• Tydzień ciekawych spotkań

• W  środę odbyło się spotkanie z człowiekiem inspirującym przykładem swojego życia i zarażającym wiarą we własne możliwości. Jan Mela, podróżnik, najmłodszy w historii zdobywca dwóch biegunów w jednym roku, a zarazem pierwsza osoba z niepełnosprawnością, która tego dokonała, opowiadał o swoim życiu, pasjach, trudnościach i walce o marzenia. Poruszał również trudne tematy odkrywania własnej siły, pokonywania przeciwności losu oraz zachęcał do przełamywania własnych ograniczeń i świadomego kształtowania własnego losu.

• Tydzień ciekawych spotkań.

• W tym tygodniu naszą szkołę odwiedziła urodzona w Krakowie poetka Ewa Lipska. Artystka z pasją opowiadała zgromadzonym w auli szkolnej uczniom klas starszych o swojej twórczości oraz o charakterze pracy pisarki.

• Kto wymyślił pieniądze?

• Klasa 1 b zrealizowała scenariusz „Kto wymyślił pieniądze” w ramach projektu Uniwersytetu Dzieci „Mali inżynierowie”. Na pytanie, czy zawsze ludzie płacili pieniędzmi  usłyszałam,  że dawniej ludzie wymieniali się towarami lub płacili solą. Z filmu mogli dowiedzieć się, kiedy po raz pierwszy na świecie pojawiły się monety, a kiedy banknoty. Następnie uczniowie obejrzeli różne monety i wspólnie ustalili, że oprócz liczby/nominału/ mają godła swojego kraju lub ważną dla danego kraju postać. Są też na nich motywy roślinne lub  geograficzne. W podobny sposób przyjrzeli się banknotom i poznali sposoby zabezpieczeń na  banknotach. Na koniec zajęć uczniowie zaprojektowali własne monety i banknoty:)

To były bardzo ciekawe zajęcia!

• Tymczasem w szkole ;)

• Przerwa świąteczna w szkole minęła dość pracowicie ;) Niespodzianki czekają na Was już 2 stycznia :) Do zobaczenia na zajęciach!

• Gwiazdka wielkiego serca

• Zbiórkę karmy dla psów i kotów z krakowskiego schroniska przeprowadziliśmy na terenie naszej szkoły w grudniu.

W sumie do schroniska przekazaliśmy 22.79 kg karmy

• Jasełka

• W ostatni dzień zajęć szkolnych klasa 8a pod przewodnictwem Pani Marty Piwowarczyk- Bożek wprowadziła nas w radosny, świąteczny nastrój.

• "Czucie i wiara silniej mówią do mnie......" Turniej ballad Adama Mickiewicza

• 21 grudnia w naszej szkole odbył się turniej inscenizacji ballad Adama Mickiewicza celem uczczenia naszego wieszcza w Roku Romantyzmu Polskiego.

Przed licznie zgromadzoną publicznością i znakomitymi gośćmi, wśród których znaleźli się pani generałowa Krystyna Kwiatkowska, pani Lidia Jazgar i pan Grzegorz Juras oraz - zdalnie- pan Leszek Długosz w turniejowe szranki wstąpili uczniowie klas IV – VIII. W nastrojowej scenerii przedstawiającej nadświteziańską głuszę nocą obejrzeliśmy inscenizacje: „Ucieczki”, „Powrotu taty”, „Świtezianek”, „Rybki”, „Pani Twardowskiej”, „Lilii” i „Czatów” z interludiami w postaci gry na bandurze w wykonaniu Eriki Cherep oraz tańców wdzięcznych „ukraińskich rusałek” z klasy VI b i VIII b.

Przedstawienia uczniów poprzedziły pokazy mistrzowskiej recytacji naszych gości, budujące niezwykły nastrój spotkania tego, co rzeczywiste z światem fantastycznym.
          Turniej dokumentowali dziennikarze Radia Kraków.

• Matematyka na święta

• Co wspólnego ma umiejętność pakowania prezentów i wiązania kokardy z matematyką?

Okazuje się, że całkiem sporo. Przekonały się o tym dzieci z klasy II a, które 15 grudnia zabrały się do odmierzania odpowiedniej ilości papieru i wstążki w celu zapakowania przyniesionych pudełek i sprawienia radości swoim bliskim. Dzieci realizowały w ten sposób kolejny moduł projektu pt. ”Natalka i Antek w Świecie Wielkiej Matematyki – Matematyka na święta”. Dokonały obliczeń pieniężnych, poznały algorytm pakowania prezentów, czyli instrukcję postępowania krok po kroku. Efekt finalny - pięknie zapakowany upominek!

• Coraz bliżej święta...

• Klasa 1 b na zajęciach plastycznych wspólnie zrobiła łańcuch na choinkę. Był tak długi, ze postanowiliśmy udekorować salę. To była świetna zabawa!

• Między wspólnotowością a dialogiem

• W minionych dniach w naszej szkole odbyły się warsztaty dotyczące życia w społeczeństwie wielokulturowym. Uczestniczące w nich klasy 7a, 8b i 6a bardzo aktywnie szukały odpowiedzi na pytania  "Czym jest kultura? " oraz  "Jakie są korzyści i trudności życia w społeczeństwie wielokulturowym ?". Dla wszystkich była to ciekawa i ważna lekcja szacunku, tolerancji i otwartości.

Na zdjęciach praca klasy 6a.

• Wigilia z absolwentami

• 16.12. odbyło się w naszej szkole spotkanie wigilijne absolwentów rocznika 2021 (klasa 8 c). Przy opłatku opowiadali o nowych szkołach, przyjaźniach, nauczycielach. Z sentymentem wspominali czasy spędzone w SP7.

• Co to jest Soroban?

• 13 grudnia dzieci z klas I – III uczestniczyły w lekcjach pokazowych, na których poznawały japońskie liczydło Soroban (składające się z „nieba” i „ziemi”), którym do dziś posługują się mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni. Podczas zajęć dzieci wykonują obliczenia na liczydle, po krótkim czasie przenoszą się w świat wyobrażeniowy dokonując wielu trudnych operacji w pamięci. To inny sposób liczenia, który przy okazji integruje dwie półkule mózgowe, rozwija kreatywność, ćwiczy pamięć i koncentrację.

• Wizyta klasy VI b w Wydawnictwie Literackim

• 14 grudnia uczniowie klasy VI b z wychowawcą i panią Anną Kuglarz udali się na ulicę Długą, by w Księgarni pod Globusem spotkać się z panią Joanną Olech.
          Autorka niezrównanej serii o dynastii Miziołków oraz innych atrakcyjnych książek dla młodego czytelnika w niezwykle ciekawy sposób opowiadała o sobie, swojej twórczości i źródłach inspiracji, ujawniając talent wytrawnego gawędziarza, rysownika i cechy prawdziwego przyjaciela dzieci. Nic dziwnego, skoro- jak twierdzi- jest czarownicą!
          Największy zachwyt nastoletniego audytorium niewątpliwie wzbudziły zorganizowane przez panią Olech quizy dotyczące jej powieści, których zwycięzcy zostali obsypani pysznymi cukierkami. Po serii pytań pisarka rozdawała autografy i rozmawiała z gośćmi.