• Grać czy nie grać? Oto jest pytanie.

        • 8 listopada dzieci z klasy II a uczestniczyły w zorganizowanych przez Artetekę warsztatach pt.” Grać czy nie grać? Oto jest pytanie”. Okazało się, że za najstarszą grę planszową uznawana jest gra królewska z miasta Ur w Mezapotamii, i że prawdopodobnie grano w nią już 5000 lat temu. Dzieci zobaczyły przykłady współczesnych planszówek, same dobrały się w dwójki trójki i czwórki i…zaczęło się. Uwaga, zaangażowanie, ćwiczenie pamięci, ale przede wszystkim radość ze wspólnie spędzonego czasu. Grać czy nie grać? Oczywiście grać!

        • BRAWO Mira, Martyna i Michał!

        • Miło pisać o sukcesach naszych uczniów.

          W miniony weekend w Olkuszu odbywały się Grand Prix Małopolski w Biegach Przełajowych. Startowali najlepsi zawodnicy i zawodniczki z małopolskich klubów lekkoatletycznych. Troje uczniów z naszej szkoły stanęło na podium: Mira Peszt wygrała w kategorii rocznik 2012 kobiet na 500m, Matyna Peszt wygrała w kategorii rocznik 2010 kobiet na 1000m, Michał Peszt był 3ci w swojej kategorii rocznik 2008 mężczyzn na 1000m.

          GRATULUJEMY i trzymamy kciuki za start za 2 tygodnie w finałowym Grand Prix i Mistrzostwach Małopolski
          w biegach przełajowych w Trzebini.

        • Jak ryba w wodzie :)

        • Z ostatniej chwili: nasza  uczennica Martynka Peszt zajęła 5 miejsce w Krakowie, startując w zawodach Krakowskiej Olimpiadzie Dzieci, w pływaniu stylem dowolnym. Razem z nią szkołę reprezentowały też Wiktoria Kalisz, Julka Ogińska i Mira Peszt.

        • Krokusy zakwitną w ważnej sprawie

        • W tym roku nasza szkoła uczestniczy w zainicjowanym przez Holocaust Education Trust Ireland międzynarodowym projekcie Krokus.

          W ramach realizacji projektu, uczennice i uczniowie klas ósmych, posadzili przed szkołą cebulki żółtych krokusów. Kwiaty zakwitną na początku wiosny.

          Żółte krokusy upamiętniają 1,5 miliona dzieci - ofiary Holokaustu i tysiące innych dzieci, które były ofiarami nazistowskich zbrodni. Przy okazji podziwiania piękna kwitnących kwiatów, młodzież będzie miała okazję dowiedzieć się, czego są one symbolem i co działo się z dziećmi w czasie wojny.

          Uczestnictwo w projekcie Krokus to bardzo konkretna szansa na zaznajomienie młodzieży z tematem Holokaustu, uczenie o znaczeniu integracji, tolerancji i szacunku wobec wszystkich ludzi. W Polsce w projekcie bierze udział 530 szkół. Cieszymy się, że jesteśmy jedną z nich.

           

        • Matematyka na drodze

        • 19 i 20 października dzieci z klasy II a rozpoczęły realizacje projektu edukacyjnego pt. „Natalka i Antek
          w Świecie Wielkiej Matematyki”.
          Celem pierwszego z modułów „Matematyka na drodze” było zwrócenie uwagi na to, że matematykę można zastosować w praktyce i odnaleźć ją w elementach związanych z ruchem drogowym. Dzieci wybrały się na spacer w okolice szkoły. Dokonały analizy znaków drogowych pod kątem kształtu, koloru, kierunków, pojawiających się na nich liczb. Znalazły też inne, ważne na drodze elementy. Przypomniały sobie zasady przechodzenia przez jezdnię. W klasie oglądnęły film, zabawiły się w grę „Zgadnij o jakim znaku drogowym myślę” i rozwiązywały wcale niełatwe matematyczne zadania. Był więc to czas nie tylko zabawy, ale i mobilizacji, i nauki pokonywania pojawiających się trudności. Ale udało się! Brawo!

           

        • Piknik integracyjny i DKMS

        • 15 października na terenie naszej szkoły odbył się piknik z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Rada Rodziców pod przewodnictwem Pana Pawła Śliza zadbała o wysoki poziom spotkania. Odbyły się warsztaty rugby przeprowadzone przez Juvenię Kraków, zajęcia taneczne, które miały miejsce dzięki wsparciu Pana Sebastiana, organizującego warsztaty w naszej szkole. Poza tym można było spotkać się z policjantem, zagrać w bule czy zrobić selfie Rozwiń skrzydła #SP7. Podczas całego pikniku trwał kiermasz ciast.

          Podczas sobotniego pikniku nasza szkoła, we współpracy z Fundacją DKMS zorganizowała akcję "Komórkomania", w czasie której rodzice i nauczyciele mieli możliwość zarejestrowania się jako potencjalni dawcy szpiku. Dziękujemy za włączenie się w nasze działania!

        • "Czy trójkąt może być kwadratem?"

        • Klasa 1 b w ramach projektu "Ciekawskie pierwszaki" badała kształty figur i ustalała ile mają boków i co trzeba zrobić, aby obejść figurę chodząc po jej krawędziach. Gdy usiedli w parach rysowali sobie nawzajem różne kształty figur i zgadywali, co kolega lub koleżanka narysowała. Okazało się, że nie jest to trudne zadanie. Następnie mając kartkę papieru A4 sprawdzali, jakie figury można z niej uzyskać składając ją na rożne sposoby. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że można uzyskać kwadrat, prostokąt i trójkąt, ale nie da się w ten sposób "stworzyć" koła. Zabawa Figurlandia to zabawa ruchowa- każdy wymyślał, którą jest figurą i wykonywał przypisane do niej ćwiczenia gimnastyczne. Kolejnym krokiem było rysowanie figur wg. polecenia podanego przez nauczyciela-powstały śmieszne i różne figury. Po obejrzeniu filmu o instrumentach muzycznych mających różne kształty uczniowie doszli do wniosku, że otacza nas bardzo dużo przedmiotów codziennego użytku mających kształty figur geometrycznych. To były bardzo ciekawe zajęcia.

           

          źródło: https://pixabay.com/illustrations/urban-city-skyline-sketch-1389838/https://pixabay.com/illustrations/urban-city-skyline-sketch-1389838/

        • Nasi w Urzędzie Miasta :)

        • Po raz dwunasty przystąpiliśmy do projektu edukacyjnego "Uczeń – Obywatel" organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury im. K.I. Gałczyńskiego. Przez cały rok szkolny będziemy uczestniczyć w spotkaniach, których celem jest zapoznanie się z historią Samorządu krakowskiego oraz jego aktualną działalnością. Pierwsze spotkanie mamy już za sobą, odbyło się ono w Urzędzie Miasta, a uczestniczyły  w nim uczennice klasy 7a, 8a i 8b: Julka Bergier, Hania Pawłusiak, Zuzia Pawłusiak, Zuzia Stępień, Nikola Grochola, Julka Ogińska, Nadia Sonik, Amelia Madeja, Gabrysia Sińczak, Anastazja Syga i Solomiya Shulyar.

        • Kto to taki?

        • Samorząd uczniowski dla uczniów i pracowników szkoły przygotował konkurs Detektyw „Rozpoznaj swojego nauczyciela lub pracownika szkoły, po jego zdjęciu z dzieciństwa”

          Zdjęć dostarczonych do organizatora było 19. Wśród uczniów największą ilość,  8 osób, rozpoznała Asia Nowalińska z klasy 4a, a pani Maria Tarnowska pracownik szkoły, rozpoznała osób 16. Brawa dla zwyciężczyń.

        • Dzień Edukacji Narodowej

        • „Jakże nie pisać wiersza

          Jakże nie płonąć w podzięce

          Za światło, co się rozszerza

          Za dar największy

          Za wiedzę.”

          Słowa Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego przyświecały Koncertowi życzeń z okazji Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole.

          Samorząd uczniowski w imieniu wszystkich uczniów, złożył serdeczne podziękowania dla wszystkich nauczycieli:

          Kochani Nauczyciele i Wychowawcy! Pragniemy podziękować Wam za pasję i entuzjazm w wykonywaniu Waszej pracy. To Wy obok naszych rodziców, kształtujecie nasze serca i umysły. To Wy troszczycie się o naszą przyszłość i nasze życie. Dziękujemy Wam za to. Bądźcie zdrowi, zadowoleni z pięknej pracy, którą wykonujecie, zadowoleni z nas .Nie zaznawajcie kłopotów i trosk. Bądźcie pogodni i uśmiechnięci. Niech się spełnią Wasze marzenia dotyczące życia osobistego i zawodowego.

               Imprezę Festiwal Talentów poprowadziły dziewczynki z Samorządu Uczniowskiego: Anastazja Syga i Amelia Madeja.

               Podczas festiwalu chętni uczniowie prezentowali swoje talenty, a byli to: Kosymchuk Diana, Gabrysia Jerzyk, Kamila Koroban, Tymur Valiakhmetov, Marysia Śliz, Joasia Nowalińska, Tymek i Leon Suśić, Marysia Milford, Tosia Brożek, Zosia Kowalczyk, Oleh Khapun, Małgosia Kurdziel, Jerzyk Łomnicki, Martyna Peszt, Emilia Bober, Krzysztof Łomnicki, Tymon Pałka, Julia Ogińska, Nikola Grochola, Zuza Stępień, Jadzia Jędras i Zuzia Stróżycka.  23 uczniów prezentowało talenty: śpiewali, recytowali, tańczyli, grali na instrumentach, prezentowali pokazy sportowe, prace plastyczne, a nawet zabawiali nauczycieli żartami.

               Wisienką na torcie były piękne laurki wykonane przez samorząd. Dzień Nauczyciela 2022 był bardzo udany.

        • SZALONA PODRÓŻ PO KRAKOWIE

        • 12 października klasy 4a i 4b z paniami polonistkami wybrały się na lekcję plenerową języka polskiego. Uczniowie z babcią Brygidą i jej „przyszywanym” wnukiem Bartkiem przemierzali ulice Starego Miasta. Z zaangażowaniem odgrywając zabawne scenki, przypominali sobie, jak Kraków zwiedzali bohaterowie lektury.  Wcielili się również w role krakowskich przewodników, wykazując się wiadomościami na temat odwiedzanych miejsc oraz doskonałą znajomością związanych z miastem legend.

           

           

        • PRZYRZEKAM BYĆ DOBRYM UCZNIEM!

        • 13 października dzieci z klas 1a i 1b zostały przyjęte do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr7.
          W obecności Pana Dyrektora, nauczycieli, rodziców i uczniów z klas starszych najmłodsi złożyli uroczyste ślubowanie. Specjalny ołówek, którym dzieci zostały pasowane miał magiczną moc! Dawne maluchy zmieniły się w pierwszoklasistów, którzy przyrzekli być pilnymi, dobrymi i pomocnymi uczniami. Część artystyczna, którą zaprezentowały dzieci zrobiła wrażenie na publiczności. Na zakończenie uroczystości pierwszoklasiści otrzymali specjalne dyplomy i tabliczkę czekolady!!
          Niespodzianką dla dzieci był słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców z klasy 1a i 1b.
          To był ważny dzień, pełen dobrych emocji.

        • Co kryje się w Podziemiach krakowskiego Rynku?

        • 13 października, w ramach nagrody w akcji „Rowerowy Maj”, dzieci z klasy II a zwiedziły Podziemia krakowskiego Rynku. Opowiedziana przez Białego Kruka piękna legenda o dzielnym królu Kraku, przeniosła uczniów w zamierzchłe czasy.
          Z podziemnego muzeum wyłonił się jednak przede wszystkim obraz średniowiecznego Krakowa. Zachowane fragmenty dróg, zrekonstruowane chaty, informacje o przedmiotach codziennego użytku, o zwyczajach i ubiorach wywoływały zdziwienie. „Mrugający” królowie, makiety, interaktywne tablice, możliwość zważenia się na średniowiecznej wadze dostarczyły dziewczynkom i chłopcom ogromnych emocji. Trzeba tu wrócić jeszcze raz!

        • Dzień Gier Planszowych!

        • Sposobem na dobry początek tygodnia w naszej szkole był Dzień Gier Planszowych mający na celu integrację i wspólną zabawę. Emocji nie zabrakło :)

          Klasa II a poznała zasady konstruowania gier planszowych: ściganek oraz tematycznych, a później dzieci same je wymyślały i w nie zagrały.

        • Roztańczona siódemka.

        • W minionych tygodniach Szkoła Tańca & Fitness Club OBSESSION z miłości do tańca-instruktorzy i trenerzy prowadzili promocję zajęć tanecznych na terenie naszej szkoły. Każde dziecko otrzymało ulotkę przedstawiającą ofertę. Jeżeli będą Państwo zainteresowani udziałem Państwa dzieci w tych zajęciach, które będą miały możliwość odbywać się w naszej placówce, prosimy o kontakt do Pana Sebastian Nabielec tel.730829776 (Taniec sportowy, taniec nowoczesny, hip-hop.) A tak się bawili nasi uczniowie :)

        • Niepołomice warte zobaczenia :)

        • WYPRAWA KLASY V A I VI B DO NIEPOŁOMIC

          7 października uczniowie klas V a i VI b udali się w towarzystwie pani Rejduch i pani Świerad do Niepołomic, by zwiedzić to urocze miasteczko i jego okolice.
          Po zdobyciu Kopca Grunwaldzkiego i wysłuchaniu informacji o okolicznościach jego wzniesienia, upamiętniającego wiktorię Polaków nad Zakonem Krzyżackim podążyliśmy podziwiać Zamek Królewski
          i poznawać związane z nim historie zajmująco opowiadane przez pana Jakubiaka. Z dziedzińca zamkowego udaliśmy się szlakiem pomników Kazimierza Wielkiego i jego chrześniaka oraz dzielnej Justyny - pogromczyni tura do rynku, skąd po krótkim odpoczynku przy fontannie poszliśmy do kościoła ekspiacyjnego, a następnie do MOA i na cmentarz żydowski.
          Całą wyprawę zakończył spacer po puszczy i wizyta w gospodarstwie agroturystycznym, gdzie
          wzmocniliśmy nadwątlone siły pysznymi kiełbaskami prosto z ogniska.

        • Jak zrobić model poduszkowca?

        • 7 października, na zajęciach kreatywnych, dzieci z klasy II a zgłębiały tajemnice budowy poduszkowca. Film dostępny w ramach scenariuszy „Uniwersytetu Dzieci”, wprowadził uczniów w świat budowy tych poruszających się dzięki poduszce powietrznej pojazdów. Potem same dzieci przystąpiły do działania. Płyta CD, plastelina lub klej na gorąco, zakrętka po ludwiku i balonik – oto cała tajemnica! A radość ze świetnej zabawy? Bezcenna!