przebywają oraz przeprowadzili doświadczenie, aby zobaczyć, jakie ślady na Ziemi zostawiają spadające meteoryty. Na bazie obejrzanych dwóch filmów i prezentacji rozwiązywali krzyżówkę oraz przeprowadzili zabawy.

           

          To były fascynujące zajęcia!

          Uczeń - Obywatel

          Jak co roku w maju, My, Uczniowie Obywatele poszliśmy na spacer po Krakowie, śladami dawnego samorządu. Usłyszeliśmy wiele ciekawych informacji, m.in., o wykonaniu ołtarza o wymiarach 11 na 13 metrów przez Wita Stwosza, który kosztował 2808 florenów, a ostatnia rata wynosiła tyle ile ówczesny roczny budżet miasta Krakowa, o prezbiterium w kościele Mariackim, które ufundował Mikołaj Wierzynek, o Murach oraz o Kunie.

          Tydzień po spacerze odbył się Konkurs Wiedzy kończący w tym roku szkolnym Ucznia-Obywatela. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas piątych. Trzymaliśmy za Nich kciuki, no i udało się: jesteśmy dumni, bowiem nasza koleżanka, uczennica klasy V a, Wiktoria Górska zdobyła II miejsce. W dniu otwarcia Magistratu odbyło się uroczyste zakończenie i wręczenie nagród zwycięzcom. Nagrody wręczała Radna Miasta Krakowa pani Marta Patena. Gratulujemy Wiktorii.

          Wojenne cmentarze

          27 maja 2018 roku Szkolne Koło PTTK "Podróżnik" uczestniczyło w drugiej patriotycznej wyprawie w ramach rajdu na raty. Zaczęliśmy od cmentarza wojskowego w Żegocinie, gdzie pochowani są żołnierze polscy z armii austro-węgierskiej.

          A potem leśne klimaty, zwierzęca "stołówka" i my na szczycie Kamionna w Beskidzie Wyspowym.

          Z ostatniej chwili

          Z radością informujemy, że praca plastyczna uczennicy kl II a Simone Rück została wyróżniona w VII Ogólnopolskim Biennale Malarstwa „Niech żyje kolor”- Wrocław 2018. Konkurencja była duża, z placówek oświatowych i pracowni plastycznych napłynęło 836 prac.

          Jury składające się z prof. ASP we Wrocławiu oraz artystów plastyków wyróżniło 45 osób, wśród nich uczennicę naszej szkoły. Praca Simone zostanie pokazana na pokonkursowej wystawie w Galerii MDK ul. Dubois 5 we Wrocławiu w dniach 23maja – 30 czerwca 2018 r. Serdecznie gratulujemy!

           

          Śladami Bartka - Ketraba

          24 maja klasa VI b udała się na lekcję plenerową "Śladami Bartka - Ketraba", bohatera omawianej właśnie lektury "Władca Lewawu".

          Trasa podróży edukacyjnej obejmowała ul. Skałeczną, bulwary wiślane, Wawel, ul. Kanoniczą, Poselska, Grodzką, Wiślną i Rynek Główny.

          Wybrani uczniowie: Basia Bergier, Lena Khiralla, Michał Kuta i Karol Świerad w każdym z tych miejsc prezentowali przygotowane materiały w formie ciekawych wykładów i quizów.

          Wyprawę zakończyła degustacja pysznych lodów.



          Wycieczka do Ojcowa

          21 maja klasa IIa wyjechała na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego. Niezwykła wyprawa rozpoczęła się w Jaskini Łokietka, gdzie przy świetle latarki i kilku lamp dzieci zwiedziły „komnaty królewskie”: sypialnię , jadalnię i salon. Udało się nawet zobaczyć obecnych mieszkańców jaskini, czyli nietoperze.

          Dalsza trasa wyprawy prowadziła przez wąwóz Ciasne Skałki, Bramę Krakowską, Źródełko, Skały Panieńskie i Kawalerskie, Zamek w Pieskowej Skale, Maczugę Herkulesa.


           

          Idąc szlakiem podziwialiśmy cudowną przyrodę, śpiewy ptaków i oddychaliśmy czystym powietrzem. Po tak intensywnym marszu wszyscy ze smakiem zjedli pieczone kiełbaski. Pomimo dużego wysiłku, nikt nie narzekał i nie marudził. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni energii.

          Jak wejść do aparatu?

          21 maja klasa I a wybrała się na warsztaty pt."Jak wejść do aparatu?" do Arteteki czyli oddziału Wojewódzkiej Biblioteki na ul. Rajskiej. Pani oprowadziła klasę po całym budynku prezentując jego działy czyli Muzykę, Obraz i Słowo.

          Na każdym piętrze są stanowiska do korzystania z zasobów Arteteki, kanapy i pufy do odpoczynku i relaksu z muzyka czy lekturą. Wystarczy mieć Kartę Biblioteczną i wszystko można wypożyczyć!

          Uczniowie mogli też zobaczyć film i prezentację nt. fotografii i fotografowania.

          Okazało się, że rzeczywiście można wejść do aparatu! Na koniec każdy na swoim stanowisku komputerowym mógł w specjalnym programie robić swoje filmiki i zdjęcia wykorzystując różne techniki i możliwości. Zajęcia były bardzo ciekawe!


          Kolejne spotkanie autorskie

          Nawet, jeśli ktoś nie jest miłośnikiem książek, nie mógł się nudzić podczas spotkania autorskiego z panią Barbarą Kosmowską, które odbyło się 16 maja w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ul. Rajskiej.

            

          Miła, sympatyczna pisarka, mająca świetny kontakt z czytelnikami, bardzo interesująco przybliżyła nam swoją twórczość, która dotyczy problemów, z jakimi często muszą zmierzyć się młodzi ludzie.Dowiedzieliśmy się, że autorka zdecydowanie woli pisać dla...

          Spotkanie z Michałem Rusinkiem

          14 maja 2018 roku, w ramach projektu "Fantastyczny Kraków. Literatura w mieście i miasto w literaturze", dzieci z klasy III a wzięły udział w spotkaniu z poetą, prozaikiem i tłumaczem wielu książek dla dzieci i dorosłych Michałem Rusinkiem.

           

          Pisarz od dzieci dowiedział się co to jest wiersz i czym się charakteryzuje:), kilka swoich przeczytał, pozwalając dziewczynkom i chłopcom na ich rymowanie. Zaprosił też dzieci do współtworzenia śmiesznego opowiadania, które publicznie odczytane wywołały salwy śmiechu.

          Można też było autorowi zadać pytania, nawet osobiste, otrzymać autograf i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

          Z ostatniej chwili

          Z radością informujemy, że w "Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur" mamy aż 5 nagrodzonych uczniów! Najmłodszy uczestnik Tomasz Miłkowski uzyskał wynik bardzo dobry, Gabriela Sińczak, Jakub Kuta, Mikołaj Jędras i Wojciech Życzkowski otrzymali wyróżnienie.

          Serdecznie gratulujemy!



          Jak narysować komiks?

          11 maja dzieci z klasy I a uczestniczyły w zajęciach, podczas których narysowały własne komiksy. Kilka dni wcześniej przyniosły swój ulubiony komiks i wymyśliły swoją postać.

          Dzieci podzielone zostały na trzy grupy. Każda osoba w grupie otrzymała swoje zadanie. Uczniowie przystąpili do pracy - okazało się, że nie jest to łatwe, bo każdy miał swoje pomysły i aby osiągnąć cel trzeba było pójść na kompromis oraz zgodnie współdziałać.

          Po burzliwych dyskusjach udało się! Efekty pracy były wspaniałe!

          Zajęcia okazały się bardzo ciekawe. Rozwijały umiejętność współpracy i organizacji działań w kilkuosobowej grupie.

          Uczniowie mogli wzajemnie ocenić i podsumować zaangażowanie swoje i kolegów. Była to cenna nauka pokory i akceptacji.

          Sprawdzian z historii

          4 maja z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole odbyła się akademia przygotowana przez uczniów klas siódmych w konwencji powtórzenia wiadomości przed sprawdzianem z historii.

                                  

          W rolę nieszczęśnika przygotowującego się do testu wcielił się Mateusz Pasternak a w charakterze jego przodka z czasów stanisławowskich, który schodzi z portretu, by pomóc potomkowi w potrzebie, wystąpił Piotr Włoskowicz.

                                                     

          Uroczysty nastrój zapewnili szlachcice w kontuszach czyli Jan Trzciński i Filip Kępiński prezentujący fragmenty słynnej Ustawy Zasadniczej z 1791 roku przy wtórze poloneza oraz Małgorzata Królik recytując piękny hymn Krasickiego o miłości ojczyzny.

          Z ostatniej chwili

          Z radością informujemy, że w konkursie plastycznym organizowanym przez Muzeum AK „Zwycięski Orle nasz leć” w kategorii klas I - III pierwsze miejsce otrzymała Amelia Madeja, a wyróżnienie Stanisław Morstin. Serdecznie gratulujemy!

          Prosto z Ustronia Morskiego

          Dzień 1

          Nareszcie nadszedł ten dzień - zielona szkoła w Ustroniu Morskim.

          Podróżowaliśmy długo, ale luksusowo i wesoło przez całą Polskę.

          Trudy podróży zrekompensował nam cudowny widok morza. Zobaczcie jak nam tu dobrze.

                                          

          Dzień 2

          Rano wybraliśmy się na spacer plażą do miejsca, gdzie rzeka wpada do morza.


           

          Po drodze zbieraliśmy muszelki i kamienie.

          Niebo i morze miały niezwykłe barwy.

          Bawiliśmy się w żywe rzeźby, w "czarownica patrzy na oczy" i układaliśmy wyrazy z trudnościami ortograficznymi.

          Po południu pojechaliśmy ciuchcią do Gąsek zwiedzać latarnię morską.

          Inne spojrzenie

          Choć pogoda nie rozpieszczała nas na początku wyjazdu, bardzo szybko słońce rozchmurzyło niebo i mogliśmy każdą wolną chwilę cieszyć się jego promieniami.

          Spędzaliśmy więc dużo czasu na plaży, słuchając szumu fal, wpatrując się w bezkresny horyzont oraz bawiąc w piasku na wszelkie możliwe sposoby do woli.

           

          Aby lepiej poznać polskie wybrzeże odwiedziliśmy latarnię morską w Gąskach, podziwialiśmy piękno Wolińskiego Parku Krajobrazowego w czasie wycieczki po zachodnim wybrzeżu, płynęliśmy w rejs statkiem Wiking oraz odkrywaliśmy uroki Kołobrzegu.

          Krótko mówiąc to był wspaniały wyjazd. Polecamy wszystkim wyprawę nad Bałtyk:)

          Jak pracuje Policja?

          20 kwietnia klasa II a uczestniczyła w specjalnych zajęciach, które odbyły się w Komisariacie Policji przy ul.Siemiradzkiego.

          Uczniowie zapoznali się z pracą saperów i dowiedzieli się co należy zrobić, gdy zauważą np. pozostawioną torbę w miejscu publicznym. Wiele emocji wywołała prezentacja psów, które pomagają policjantom w ich trudnej pracy.

           

          Najłagodniejszego pupila można było nawet pogłaskać. Szczególne zainteresowanie wzbudził pokaz policyjnego sprzętu i umundurowania. Uczniowie mogli zobaczyć także pomieszczenie, w którym na ekranach policja ma podgląd różnych części miasta, co pozwala na szybką reakcję gdy wydarzy się coś niebezpiecznego.

          Na zakończenie niezwykle ciekawych zajęć dzieci zostały przewiezione samochodami policyjnymi i miały możliwość siedzenia na patrolowym motocyklu.

          W podziękowaniu dzieci wręczyły Policjantom wykonaną przez siebie tarczę szkoły.

          Kamishibai

          18 kwietnia klasa I a uczestniczyła w zajęciach warsztatowych pt. "Brzydkie kaczątko czyli, gdzie ukrywa się piękno?".

          Animatorka opowiedziała uczniom dobrze znaną baśń Hansa Christiana Andersena ilustrując ją pięknymi rysunkami pokazywanymi w japońskim teatrzyku KAMISHIBAI. Wykorzystując historię kaczątka-łabędziątka rozmawiała z dziećmi o inności, tolerancji i akceptacji.

          Jako podsumowanie warsztatów uczniowie wykonali piękne łabędzie wg własnego pomysłu.

          My też będziemy starszymi osobami

          Klasa II a kolejny raz uczestniczyła w zajęciach Akademii Młodego Krakowianina. Tym razem uczniowie zapoznali się z tematem, który dotyczył Osób Starszych.

          Panie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wyjaśniły co to jest „Jesień Życia” oraz z jakimi trudnościami zmagają się starsi ludzie. Uczniowie przygotowywali scenki pod tytułem „W jakich sytuacjach możemy pomagać osobom starszym”.

          Kolorowe rysunki wykonane przez uczniów pokazały, że dzieci znają i rozumieją problemy osób starszych.

          Na Przehybę



          BaśnIowa uczta

          11 kwietnia klasa IV b zorganizowała nietypową lekcje j.polskiego.

          Uczniowie wcielili się w postacie z opowieści o księciu Gotfrydzie, rycerzu Gwiazdy Wigilijnej i wzięli udział w zaręczynowej uczcie, którą wyprawił swej córce, Roksanie i jej wybrankowi król Zygmunt Wspaniały.

          Pięknie odziani goście opowiadali o swojej znajomości z Gotfrydem, nie szczędząc mu pochwał i wyrazów podziwu oraz chwaląc wybór Jego Królewskiej Mości, a także kosztowali przysmaków z monarszego stołu.

          "Są takie święta raz do roku..."

          28 marca, w wiosenno-świątecznym przedstawieniu, dzieci z klas III a i III b opowiedziały o wiosennych i zapominanych już wielkanocnych, polskich zwyczajach.

          Ludowe przyśpiewki i wiosenne piosenki wyśpiewane przez strojnych małych aktorów pomogły pożegnać Marzannę i powitać wiosnę, przynieść zielony gaik i przywieźć Kogucika.

          Na scenie pojawiły się tańczące pisanki i dyngusiarze, którzy urządzili prawdziwy śmigus dyngus!

          Ze sceny popłynęła pełna mocy pieśń o Niezwykłej Nocy i piękne świąteczne życzenia. Wesołych Świąt!

          Krakowskie ślady Wyspiańskiego

          27 marca klasy siódme wyruszyły na lekcję plenerową, której celem było dotarcie do miejsc związanych z czwartym wieszczem i zaznajomienie się z jego życiem oraz twórczością tak ściśle związaną z naszym miastem.

            

          Nasza wyprawa obejmowała dom przy ul. Krowoderskiej, przed którym Gosia Królik opowiedziała nam o pracowni, mieszkaniu i rodzinie artysty, ul. Zacisze, przy której Marysia Kliszczyk zapoznała uczniów z rolą państwa Stankiewiczów w życiu poety, ASP, gdzie Mateusz Pasternak zajmująco opowiadał o studiach i późniejszej pracy naukowej autora „Wesela”.

           

          Potem udaliśmy się przed gmach Teatru Słowackiego i wysłuchaliśmy wykładu Beatki Macko o Wyspiańskim - dramaturgu a następnie na plac Mariacki, gdzie Ola Wałkowicz mówiła o pracowni mistrza. Przed Kościołem Mariackim Julka Szwaczka relacjonował prace konserwatorsko – zdobnicze artysty w krakowskich świątyniach a Krzyś Kozaczkiewicz opowiedział nam na ul. Kanoniczej o wczesnym dzieciństwie i ojcu Wyspiańskiego.

          Stamtąd podążyliśmy na dziedziniec zamkowy i zapoznaliśmy się z wykładem Janka Trzcińskiego o pełnej rozmachu wizji wawelskiego wzgórza stworzonej przez geniusz artysty. Następnie Plantami dotarliśmy przed I Liceum Ogólnokształcące – dawne Gimnazjum św. Anny, w którym pobierał nauki Wyspiański, o czym opowiadała Klara Breksa, a Kamil Molicki zakończył nasza naukową wyprawę przy ul. Krupniczej, informując o rodzinnym domu i rodzicach wieszcza.

            

          Nieco zmęczeni forsownym marszem i ładunkiem wiedzy udaliśmy się na koniec do „Czarodzieja”, by wzmocnić nadwątlone siły nadzwyczaj smakowitymi ciastkami.

           

          „Three Bears and one mean Blond”

          22 marca młodzi aktorzy z klas szóstych mieli zaszczyt zaprosić młodszych kolegów na spektakl dwujęzyczny „Three Bears and one mean Blond”(„Trzy Misie i jedna złośliwa Blondynka”).

            

          Przygotowanie przedstawienia sprawiło uczniom wiele radości- mamy nadzieję, że widzom podobało się równie mocno.

          Powitanie Wiosny

          21 marca w ramach cyklu "Pomysłowy rok" klasa I a przywitała wiosnę paradą dzieci przebranych za zwierzęta i rośliny, która przeszła przez całą szkołę skandując: Witamy wiosnę! Żegnaj zimo!

          Do uczniów z klasy I a dołączyli koledzy i koleżanki z innych klas! W całej szkole było głośno i wesoło! Teraz wiosna na pewno nadejdzie!

          Z ostatniej chwili

          20 marca 2018 r. w sali widowiskowej MDK ul. Beskidzka 30 odbyło się spotkanie laureatów II etapu Krakowskiego Konkursu Recytatorskiego poezji Wisławy Szymborskiej i Haliny Poświatowskiej im. Macieja Naglickiego.

          Z radością informujemy, że dwie uczennice klasy VII a Maria Bogusz i Zuzanna Iwan otrzymały wyróżnienie. Konkurencja była bardzo liczna, tym bardziej cieszymy się z sukcesu. Nagrodą był między innymi udział w warsztatach teatralnych.

           

          Certyfikat Wielkiego Serca

          14 marca 2018 roku przedstawiciel naszej szkoły Bartek Kubera z klasy VI a (Bartek był darczyńcą m.in. olbrzymiego drapaka dla kotków ), odebrał dyplom za pierwsze miejsce w akcji "Gwiazdka dla Zwierzaków 2017" w kategorii szkoły podstawowe do 400 uczniów.

          Wyróżnienie to było możliwe, dzięki wielkiemu zaangażowaniu całej społeczności szkolnej, za co po raz kolejny, w imieniu zwierzaków dziękujemy. Hau i Miau.

          IV Wojewódzki Festiwal Piosenki Obcojęzycznej

          12 marca uczennice klasy VII a Małgosia Jaskulska, Marysia Kliszczyk i Olga Pabisek reprezentowały naszą szkołę w czasie IV Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej prezentując talenty wokalne, językowe oraz twórcze.

           

          I choć młode artystki nie zostały wyróżnione w konkursie, porwały publiczność brawurowymi występami otrzymując ogromny aplauz.

          W Podziemiach krakowskiego Rynku

          8 marca dzieci z klasy III a zeszły do Podziemi krakowskiego Rynku i przechodząc przez wodną kurtynę, znalazły się w średniowiecznym, tętniącym życiem Krakowie. Spotkały tam krakowską przekupkę handlującą jajkami, zobaczyły wydobyte z głębi ziemi przedmioty codziennego użytku oraz ważący 693 kg bochen ołowiu sygnowany herbem miasta.

          Weszły na wagę i otrzymały pomiar swojej wagi w kamieniach. Biały Kruk opowiedział im legendę o dzielnym księciu Kraku, który pokonał smoka.

          Dzieci zobaczyły makietę XV-wiecznego Krakowa i wielki pożar miasta po najazdach Tatarów. Przez oszklony dach ujrzały kościół Mariacki i mrugnęły okiem do króla Kazimierza Wielkiego.

          XI edycja Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania

          7 marca odbyły się przesłuchania konkursowe XI edycji Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania. Naszą szkołę reprezentowali: Małgorzata Jaskulska z VII a, Lena Khiralla z VI b, Marcin Małota z IIIa i najmłodszy w tej grupie, Krzyś Łomnicki z IIa . Każdy uczestnik miał zaledwie trzy minuty na zaprezentowanie swoich umiejętności, a nie było to łatwe, gdyż jak wiadomo w konkursie biorą udział najlepsi z całego województwa. Honorowy patronat na konkursem objęła pani Dorota Segda - Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, bo umiejętność pięknego czytania jest prawdziwą sztuką aktorską.

           

          Wszyscy umiemy czytać, ale zastanówmy się, czy na pewno wszyscy lubimy? A ilu z nas potrafi tak pięknie czytać, by chciało się słuchać? Na pewno jest wielu takich w naszej szkole, a ci, którzy nas reprezentowali na szczeblu wojewódzkim, robią to wspaniale. Za udział w tym etapie konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i ciekawe książki w upominku. Gratulujemy!



          Z ostatniej chwili

          Wspaniałe wyniki osiągnęli uczniowie naszej szkoły w ogólnopolskim konkursie języka angielskiego Memory Master!

          Ogółem 8 uczniów uzyskało tytuł Laureata : wśród klas czwartych Iga Kupiec, Piotr Olejarz, Jakub Kuta, Hanna Bergier, Marek Bryk (Laureaci II stopnia), Maja Kisielewicz, Wiktoria Braś oraz Aleksander Kałuża z klasy VII b (Laureaci III stopnia) .

          11 uczniów zdobyło natomiast wyróżnienie: Sean Ernstzen z klasy IV b, Wiktoria Górska, Filip Godlewski oraz Rufus Osica z klasy V a, Zuzanna Krętkowska z klasy VI a, Michał Kuta, Lena Khiralla i Basia Bergier z klasy VI b, Małgosia Jaskulska z klasy VII a oraz Weronika Jaśkowiec i Mateusz Pasternak z klasy VII b.

          Serdecznie gratulujemy !

           



           

          Uczeń Obywatel - jak zostać Prezydentem?

          8 lutego, pojechaliśmy do MDK na ul. Beskidzkiej, na warsztaty „Autokreacji i wizerunku”.

          Udział w tych warsztatach miał nas przygotować do konkursu „Prezentacja wyborcza”. Warsztaty te nie były podobne do tych z poprzednich lat, prowadzący zaprezentował zupełnie inna wizję kandydata na radnego.

          Włosy pod napięciem

          8 lutego klasy Ia i I b wybrały się na wydział Fizyki i Informatyki stosowanej na pokaz o elektryczności. Uczniowie dowiedzieli się co to jest prąd i jak powstaje, co to są elektrony i jak się przemieszczają?

          Studenci prowadzący pokaz demonstrowali różne materiały przewodzące prąd i reagujące na jego działanie oraz wykonali szereg eksperymentów pokazujących działanie prądu.

          Najbardziej uczniom podobało się doświadczenie związane z przewodzeniem prądu, kiedy to trzymając się za ręce w długim pociągu doświadczyli "porażenia" prądem, a pierwsza osoba bezpośrednio połączona z urządzeniem miała "stojące"-naelektryzowane włosy.

          Uczeń Obywatel - co robi Radny?

          7 lutego, odbyło się kolejne wydarzenie w ramach projektu Uczeń – Obywatel. Podczas wizyty w siedzibie Dzielnicy I Stare Miasto spotkaliśmy się z Radną panią Weroniką Dudą, która wyjaśniła nam, jakie ważne zadania realizują Radni Dzielnic: min. współorganizują i wspierają inicjatywy mieszkańców dzielnic, współpracują z policją, strażą miejską czy strażą pożarną.


          Szyfrujemy

          30 stycznia klasa I a zrealizowała kolejny scenariusz w ramach projektu "Pomysłowy rok". Uczniowie zapoznali się ze starożytnymi szyframi takimi jak Maszyna szyfrująca Juliusza Cezara czy Skytyle. Odczytywali zaszyfrowane przez nauczyciela hasła oraz sami mogli je "ukryć" dla kolegów z klasy.

          Podzielone na zespoły dzieci wymyślały swój szyfr dla pozostałych. Okazało się, że nie jest to takie proste zadanie! Dzieci poznały również Alfabet Morse'a - szyfr używany przez wojsko i harcerzy. Tym razem zamiast pisać, chętni wystukiwały rytm liter.

          Z ostatniej chwili

          Z radością informujemy, że do II etapu XII edycji Konkursu Ortograficznego „Kaktus” zakwalifikował się uczeń klasy III a Aleksander Szumowski.

          II etap odbędzie się 30 stycznia 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Piotra Michałowskiego w Krakowie.

          Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki!

          Z ostatniej chwili

          Z dumą informujemy, że w konkursie plastycznym „Dlaczego lubię Kraków? – miasto malowane oczami dziecka” uczeń klasy III b Michał Peszt zajął I miejsce!

          Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie Laureatom upominków odbyło się 26 stycznia 2018 r. w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa. Nagrody wręczał Bogusław Kośmider Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

          Serdecznie gratulujemy !


          Akademia Kropelki

          18 stycznia, 9 listopada, a wcześniej 28 września 2017 roku uczniowie klasy I a, I b, II a i III a wzięli udział w warsztatach ekologicznych prowadzonych w Wodociągach Krakowskich.

          Głównym bohaterem była tym razem... woda. Dzieci dowiedziały się, że na świecie jest bardzo mało wody słodkiej nadającej się do picia, bo tylko 1 %.

          Dzięki pracy w grupach uświadomiły sobie, że wodę wykorzystuje się praktycznie w każdej dziedzinie życia. Miały okazję zobaczyć w jaki sposób się ją oczyszcza i jak ważne jest jej oszczędzanie.

          Poznały też Stefana, dzięki któremu zobaczyły, że ludzkie ciało składa się w 80% z wody i dlatego, aby być zdrowym codzienną jej utratę trzeba koniecznie uzupełniać.Najlepiej wodą z bidonu, które otrzymały:)

          Zagrały w ogromną grę planszową, na której mogły sprawdzić swoją wiedzę.

          Ze zdumieniem dowiedziały się, że od tysięcy lat wody na Ziemi nie przybywa, tylko ta sama nieustannie krąży w przyrodzie. Być może pijemy dziś tę, którą kiedyś piły dinozaury?!

          Kolędnicy idą

          15 stycznia uczniowie z klasy III a przywędrowali do Muzeum Etnograficznego na warsztaty pt."Kolędnicy idą".

          Zimą, kiedy w wiejskich chatach chłopi nie pracowali w polu, a dzieci nie musiały im pomagać i bardzo się nudziły wymyślono zwyczaj kolędowania, robienia szopek i kukiełek.

          Chłopiec z gwiazdą, Herod, Diabeł, Śmierć i Turoń wędrowali od chaty do chaty śpiewając kolędy, odgrywając bożonarodzeniowe scenki i składając wierszowane życzenia. Życzenia czego? Zdrowia i urodzaju na polach.

          Grupy kolędnicze rywalizowały ze sobą o poczęstunek i datki gospodarzy, czego doświadczyły przybyłe do muzeum dzieci wcielając się w rolę kolęników, wyścigując się i dźwigając skrzynie z różowymi opłatkami, która udawała szopkę.

          Zanim uczniowie wycięli maski turonia, które fantazyjnie przyozdobili i od razu przymierzyli, prawdziwy Turoń kłapnął ich w rękę, zapewniając tym samym szczęście przez cały 2018 rok!.

           

          Trambusiowa trasa

          11 stycznia kl.II a kolejny raz wzięła udział w zajęciach Akademii Młodego Krakowianina. Tym razem drugoklasiści pojechali do zajezdni tramwajowej MPK. Początek zajęć rozpoczął się niezwykle ekscytująco.

          W hali napraw dzieci zeszły do kanału naprawczego i od spodu obejrzały tramwaj. Kolejnym punktem był wybór tablic tramwajowych i wyjaśnienie wszystkich napisów na nich. Następnie każde dziecko mogło użyć specjalnego pistoletu z piaskiem, wykorzystywanego do posypywania zamarzniętych torów.

          Po wyjściu z hali napraw wszyscy wsiedli do tramwaju, w którym przeszli szkolenie z kupowania biletów w automacie. Niezwykłą atrakcją była możliwość bycia motorniczym. Każde dziecko usiadło za sterami tramwaju i próbowało obsługiwać konsole pojazdu.

          Na zakończenie zajęć uczniowie odbyli niezwykłą przejażdżkę. Tramwaj, w którym siedziały dzieci wjechał do myjni. Ciekawe zajęcia zakończyły się radosnymi podziękowaniami dla prowadzącego.

          Wśród dawnych bram i baszt

          11 stycznia, na warsztatach w Centrum Młodzieży, dzieci z klasy III a miały okazję dowiedzieć się jak wyglądał system fortyfikacyjny starego Krakowa - mury, warowne bramy i baszty. Okazało się, że bramy budowane były u wylotu czyli na końcu ważniejszych ulic i stąd wzięły się takie nazwy jak brama Grodzka, Sławkowska, Szewska czy Floriańska.

          Miasta broniły cechy rzemieślnicze, którym wyznaczano do obrony baszty i przyległe im mury. Do dziś zachowały się baszty Pasamoników, Cieśli i Stolarzy.

          W czasie zajęć dziewczynki i chłopcy dopasowywali puzzle, łamali szyfr i z rozsypanki wyrazowej układali ciekawy tekst informacyjny. Cały czas towarzyszył im plan starego Krakowa.

          Po warsztatach dzieci postanowiły skonstruować baszty na zajęciach w szkole.

          Z papierowych rolek, kolorowej folii, tektury falistej, przy pomocy pędzlów, farb i pisaków, uczniowie zbudowali nie tylko baszty, ale i obronne zamki.

          Kto w nich zamieszka? A to już pole dla dziecięcej wyobraźni:).

           

          Z ostatniej chwili

          Z radością informujemy, że 9 stycznia w Konkursie Języka Angielskiego o Puchar Przewodniczącej Piątej Dzielnicy, uczeń naszej szkoły Jan Trzciński zajął III miejsce .

          Serdecznie gratulujemy !

          Finał trzyetapowego konkursu odbył się w Bibliotece Kraków. Mierząc się z dziewięcioma innymi finalistami Janek nie tylko musiał wykazać się umiejętnością pracy z anglojęzycznym tekstem, ale przede wszystkim przedstawić przed komisją konkursową autorską prezentację na temat ulubionej postaci literackiej oraz odpowiedzieć na pytania jej dotyczące. „Wiedźmin” i talent Janka zaowocowały miejscem na podium.

          Powyżej zdjęcie naszego zwycięzcy oraz Marysi Bogusz i Mateusza Pasternaka, który razem z nim walczyli w etapie miejskim o udział w finale.

          Spotkanie z czwartym wieszczem

          5 stycznia klasy siódme pod opieką wychowawców udały się do Muzeum Narodowego, by obejrzeć wystawę "Wyspiański", zorganizowaną w 110. rocznicę śmierci wszechstronnego i genialnego artysty przełomu wieków XIX i XX.

          Uczniowie przemierzyli siedem sal wypełnionych imponującą kolekcją dzieł wielkiego krakowianina obejmującą prawie 500 jego prac. Podziwiali słynne pastele, akwarele i rysunki, nieco mniej im znane obrazy olejne, ryciny oraz rzeźby, a także wyroby rzemiosła artystycznego według projektu artysty. Duże wrażenie wywarły na nich niezwykle oryginalne i nowatorskie projekty scenograficzne i inscenizacyjne Wyspiańskiego.

          Zafascynowani tą przygodą intelektualną i estetyczną postanowili zorganizować lekcję plenerową poświęconą geniuszowi, mieszkającemu i tworzącemu przez lata w bliskim sąsiedztwie naszej szkoły.

           

          Dawno, dawno temu w Betlejem

          22 grudnia, za przyczyną uczniów z klasy VII a i ich Opiekunek Pani Beaty Stech i Pani Ireny Rejduch oraz chóru z klasy VI a pod kierunkiem Pani Beaty Grabowskiej - Czarnoty, cała społeczność szkolna cofnęła się w czasie o ponad 2000 lat, aby towarzyszyć dramatycznym wydarzeniom rozgrywającym się w malutkim Betlejem.

          Przed oczami dzieci pojawiła się uboga stajenka z Dzieciątkiem, jego Matką i św.Józefem, biegnący na wyścigi do szopy Pastuszkowie i Trzej Królowie, słaby i prowadzący dysputę z Diabłem Herod.

          Wartka, zaskakująca i czasami komiczna akcja, piękne stroje i bożonarodzeniowe pieśni, współczesny język i współczesne rekwizyty sprawiły, że dzieci oglądały tę jasełkową opowieść w napięciu, z ciekawością i ze śmiechem.

          A potem przy pięknie nakrytych stołach klasowe opłatkowe spotkania. Zapominanie o urazach i żalach, dobre i serdeczne życzenia, pyszne wypieki Rodziców, kolędowanie, a nawet... radosne pląsanie:). Wesołych Świąt!

           

          Kiermasz Świątecznych Ozdób

          W przeddzień Świąt Bożego Narodzenia nasi najmłodsi zaprezentowali swoje prace wykonane pod kierunkiem p. Elżbiety Kaczmarczyk na Kiermasz Świąteczny zorganizowany z inicjatywy Rady Rodziców.


          Z zachwytem podziwialiśmy te wspaniałe bożonarodzeniowe ozdoby, wykonane z niezwykłych i pomysłowych materiałów.

           

          Kiermasz cieszył się dużą popularnością i każdy znalazł tu coś dla siebie.

          Zgromadzone fundusze zostaną przeznaczone na szafki dla dzieci.

          Angielski świat dźwięków...

          W ostatnim przedświątecznym tygodniu, dzieci z klas pierwszych odkrywały świat dźwięków w języku angielskim. Każdy uczeń miał okazję poSSSSyczeć czy oMMMMinąć na jezdni wlokący się traktor. Dziewczynki i chłopcy odtwarzali dźwięki liter tak samo brzmiących zarówno w języku angielskim i polskim. W ramach programu ‘English Sound Lab’ mali laboranci szukali brakujących dźwięków w słowach takich jak mop, hop czy sit.

          W klasie pojawili się niezapowiedziani goście. Głodne i zziębnięte potworki krzyczały: "Feed Me!" Uczniowie mieli nie lada zadanie, bo każdy potwór lubił co innego – jeden pałaszował tylko zabawki, inny gustował w kolorach, był też taki co jadł tylko zwięrzaki! Tego już za wiele!

           

          Uczniowie pracowali też nad projektem "A Christmas Tree", zwieńczeniem którego była piosenka "We’ve got a Christmas tree!" Piosenka miała na celu poznanie nazw klasycznych ozdób choinkowych. Na koniec dzieci zbudowały igloo – i to jakie!

           

          Z ostatniej chwili

          Z przyjemnością informujemy, że w XV Krakowskim Jubileuszowym Konkursie Tradycyjnej Pieśni i Piosenki Polskiej z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości, który odbył się 27 listopada, III miejsce w kategorii soliści - młodsi zajęła uczennica klasy VI a Hanna Kliszczyk.

          Serdecznie gratulujemy !

          Z kolędą przez Kraków

          18 grudnia uczniowie klas III a i III b spotkali się z autorką książek dla dzieci panią Ewą Stadmuller. Głównym celem spotkania było utworzenie grupy jasełkowo - kolędniczej z krakowskiej szopki.

          Aby się do niej dostać, dzieci musiały odgadnąć wiele zagadek, opowiedzieć krakowskie legendy i zaśpiewać kolędy. I udało się!

          W szopce pojawiła się Święta Rodzina, Trzej Królowie, smok wawelski, Wanda, która nie chciała Niemca, osiołek, krakowskie gołębie, czapka krakuska i krakowski wianek, trąbka z wieży Mariackiej, pan Twardowski ze swoim kogutem, księżyc, i wiele innych postaci i przedmiotów związanych z Krakowem legendą lub historią.

           

          Z potrzeby serca

          15 grudnia, po raz siedemnasty, zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy Kiermasz Świątecznych Wypieków. Akcja miała cel charytatywny. Uzbieraliśmy 1056 zł.


           

          Ciasta upiekli nauczyciele:

          Ciasta były przepyszne :) Wszystkim fundatorom serdecznie dziękujemy :).

           

          Dziękujemy też ogromnie wszystkim Łasuchom i Smakoszom, bo dzięki nim ciasta rozeszły się, jak świeże bułeczki:).

          Filharmonia od kuchni

          13 grudnia klasa II a wybrała się do Filharmonii Krakowskiej. Do tej pory dzieci chodziły tu na koncerty. Ta wizyta była zupełnie inna. Uczniowie weszli na estradę, zobaczyli z bliska organy, dowiedzieli się jak są zbudowane i oczywiście posłuchali dźwięków, które wydobywały się z piszczałek.

           

          Po zejściu ze sceny wszyscy zasiedli na widowni - balkonie i wzięli udział w próbie chóru i orkiestry. Pomimo tego, że wykonywana była "Msza" muzyka była porywająca - okazało się, że to rytmy południowoamerykańskie.

          Niezwykła wizyta zakończyła się zejściem do podziemia, gdzie muzycy zaprezentowali niektóre instrumenty dęte: klarnety, saksofony, fagot i kontrafagot. Dzieci mogły z bliska zobaczyć każdy z nich, usłyszeć jego brzmienie i oczywiście dotknąć go. Dostały też zeszyty nutowe, które na pewno przydadzą się na lekcjach muzyki.

           

          W Skarbcu i Zbrojowni na Wawelu

          13 grudnia, a wcześniej 31 października, w ramach przygotowań do konkursu "Krakusek" dzieci z klas III a i III b zwiedziły Skarbiec i Zbrojownię na Wawelu.

           

          Uczniowie otrzymali moc historycznych wiadomości, z ogromną ciekawością zobaczyli kielich darowany przez króla Kazimierza Wielkiego kolegiacie w Trzemesznie i koronacyjny miecz królów polskich czyli Szczerbiec.

          Wiedzą już co to jest sklepienie krzyżowo-żebrowe, zwornik i baldachim.

           

          Gwiazdka z przymrużeniem oka

          12 grudnia 2017 r. klasy I a i III b wybrały się na musical pt."Gwiazdka z przymrużeniem oka" w wykonaniu Studia Muzyki i Tańca. W przedstawieniu występowali uczniowie z obu klas - Martynka Peszt z klasy I a oraz Michał Peszt i Anastazja Syga z kl. III b.

          Z dużym humorem, tanecznie i śpiewająco zostaliśmy wprowadzeni w świąteczny nastrój.

          Piękne polskie kolędy i radosne piosenki o tematyce świątecznej przeplatały się z pląsami i zabawą.

           

          "Po co i komu potrzebne jest prawo?"

          9 grudnia, w ramach projektu Uniwersytetu Dzieci, klasa I a zrealizowała kolejny scenariusz pt."Po co i komu potrzebne jest prawo?". Na podstawie prostej zabawy-berek uczniowie zauważyli, że w każdej zabawie muszą być ustalone zasady, aby miała ona właściwy przebieg.

          Potem w grupach opracowali projekty placu zabaw. Następnym krokiem było wybranie z kilku projektów najważniejszych instalacji(huśtawka, karuzela, piaskownica itd.) oraz opracowanie regulaminu korzystania z tego placu zabaw. Uczniowie poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie.

           

          Kucharzowo 2017

          To był zwyczajny grudniowy piątek...,a jednak niezwykły. Dzień zaczął się od przygotowań technicznych - sprzęt, zakupy, kucharze, dekoracje - poczuliśmy dreszczyk emocji. Dlaczego? Gotowanie to przygoda, to odkrywanie nowych lądów, a do tego łączenie dyscyplin naukowych. Czy to możliwe? Jasne! Nazywa się to kuchnia molekularna.

          8 grudnia dzieci z klasy VII a wzięły udział w pierwszym turniej kulinarnym „Kucharzowo 2017”, który odbył się w SCKM. Uczniowie i nauczyciele z ZSG przeprowadzili pokaz kuchni molekularnej. To nowoczesny sposób na przyspieszenie wielu procesów, które do tej pory były rozłożone w czasie, a teraz zajmują parę minut. Kucharze przygotowali różnorakie desery z użyciem ciekłego azotu: sorbety owocowe, lody waniliowe z oliwą z dyni, piankę orzechową oraz galaretkę na ciepło. Każdy mógł ich spróbować.

          W drugiej części pięcioosobowe zespoły z różnych szkół rywalizowały w konkurencji kulinarnej „Stwórz zdrową potrawę”. Powstały rewelacyjne sałatki, każda wyśmienicie zaprezentowana i podana jury.

          „Kucharzowo” to lekcja nie tylko gotowania i nowoczesnej kuchni, ale także zdrowego żywienia, fizyki i chemii, a przede wszystkim kreatywności. Najmłodsi uczestnicy mieli zaledwie 6 lat, natomiast najstarsi lat 15. Nie przeszkadzało to jednak w dobrej zabawie i rywalizacji. To był naprawdę niezwykły dzień...

           

          Zrób to sam!

          6 grudnia klasa II a wzięła udział w kolejnych warsztatach, które odbyły się w Castoramie. Tym razem dzieci zmierzyły się ze stojakiem na kubeczki.

          Sklejanie i montowanie części sprawiło wszystkim wielką frajdę – szczególnie z użyciem młotka. Na koniec wszyscy ozdobili swoje dzieło malując je różnymi farbami. Okazało się ,że ozdobiony stojak na kubeczki, po spryskaniu go sztucznym śniegiem może być np. świąteczną choinką.

          To był wspaniały Mikołajowy prezent.


          W świecie dziecięcej radości

          6 grudnia, pojawiła się w naszej szkole niezwykła postać, która co roku sprawia, że dorośli znów czują się dziećmi, a u dzieci wzbudza entuzjazm i ciekawość.

          Święty Mikołaj przybył do nas z życzliwym uśmiechem, w towarzystwie roześmianej, dobrze znanej nam Gwiazdki:), aby rozdać prezenty.

          Wiele dzieci przygotowało dla św. Mikołaja swoje podarunki - piękne, skrzące się brokatem laurki i ogromne plakaty z życzeniami.

          Dziewczynki i chłopcy podzielili się też z uśmiechniętą Gwiazdką otrzymanymi w darze słodyczami.


          Bo dzieci już wiedzą, że radość jest nie tylko w braniu, ale także w dawaniu.


          Gwiazdka dla zwierzaków

          Nasz piętnasty udział w akcji "Gwiazdka dla zwierzaków 2017", która rozpoczęła się w październiku, a dobiegła końca 4 grudnia, dzięki ofiarności całej społeczności szkolnej, zakończył się rekordem w ilości przekazanej krakowskiemu schronisku karmy dla kotków i piesków tzn. 487.96 kg .

          Ofiarowaliśmy też 38 koców i olbrzymi drapak z „kilkoma piętrami” podarowany przez Bartka Kuberę z klasy VI a.

          Dziękujemy również ogromnie wszystkim pozostałym darczyńcom, którym nie jest obojętny los zwierząt, skrzywdzonych przez ludzi.

          Wizyta przedszkolaków

          30 listopada 2017 r. odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 44. Wzięły udział w zajęciach plastycznych, które prowadziła p. Katarzyna Tylka. Wybrała wdzięczny materiał - glinę.

           

          Nasi goście z zapałem przystąpili do pracy. Każdy zaplanował, co ulepi i tak powstały gwiazdki, choinki i inne przedmioty. Dziękujemy za wizytę.

          Andrzejki

          29 i 30 listopada uczniowie klas młodszych próbowali z przymróżeniem oka zaglądnąć w przyszłość. Wróżby, szczególnie te przygotowane samodzielnie, sprawiły najwięcej radości i satysfakcji.

          W pysznych, własnoręcznie pieczonych ciasteczkach ukryła się zapowiedź bliższych i dalszych zdarzeń.

          Pod kubeczkami znaleźliśmy życzenia przyjaźni, miłości, bogactwa, fascynujących przygód i podróży, na karteczkach nazwy zawodów, imiona miłych sercu dziewcząt i chłopców.

          Ilość wyrzuconych na kostkach oczek poprowadziła w kierunku dobrych myśli i słów, a wędrujące buty odpowiedziały na zadane pytanie.

          Uczeń - Obywatel

          24 listopada odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu edukacyjnego Uczeń-Obywatel.

          W tym roku szkolnym biorą w nim udział uczniowie klasy V a i V b oraz VI a: Ania Nowak, Wiktoria Górska, Zosia Bargieła, Oliwia Hendzelewska i Józek Kasprzycki.

           

          Jak co roku projekt rozpoczął się spotkaniem w Urzędzie Miasta Krakowa.

          Zwiedziliśmy korytarz prezydencki, niestety nie spotkaliśmy Prezydenta Jacka Majchrowskiego.

          Bestiariusz - w poszukiwaniu fantastycznych zwierząt

          24 listopada uczniowie klas III a i III b, w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, poszukiwali na średniowiecznych obrazach i rzeźbach fantastycznych zwierząt.

          Sześćset lat temu ludzie nie podróżowali po świecie tak często jak dzisiaj. Wiedzę o otaczającym świecie czerpali z legend i mitów oraz relacji wędrowców i kupców, a to czego nie mogli zrozumieć dopowiadała im wyobraźnia.

          Dzieci znalazły smoki i maszkary, ale także osiołki, owieczki i krówki.

          W pracowni plastycznej wcieliły się w średniowiecznych artystów.

          Z kartek zaczęły wyzierać niezwykłe stwory, które utworzą Bestiariusz klasy trzeciej.

          Królowie i bohaterowie

          20 i 23 listopada 2017 r. dzieci z klas III b i III a podążały szlakiem królów i narodowych bohaterów odwiedzając miejsca, w których kiedyś bywali.

          Zobaczyły kościoły, wiele pomników i tablic upamiętniających władców, artystów, żołnierzy i polityków, Bramę Floriańską, Collegium Maius, miejsce na krakowskim Rynku, gdzie 1794 roku Tadeusz Kościuszko przysięgał narodowi polskiemu, przepiękny witraż Stanisława Wyspiańskiego "Bóg Ojciec - Stań się".

          Zobaczyły też niezwykłe rynny zwane rzygaczami i skręcony komin, budowany podobno nocą w pośpiechu, tuż przed przyjazdem króla Kazimierza Wielkiego.

          Podzielone na grupy wykonywały zadania, które oswajały z historią, ćwiczyły spostrzegawczość, uczyły niełatwej sztuki wspólnego działania.

          Już umiemy pięknie czytać !

          22 listopada w bibliotece szkolnej uczniowie klas II i III uczestniczyli w konkursie pięknego czytania.

          W tym roku zadaniem uczestników było zaprezentowanie fragmentu utworu Astrid Lindgren z okazji 110 rocznicy urodzin autorki. Pisarka jest laureatką Orderu Uśmiechu przyznawanego przez dzieci z całego świata, a jej książki wciąż bawią kolejne pokolenia młodych czytelników.

          Podczas konkursu najczęściej czytano o przygodach Pippi, Emila, Lotty oraz bohaterach z Bullerbyn. Tylko jeden raz pojawiła się „Ronja, córka zbójnika” w doskonałej interpretacji Marcina Małoty z kl. III a, zwycięzcy w kategorii trzecioklasistów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, a laureatom gratulujemy!

          Z ostatniej chwili

          21 listopada 2017 r. w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie "Dom i ogród naszych marzeń ".

           

          Tegorocznymi laureatami zostali: Martyna Firszt, Marianna Godyń,

          Kinga Jędrzejczyk, Helena Krygier Kisielewicz i Jan Pawłowicz.

          Serdecznie gratulujemy:).

          Czuj zuch!

          10 i 13 listopada harcerze z "Czarnej Trzynastki" przeprowadzili zaciąg zuchowy w klasach pierwszych, drugich i trzecich.

          Podczas zabaw w harcówce dziewczynki i chłopcy poznawali interesujący i pożyteczny sposób spędzania wolnego czasu.

          Gromada "Piasta" i Gromada "Libuszy" czeka.

          W pracowni dawnego artysty

          17 października i 9 listopada, klasy II a i I b wzięły udział w zajęciach muzealnych w Pałacu Erazma Ciołka.

          Uczniowie dowiedzieli się jak wyglądała pracownia dawnych artystów, jakich narzędzi używali malarze i rzeźbiarze, jak przygotowywano podobrazie oraz w czym rzeźbiono.

          Atmosfera była naprawdę muzealna: dzieła sztuki, specjalne oświetlenie i to co w muzeum jest zakazane – dotykanie eksponatów!

          Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci wcieliły się w artystów wykonując swoje inicjały.

          Śniadanie Daje Moc

          8 listopada 2017 r. dzieci z klas I - III z ogromnym apetytem przybyły do szkoły.

          Przyniosły ze sobą wiele zdrowych produktów, pieczywo i kuchenne przybory, aby w gronie kolegów i koleżanek, stworzyć piękne, kolorowe i pełne witamin jadalne kompozycje.

          I oczywiście, aby później, z wielkim smakiem je zjeść! Bo śniadanie to bardzo ważny posiłek dnia, a samodzielnie zrobione i pięknie podane cieszy oczy i smakuje podwójnie!

          Zanim jednak przystąpiły do działań rozmawiały o zdrowym trybie życia - odżywianiu oraz aktywności fizycznej.

          Dzieci zapoznały się z 12 zasadami zdrowego odżywiania, poznały żywieniową piramidę, dzięki czemu wiedzą czego można jeść dużo, a czego malutko.

          Teraz szachy

          7 i 8 listopada odbyły się w Krakowie Miejskie Zawody Szachowe. Naszą szkołę reprezentowali: Ignacy Atanaziewicz, Hania Kliszczyk, Kuba Czerwieniec, Maks Meus i Wojtek Życzkowski.

          Najlepiej wypadł Ignacy, który po 7 rundach uplasował się na 18 miejscu, na 66 startujących chłopców.

          Pozostali reprezentanci, którzy w takich zawodach brali udział po raz pierwszy, choć nie odnieśli znaczącego zwycięstwa, wrócili zadowoleni do szkoły.

          Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

          3 listopada w ramach programu Uniwersytetu Dzieci z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek uczniowie z klasy I a realizowali temat "Jak mówią postaci z bajek?"

          Dzieci oglądały film, w którym bohaterowie mówili różnymi głosami. Dowiedziały się, co to jest dubbing oraz mogły same popróbować wcielić się w różne role i podłożyć swoje głosy. Było dużo zabawy i śmiechu.


          Byliśmy tam...

          3 listopada dzieci z klas siódmych uczestniczyły w podniosłej, patriotycznej uroczystości przed Krzyżem Pamięci i tablicą na murze więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie.

          To tutaj w latach 1945-1956 władze komunistyczne zamordowały polskich patriotów.

          Uroczystość została zorganizowana przez Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, do którego należą członkowie Armii Krajowej, Żołnierze Niezłomni, więźniowie polityczni i weterani walk o Niepodległą Polskę.

          Akademia Tenisa Ziemnego

          30 października dzieci z klas II a i III a poznawały tajniki zabaw z piłką do tenisa ziemnego.

          Podczas zajęć ćwiczyły swoją zwinność, szybkość i koncentrację, rzut i łapanie piłeczki oraz umiejętność reagowania na sygnał.

          Akademia Młodego Krakowianina

          27 października klasa II a wzięła udział w warsztatach, które odbyły się w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania przy ul.Nowohuckiej. Dzieci poznały zasady segregowania śmieci obowiązujące na terenie Gminy Miejskiej Kraków.

          Każdy uczeń własnoręcznie wrzucał śmieci do odpowiedniego kosza. Ciekawostką było przejście po Lamusowni, miejscu gdzie można zostawić nietypowe śmieci.

          Najwięcej emocji wzbudziła waga ,na której ważone są samochody przywożące duże gabaryty np. stare meble. Cała klasa II a waży 600 kg! Naukowej wyprawie nie przeszkodziła nawet deszczowa pogoda.

          Wiedza i Zdrowie

          Pod koniec października dzieci z klas I a, I b, III a i III b uczestniczyły w zajęciach edukacyjno-zdrowotno-rekreacyjnych "Wiedza i Zdrowie" w Kopalni Soli w Wieliczce.

          Dzieci z klas pierwszych uczyły się pierwszej pomocy, uczniowie klas trzecich przyswajali wiedzę o układzie oddechowym.

          Nie zabrakło oczywiście zajęć ruchowych.

          Animatorzy przeprowadzili szereg pomysłowych zabaw, podczas których dzieci głęboko oddychały, biegały i oczywiście się śmiały.

          Wszystko 135 metrów pod ziemią w powietrzu wolnym od zanieczyszczeń i nasyconym jodem.

          Kraków był pierwszy !

          27 października klasa III b wzięła udział w uroczystościach na Rynku Krakowskim z okazji 99 rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej. Najbardziej wystraszył nas huk z armaty a najbardziej podobała się rekonstrukcja wydarzeń z 31 października 1918 roku.

          Po zakończonych uroczystościach mieliśmy możliwość zrobienia wspólnego zdjęcia z Prezydentem Miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim oraz królem kurkowym.

          Król pozwolił każdemu z nas podnieść kura i pogłaskać go po dziobie bo to ma przynosić szczęście. Wróciliśmy bardzo dumni i zadowoleni.

          Przypomnijmy, że I wojna światowa zakończyła się w Krakowie 31 października 1918 r. Tego dnia Kraków przestał być częścią habsburskiej monarchii i stał się częścią niepodległej Polski - państwa, które oficjalnie miało powstać dopiero 11 listopada 1918 r. W październiku mieszkańcy Krakowa postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Polscy posłowie do austriackiego parlamentu oraz austriaccy oficerowie polskiej narodowości doprowadzili do pokojowego przejęcia władzy.

           

          V Olimpiada Wiedzy o Przepisach Ruchu Drogowego

          26 października 2017 r. gościliśmy w naszej szkole 3 drużyny z sąsiednich szkół. Powodem spotkania była V Olimpiada Wiedzy o Przepisach Ruchu Drogowego dla Szkół Podstawowych, którą organizowali i sędziowali przedstawiciele Straży Miejskiej z Dzielnicy I. Olimpiada składała się z 3 części: testu wiedzy o ruchu pieszych i rowerów, konkurencji sztafetowych i ćwiczeniach praktycznych w udzielaniu pierwszej pomocy. Wszyscy zawodnicy wykazali się wiedzą i zaangażowaniem.

          Nasza szkoła zajęła II miejsce. Jesteśmy dumni z umiejętności jakie zaprezentowaliśmy. Zwycięskie drużyny otrzymały fantastyczne nagrody. Do zobaczenia za rok.


          Gwiazdka dla zwierzaka

          Samorząd szkolny ogłosił rozpoczęcie akcji "Gwiazdka dla zwierzaka". Uczestniczymy w niej od lat. Na pewno każdy, komu los zwierzaków nie jest obojętny przyłączy się do niej również w tym roku.

          Zachęcamy i zapraszamy.

           

          Pierwsza rowerowa

          14 października 2017 Szkolne Koło PTTK nr 10 "Podróżnik" uczciło Dzień Komisji Narodowej. Najodważniejsi pierwszy raz ruszyli na wyprawę rowerową.

          Towarzyszył nam Tato jednego z uczestników, a celem wyprawy był podkrakowski Tyniec.

          Jechaliśmy w górę rzeki Wisły pod wiatr, dlatego powrót okazał się dużo łatwiejszy. Aż trudno nam było uwierzyć, że pokonaliśmy w sumie 30 km. Impreza odbyła się w ramach projektu STARS.

           

           

          Pogodne doświadczenia

          Kiedy wiejskie dzieci mogły chodzić do szkoły? Jak pogoda wpływała na rytm życia i zajęcia ludzi? Dlaczego malowano wiejskie chaty na niebiesko? Na te i wiele innych pytań, dzieci z klasy III a poszukiwały odpowiedzi biorąc udział w "Pogodnych doświadczeniach" w Muzeum Etnograficznym 13 pażdziernika 2017 roku.

          Siedząc w starych szkolnych ławkach uczniowie słuchali opowieści o mrozie, dalekiej drodze, którą ich rówieśnicy pokonywali piechotą, ciepłej czapce magierce, w której można było siedzieć w zimnej klasie, i o zjawiskach pogodowych, które dawały "instrukcje" jak postępować, aby zebrać dobre plony.

          Dowiedziały się kto mieszkał w wiejskiej chacie i dlaczego w kołysce były dziury. Uczyły się rozumienia sensu pogodowych przysłów, poznały polskie powiedzenia z związane z codzienną aurą, wiedzą już co to znaczy mieć promienny uśmiech, czy spiorunować kogoś wzrokiem.

          Dzięki "mokremu" doświadczeniu potrafią przewidzieć czy nadchodzący czas będzie suchy, czy deszczowy, dowiedziały się też dlaczego należy cieszyć się z przylotu bocianów i kiedy zbierać orzechy.

           

          "Po polsku o historii"

          10 października dzieci z naszej szkoły wzięły udział w V Dyktandzie Niepodległościowym "Po polsku o historii".

          Patronat honorowy nad tym projektem objęła Małopolska Kurator Oświaty. Czekamy na wyniki.

          Z życia patyczaków

          9 pażdziernika w klasie III a wielkie poruszenie! Hodowany od kwietnia patyczak Fredzio wydał potomstwo! Ze złożonych przed wakacjami jajeczek wykluły się małe owady.

          Jedenaścioro chętnych i odpowiedzialnych dzieci wzięło maleńkie patyczaki do swoich domów. Teraz i one będą zgłębiać tajemnice tych ciekawych, przypominających patyki zwierzątek. A oto ich imiona: Patycio, Wiesiek, Sprężynka, Spring Trap, Mars, Stefan, Słodki, Bobek, Misia, Czak i Tuptuś.

          Trening z Mistrzem

          9 października, w ramach nowego cyklu „Trening z Mistrzem”, uczniowie klas VI a, VI b, VII a i VII b gościli drużynę piłki nożnej kobiet z AZS Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z jej trenerem Krzysztofem Swołem.

          Szkoleniowiec przedstawił historię klubu oraz omówił największe osiągnięcia w historii tej dyscypliny sportowej.

          Dzieci mogły zadawać pytania zawodniczkom dotyczące treningów, zawodów oraz kariery sportowej.

          Po prelekcji, piłkarki - trenerki przeprowadziły lekcję treningową z kl.VI b.

          Ślubowanie klas pierwszych

          6 października w auli szkolnej odbyła się wyjątkowa uroczystość - Ślubowanie uczniów klas pierwszych. W obecności Dyrekcji, Wychowawców oraz Rodziców i innych zaproszonych gości dzieci zostały pasowane na uczniów naszej szkoły.

          Po wręczeniu dyplomów oraz maskotek pierwszoklasiści zaprezentowali przygotowany przez siebie program artystyczny. Wszyscy zgromadzeni nagrodzili występy uczniów oraz śpiewane przez nich piosenki gromkimi brawami.

          Druga część tego wyjątkowego dnia miała miejsce w Świetlicy szkolnej, gdzie podczas występu Magika oprócz dużej porcji śmiechu i zabawy pierwszaki zostały przyjęte w poczet braci świetlicowej.


          W starym Podgórzu

          4 października uczniowie klasy III b poznawali zakątki dawnego miasta Podgórze, a obecnie dzielnicy Krakowa.

          Spacer zaczęliśmy od nowego Cmentarza Podgórskiego gdzie zapaliliśmy znicze na grobach legionistów i harcerzy. Potem zdobyliśmy najstarszy kopiec Krakowa „Kopiec Kraka”.

          Przeszliśmy też przez stary Cmentarz Podgórski na Wzgórze Lasoty, gdzie obejrzeliśmy kościół św. Benedykta i tzw. basztę Maksymiliańską będącą częścią austriackiej Twierdzy Kraków.

          Spędziliśmy trochę czasu na zabawie w Parku Bednarskiego. Na koniec zwiedziliśmy kościół św. Józefa, dawny rynek miasta Podgórza i przez kładkę Bernatkę wróciliśmy do Krakowa.

          RMF FM!

          4 października dzieci z klasy III a odwiedziły stację radiową RMF przy Kopcu Kościuszki w Krakowie. Miały okazję poznać tu ludzi, którzy o radiu wiedzą wszystko:), zobaczyć ich pracę, doświadczyć wielkiej życzliwości i dobrego humoru.

          Uczniowie zwiedzili studio nagrań z bardzo skomplikowaną aparaturą, korytarz zwany aleją gwiazd, na ścianach którego znajdują się płyty znanych zespołów, sejf "szczęśliwa 13 RMF" - niestety pusty:(, stali się powiernikami pewnej radiowej tajemnicy i posiadaczami przemiłych upominków.

          Dzieci pomogły też w realizacji aktualnie nadawanego programu, a ich głosy pojawiły się bardzo szybko na radiowej antenie! Ileż było radości!

          Wykorzystując słoneczną pogodę uczestniczyły także w plenerze kredkowym rysując naszą piękną jesień i używając do pracy nie tylko kredek, ale i naturalnych soków z traw i kwiatów.

          Dodatkowo podziwiały piękne widoki, znalazły zrzucone przez wiatr ptasie gniazdo, dowiedziały się, że drzewa są domem wielu zwierząt i że mogą być pomnikami przyrody.

          Zebrały kilogramy:) kasztanów na jesienne, plastyczne zajęcia.

           


          Evolution

          29 września dzieci z klas I - III uczestniczyły w tanecznych, pokazowych zajęciach szkoły tańca.

          Były zajęcia rytmiczne, zabawy muzyczne i elementy tańca.

          Pomimo trudnych figur, dziewczynki i chłopcy bawili się świetnie!

          Jestem eko

          25 września dzieci z klas I - III uczestniczyły w warsztatach ekologicznych poświęconych krakowskiemu smogowi.

          Uczniowie dowiedzieli się jakie czynniki wpływają na zanieczyszczenie powietrza, którym oddychamy i w jaki sposób ludzie mogą dbać o poprawę jego czystości.

          Odkryły, że zieleń jest ich sprzymierzeńcem, że trzeba się nią otaczać i o nią dbać


          W Krainie Robotów

          14 września dzieci z klas I a i I b uczyły się budować roboty. Dzięki swojej spostrzegawczości znajdowały potrzebne elementy różniące się od siebie drobnymi szczegółami i dopasowywały je do siebie.

                                                                                

          Wszystkie bez wyjątku dzieci zostały zajęciami zauroczone, a skupienia i precyzji mógłby im pozazdrościć niejeden dorosły:). Ależ było ciekawie!

          W Majsterkowie

          13 września 2017 r. uczniowie klasy II a wybrali się na zajęcia warsztatowe "Majsterkowo" do Castoramy. Czekało na nich niezwykłe zadanie. Każdy otrzymał zestaw drewnianych części, młotek i gwoździe.

          Bardzo miłe panie pokazały nam gotowe modele. Dziewczynom zaproponowały do wykonania drewnianą kołyskę, a chłopcom lokomotywę z wagonikiem. Potem pokazały jak łączyć elementy.

          Przystąpiliśmy do pracy. Wokół rozlegało się głośne stukanie. Gdy prace były gotowe, otrzymaliśmy farby. Drewniane zabawki zyskały piękne kolory. Z dumą zabraliśmy modele do domu, aby pochwalić się rodzicom. Warsztaty okazały się dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem.

          Na Klimczok

          10 września 2017 roku Szkolne Koło Turystyczne PTTK nr 10 "Podróżnik" wybrało się na wycieczkę w Beskid Śląski.

          Zdobyliśmy szczyt Klimczok i jeszcze poczuliśmy wakacyjne ciepło. Już za tydzień następna wyprawa...

          Nowy rok, nowe wyzwania

          4 września 2017 roku nasza cicha przez wakacje szkoła zaroiła się od dzieci z klas I - VII, od Rodziców, Opiekunów i Nauczycieli.

          Wszystkich przywitała Pani Dyrektor zachęcając do pogłębiania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności, życząc cierpliwości, wytrwałości i zrozumienia oraz wielu sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym 2017/2018.