• BIBLIOTEKA 

          DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA 

           

          Tu można ciekawie spędzać czas!

           Wtorek  8.15 – 14.30

          ŚRODA     8.15 -14.30

          PIĄTEK   12.30 -15.00

                         

           

           

           

                                                                

                                                                                                                                         

          • W rocznicę urodzin Karola Wojtyły

          • 18 maja 2020 roku obchodzimy 100 rocznicę urodzin Karola Wojtyły czyli papieża Jana Pawła II.  

             

            Zanim Karol Wojtyła został osobą duchowną, miał liczne pasje i zainteresowania. Część z nich kontynuował także jako ksiądz, a później papież. Uprawiał sporty, interesował się teatrem i literaturą, także sam pisał wiersze i dramaty. Jedną z jego wielkich pasji było zamiłowanie do turystyki i przyrody, o czym dowiesz się, oglądając prezentację

            pt.„Jan Paweł II o turystyce, górach i przyrodzie”.

             

            Kliknij tutaj:

            Jan Pawel II o turystyce, górach i przyrodzie .ppsx

          • Brzechwa i Szancer oraz… kilka innych ciekawostek o autorze

          • Czy wiesz, co łączy te dwie znane osoby?  Otóż Jan Brzechwa przyjaźnił się z Janem Marcinem Szancerem, który ilustrował wiele jego książek, na przykład wszystkie części „Pana Kleksa” oraz liczne, znane wiersze.  A czy wiesz, że autor tych zabawnych wierszyków naprawdę nie nazywał się Brzechwa? Brzechwa - to pseudonim literacki czyli wymyślone nazwisko, którym pisarz podpisywał swoje utwory. Brzechwa oznacza część strzały, a pseudonim ten wymyślił kuzyn poety,  Bolesław Leśmian, który także pisał wiersze, lecz dla dorosłych. Warto wspomnieć, że w twórczości Brzechwy również znajdziemy utwory dla dorosłych oraz liczne teksty do kabaretów. Jako kolejną ciekawostkę należy dodać, że pisarz z wykształcenia był prawnikiem i nawet przez wiele lat pracował w tym zawodzie, specjalizując się w prawie autorskim.

             

            Jeśli chcesz poznać prawdziwe nazwisko Jana Brzechwy, spróbuj rozwiązać krzyżówkę.

            BRZECHWA - KRZYŻÓWKA

          • Małopolskie Dni „Książka i Róża”  

          • W kwietniu od kilkunastu lat odbywają się Małopolskie Dni „Książka i Róża”,  w których biorą udział księgarnie i biblioteki z całej Małopolski,  promując czytelnictwo.

            Dlaczego róża? Otóż jest to związane z ciekawym obyczajem panującym w Katalonii (regionie Hiszpanii), gdzie mieszkańcy obdarowują swoich bliskich książkami i różami w dniu Św. Jerzego, który jest patronem regionu.  Święto wypada 23 kwietnia i w nawiązaniu do tej oryginalnej tradycji  UNESCO wybrało tę datę na obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Jest to także data śmierci wielu wybitnych pisarzy, między innymi Williama Szekspira.  W tym roku  Małopolskie Dni „Książka i Róża” mają zupełnie inny charakter ze względu na obecną sytuację.  Jednak każdy czas jest dobry na czytanie, bo książki możemy czytać zawsze i wszędzie, nawet on-line! Nie martw się, że nie możesz podarować teraz nikomu książki ani róży, możesz przecież przesłać link do ciekawej książki, a różę narysować!  Z tej okazji polecam książkę w wiosennym nastroju: „Tajemniczy ogród” -  czytaj na https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/tajemniczy-ogrod/.

             

            KSIĄŻKOWA KRZYŻÓWKA

            Rozwiąż krzyżówkę, a następnie odczytaj hasło w pogrubionych kratkach i uzupełnij poniższe zdanie:

            __  __  __  __  __  __  __  __  __  __   dobre miejsce dla człowieka.

            Tu znajdziesz krzyżówkę.

            Krzyżówka Książkowa.doc.pdf

      • Czy wiesz, co to jest „ORDER UŚMIECHU”?

         

         „Order Uśmiechu” jest jedynym na świecie odznaczeniem przyznawanym przez dzieci osobom dorosłym za ich wyjątkowe działania.  Wiele osób na świecie stara się sprawić, by dzieci były radosne, nawet w trudnych czasach. Jeśli chcecie poznać historię tego medalu, dowiedzieć się,  kto go otrzymał i za co, zapraszamy do obejrzenia prezentacji.

        Zajrzyj tutaj:

        Order Uśmiechu 

      • HUMOR I PRZYGODA DLA DUŻYCH I MAŁYCH

         

        Jeśli szukasz dobrych książek, pełnych przygód i humoru, sięgnij po utwory Kornela Makuszyńskiego. Wiele z nich zostało sfilmowanych, a powieść detektywistyczna pt. „Szatan z siódmej klasy” jest lekturą szkolną. Młodszym dzieciom polecam Koziołka Matołka i małpkę Fiki-Miki, wspaniałe historyjki słowno-obrazkowe, które uznawane są za pierwsze polskie komiksy. Zapoznaj się bliżej z ciekawym życiem i twórczością tego znakomitego, polskiego autora.

         

              

           

        Obejrzyj prezentację. Dzięki niej poznasz życie i twórczość Kornela Makuszyńskiego.

        Kornel Makuszyński 

         

      • Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci

        Czar książek        

        Jest czysta kartka papieru…

        -  a potem jest kolorowa!                           

        Ktoś baśń dla dzieci napisał.

        Ktoś pięknie ją zilustrował.

         

        Ktoś usiadł z dzieckiem i czyta.

        W zdania składają się słowa.

        Dziecko wsłuchane, zdziwione.

        Ktoś nowy świat wyczarował!

                         Autor: Małgorzata Hamada

        2 kwietnia to dzień urodzin Hansa Christiana Andersena. W tym dniu na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Z tej okazji zachęcamy Was do zapoznania się z życiem i twórczością  tego znanego baśniopisarza.

        Przypominamy również, że na konkurs plastyczny „Wzorem mistrza Szancera!” możecie wykonać ilustrację do jednej z baśni Andersena: „Dziecię elfów”, „Dzikie łabędzie”, „Słowik”, Królowa śniegu”.

         

        Wiele baśni możecie przeczytać lub wysłuchać z audiobooków w internetowej bibliotece  https://wolnelektury.pl/katalog/autor/hans-christian-andersen/

        Obejrzyj prezentację: 

        Prezentacja o Andersenie.ppsx

        Przeczytaj koniecznie: 

        Łakome Abecadlo - parafraza Tuwima.docx

        Rozwiąż krzyżówkę:

        Krzyżówka - ZNANE BAŚNIE ANDERSENA.doc

        • JAN MARCIN SZANCER – CZARODZIEJ WYOBRAŹNI  zwany „KRÓLEM ILUSTRATORÓW”

        • Warto wiedzieć, że ten znany ilustrator, urodzony w 1902 r., mieszkał  wiele lat temu niedaleko naszej szkoły przy ul. Szlak 53.  Ukończył II Liceum Ogólnokształcące przy ul. Sobieskiego. Miał duszę artysty, od dziecka chciał zostać malarzem, ale uwielbiał także teatr. Z tego powodu ukończył zarówno Akademię Sztuk Pięknych, jak też Wyższą Szkołę Dramatyczną w Krakowie. Był malarzem, grafikiem, projektował dekoracje dla teatru i filmu, pisał sztuki teatralne i bajki dla dzieci oraz redagował czasopismo „Świerszczyk”.  Jednak został zapamiętany głównie jako ilustrator prawie 300 książek. 

               

          Zapraszamy do udziału w konkursie! Szczegóły tutaj: 

          REGULAMIN_KONKURSU(1).doc

           

      • Z wizytą w bibliotece

        W piątek 17 stycznia uczniowie klasy 1b uczestniczyli w lekcji bibliotecznej. Pani Małgorzata Hamada rozmawiała z dziećmi na temat tego, jak należy zachowywać się w bibliotece w czasie wypożyczania i oddawania książek. Dzieci dowiedziały się również, jak dbać o wypożyczone książki, by ich nie zniszczyć.

          

        Na koniec wszyscy uczniowie wypożyczyli swoją pierwszą książkę. 

        • Emocje, emocje, emocje…!

        • Eliminacje do Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania trwały od połowy października aż do początku grudnia. Zgłosiło się bardzo wielu uczestników, niektórzy już po raz kolejny próbowali sił w tym konkursie, ale pojawiły się też nowe twarze, a raczej… głosy.

           

            

           

          Uczniowie klas V-VI prezentowali czytanie powieści Edmunda Niziurskiego. W klasach piątych jury przyznało dwa pierwsze miejsca, bowiem dotychczasowy, wielokrotny (!) zwycięzca konkursów, Marcin Małota z Va, znalazł godną siebie przeciwniczkę, nową uczennicę z tej samej klasy Michalinę Lisowską, której czytanie wywarło na jurorach równie dobre wrażenie. Wśród szóstoklasistów I miejsce zajęła Wiktoria Braś z VIc, ale ponieważ do etapu wojewódzkiego szkoła może zgłosić tylko jedną osobę z klas V-VI, wszyscy trzej laureaci I
          miejsca musieli zmierzyć się ze sobą w kolejnej dogrywce, w której ostatecznie zwyciężyła Michalina. Jednak trzeba przyznać, że cała trójka była świetna! Natomiast na II miejscu znalazły się: Wiktoria Kalisz z Va oraz ex aequo Hania Bergier z VIb i Iga Kupiec z VIc. Trzeciego miejsca nie przyznano.

           

            

           

          Klasy III-IV przystąpiły do konkursu razem, czytając fragmenty książki Doroty Terakowskiej „Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie”.  Czwartoklasistom zwiększono stopień trudności i musieli oni przygotować dwa rozdziały, natomiast uczniowie klas trzecich jeden, ale liczący 13 stron, co nie jest łatwym zadaniem na tym etapie edukacji. W grupie klas trzecich pierwsze miejsce zdobyła Lena Duraj z IIIb, na drugim miejscu znalazła się Emilka Bober z IIIa, a na trzecim Zuzia Stróżycka i Irenka Pabisek z tej samej klasy. W kategorii klas czwartych zwyciężył Kacper Koczapski, drugie miejsce zajęła Hanna Pawłusiak, natomiast trzecie Krzysztof Łomnicki. W tym przypadku komisja konkursowa zgodnie zdecydowała, że do finału przechodzi zwycięzca z klasy IVa, którym jest Kacper Koczapski.

          Laureaci z nagrodami

           

               

          Gratulujemy !

           

        • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

        • Z okazji tego miłego święta dzieci z klas młodszych odwiedziły bibliotekę szkolną, bo gdzież jak nie tutaj znajdziemy najwięcej misiów?

            

          Zajęcia dla klas pierwszych poświęcone były różnym niedźwiadkom: tym prawdziwym i tym bajkowym. Były zagadki, losowane obrazki, układanki oraz inne ciekawe zadania do wykonania. Po wysłuchaniu fragmentów bajek o dwóch najbardziej znanych pluszowych misiach: Uszatku i Puchatku, nastąpiło wspólne układanie kolorowych plansz, ilustrujących poznane przygody. Ten pobyt w bibliotece z pewnością wszystkim pierwszoklasistom zapadnie w pamięć i  na pewno żadne dziecko nie pomyli Uszatka z Puchatkiem!

           

            

          Natomiast uczniowie klasy II poznali prawdziwą historię powstania słynnych opowieści o  Kubusiu Puchatku. Obejrzeli prezentację, dzięki której dowiedzieli się, że miś ten oraz jego przyjaciele mieli swój pierwowzór w autentycznych zabawkach, należących do Krzysia, syna angielskiego pisarza Alana Alexandra Milne, będącego autorem znanych książek o przygodach w Stumilowym Lesie. W trakcie zajęć dzieci zapoznały się bliżej z innymi postaciami tej opowieści oraz wysłuchały fragmentu książki o wyprawie Krzysia i jego towarzyszy w poszukiwaniu Bieguna Północnego. Na koniec wszyscy uczniowie zagrali w grę planszową „Wędrówka z Kubusiem Puchatkiem”, a punktem finałowym gry było znalezienie bieguna przez Puchatka. Trzeba przyznać, że ta część zajęć wzbudziła najwięcej emocji!