• ANDRZEJKI!

        • Klasa 2b w środę bawiła się na klasowych Andrzejkach. Oprócz wróżb z butami, imionami, zawodami w przyszłości i numerologii był taniec z balonami i tworzenie klasowej mumii. Oczywiście wszystko z przymróżeniem oka i dużym poczuciem humoru. Nie zabrakło też pyszności przygotowanych przez Rodziców.

        • Kolej na matematykę ;)

        • Klasa 2b we wtorek, 28 listopada "sprawdziła" czy na dworcu kolejowym można spotkać matematykę. Oczywiście okazało się, że jak najbardziej. Najpierw uczniowie pracując w grupach wymienili rozkład jazdy, wyświetlacze na peronach, potem numery peronów i torów, przedziałów  i miejsc siedzących, wreszcie wszystkie dane zawarte na bilecie. Dodatkowo stwierdzili, że można też zmierzyć długość peronu i torów biegnących przez dworzec kolejowy. Po obejrzeniu filmu "dołożyli" jeszcze informację, ze można policzyć podróżnych, osobno kobiety, osobno mężczyzn czy dzieci. Pomysłom nie było końca!

          Następnie przystąpili do rozwiązywania zadań na kartach pracy obliczając czas podróży, odległości między miejscowościami czyli dopasowując właściciela do biletu. Na koniec dokonali planu wspólnej podróży- jednej z Krakowa do Warszawy, drugiej z Puław do Bydgoszczy. Musieli wyszukać informacje dotyczące odległości, ceny biletów, czasu podróży, godziny odjazdu i przyjazdu pociągów. To była fascynująca praca. Niestety z powodu niesprzyjającej pogody odłożyliśmy wyprawę na dworzec. Ale to nadrobimy!

        • "Do czego zwierzęta wykorzystują ślinę?".


        • W ramach Uniwersytetu Dzieci w dniu 28 listopada klasa 2 B zrealizowała kolejny scenariusz "Do czego zwierzęta wykorzystują ślinę?".
          To były jedne z najciekawszych zajęć! Tak oceniły scenariusz dzieci z klasy 2 B. Na początku uczniowie podawali przykłady   zwierząt, które obserwowali zwracając uwagę na to, czy produkują one ślinę i do czego ją wykorzystują. Następnie po obejrzeniu filmu uzupełnili swoją wiedzę na temat grupy zwierząt zwanych przeżuwaczami. Kiedy zobaczyli zdjęcie czekoladowego ciastka zawołali, że "cieknie im ślinka"! Na pocieszenie dostali żelki, które błyskawicznie spowodowały produkcję śliny ze względu na zawartość enzymu w ślinie odpowiedzialnego za rozkład cukrów. Mimo wątpliwości wszyscy chcieli wziąć udział w teście Saxona polegającym na tym, że ważyliśmy suche kawałki waty i gazy, które potem "przeżute" zwiększyły swoją wagę ze względu na zawartość śliny. Zostało więc postawione  pytanie: ile śliny produkują takie zwierzęta jak kot, pies, krowa czy koń? Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z ustaleniem do czego ta ślina jest w takich ilościach tym zwierzętom potrzebna. Bez problemu też ustalili na kartach pracy, które zwierzę do czego wykorzystuje swoją ślinę. Dzięki prezentacji pogłębili swoją wiedzę. Doświadczenia, które miały miejsce w dalszej części zajęć  czyli "ścinanie się" białka w mleku pod wpływem jadu żmii czy próbowanie suchego kakao na język pozbawiony śliny dopełniły ich atrakcyjności. 

        • Nocy było mało :)

        • Świeże emocje po pierwszej w tym roku dyskotece, Andrzejkowej zresztą. Wodzirejem był absolwent "Siódemki" Daniel Malaga, a DJ Kacper Chlanda uczeń klasy 7. Obaj chłopcy spisali się wspaniale.  Muzyka zachęcała do tańca,  a wróżby niejedną dziewczynkę i chłopca przyprawiły o uśmiech. Dziękujemy nauczycielkom Paniom Katarzynie, Kindze i Beacie, bo to dzięki ich obecności odbyła się dyskoteka podczas, której mogliśmy się tak świetnie bawić.

        • "Dulce et decorum est pro patria mori"

        • 24 listopada w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytacji Poezji sławiącej żołnierza-bohatera.

          Poniżej prezentujemy listę laureatów.

          Kategoria klas 4-6

          I miejsce -Zofia Węglowska,  kl. 6, SP 158

          II miejsce - Bartłomiej Węglowski, kl. 4, SP 158

          III miejsce - Julianna Hell , kl. 4, SP 7, Ignacy Wojtaszczyk, kl. 5, SP 18

          Wyróżnieni: Valeriia Berman, kl. 4, SP 7; Franciszek Koziński, kl. 6, SP 43

          Kategoria klas 7-8

          I miejsce - Maciej Rzepa, kl. 7, SP 92N; Nadia Gościniak, kl.7, SP 92

          II miejsce - Hanna Żak, kl. 7, SP 92; Adam Piechota, kl. 7, SP 98

          III miejsce - Milena Sikora, kl. 7, SP 92; Adam Król, kl. 8, SP 18

          Wyróżnieni: Aleksandra Nowak, kl. 8, SP 18; Emilia Aleksandrowicz, kl. 8, SP 158

           

          Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

        • Uczeń Obywatel i my :)

        • Projekt Edukacyjny Uczeń Obywatel, na rok szkolny 2023/24, uważamy za rozpoczęty. "Siódemka" stawiła się na spotkaniu  inauguracyjnym, które odbyło się, jak zawsze w Sali Obrad w Urzędzie Miasta Krakowa.

        • Warsztaty „Nie z tej Ziemi”

        • Wielu marzyło i marzy o tym,  by  polecieć w kosmos, choćby na Księżyc. Dzięki programom kosmicznym, odwadze i wytrwałości  wizjonerów  Wszechświat powoli odkrywa swoje tajemnice. 23 listopada także dzieci z klasy III a zapragnęły go odkrywać i wyruszyły w kosmiczną podróż po Układzie Słonecznym.  W czasie warsztatów uczniowie otrzymali ogromną dawkę wiedzy, okraszonej wspaniałymi pomocami i zabawami, na temat genezy naszego Układu Solarnego. Dzieci min. sprzątały kosmos ze śmieci, uczyły się księżycowego tańca, budowały gwiazdozbiór Oriona, programowały ruchy kosmicznego łazika, przebrały się w kombinezony, aby poczuć się jak kosmonauci. Otrzymały też kosmiczne bransoletki. Czas na warsztatach minął bardzo szybko. Czyżby Ziemia przyspieszyła?

        • Świąteczny Flash Mob

        • W środę w naszej szkole odbyły się warsztaty taneczne prowadzone przez pana Michała Kostempskiego inicjatora tanecznego happeningu- Świątecznego Flash Mob. Wydarzenie to będzie otwierało Świąteczny Jarmark, a nasi uczniowie mogą w tym uczestniczyć. Poznali i szlifowali układ taneczny, który w tym dniu będą mogą zatańczyć na Rynku.

          Drodzy Uczniowie i Rodzice możemy wybrać się razem na to wydarzenie. Zbiórka w sobotę o godz.13.15 pod szkołą, wyruszamy na Rynek około godz.13.30. Taniec będzie o godz.14.00. Prośba od organizatora aby ubranie było ciemnego koloru i zawierało akcent Świąteczny tj:czapeczka czerwona lub szalik. Dobry humor i pozytywne nastawienie. Osoby zainteresowane prosimy też o zgłoszenie się do pani Bożeny Strzałkowskiej –Limanówki  lub  pani Beaty Stech. Musimy podać do organizatora liczbę osób zainteresowanych.

          Dołączam tez link do you tuba układu ,który uczyliśmy się na warsztatach.

          https://www.youtube.com/watch?v=HDgSTYcZqA8

          Do zobaczenia w sobotę.

        • Bądźmy życzliwi. ZAWSZE!

        • „Bo tyle jest w nas siebie ile ciepła tego,

          które weźmiemy od kogoś drugiego

           a drugi od nas weźmie i w sobie zatai.” Ernest Bryll

          21 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Życzliwości.

          Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za tak piękny akcent i podarowanie innym dobrego słowa, gestu i uśmiechu. Żółty kolor ,który zawitał w naszej szkole podarował nam słońce i radość. Nasze drzewo życzliwości zakwitło pięknymi słowami z waszego serca:

          Jesteś super, dobrego dnia, lubię ciebie ,dobrze,że jesteś, miły jesteś, I like you, nice to meet you  i wiele wile innych miłych słów.

          Tablica Dobrego dnia przewędrowała po klasach i mamy nadzieję ,wprowadziła radość.

          Niech moc tego dnia będzie z Wami.

          Samorząd Szkolny i Klub Wolontariatu.

        • POKOLORUJ HOKUSAI !

        • Uczniowie z klasy 2a wzięli udział w ciekawych zajęciach w Artetece. Tematem były kolory, kształty i emocje w sztuce. Dzieci dowiedziały się jak powstają kolory, jak wpływają na naszą wyobraźnię i emocje. Pomimo pochmurnego dnia udało się nawet zobaczyć kolory tęczy -patrząc przez pryzmat. Uczniowie mogli także poeksperymentować z kolorowymi, plastikowymi lizakami tworząc barwy pochodne. Niezwykle interesującym ćwiczeniem okazało się malowanie dzieł sztuki . Nie było to jednak malowanie obrazów przy sztaludze,
          ale …na tabletach. Na zakończenie zajęć każdy uczeń otrzymał kalejdoskop! 

        • Edukacja przyrodnicza w Symbiozie.

        • W jesienny, deszczowy poranek klasa 2 b udała się do Ośrodka ekologicznego Symbioza na warsztaty- Zwierzęta nocne lasu i Życie mrówek. Na początku, aby poczuć się jak borsuki weszliśmy do ciemnej, ciasnej norki. Tam dowiedzieliśmy się w jakich mieszkaniu żyją borsuki. Następnie Dzięki ekspozycji ukazującej rośliny, zwierzęta i zależności między nimi poznaliśmy życie i zwyczaje tego niesamowitego zwierzątka. Druga cześć zajęć to poznanie budowy ciała mrówki i sposób jej poruszania się i odżywiania. Praca plastyczna podsumowująca nasze spotkanie to wyklejeni mrówki z odpowiednio pogniecionych kawałków gazet. To były bardzo ciekawe i pouczające warsztaty.

        • Brawo Helenka :)

        • Miło nam zakomunikować, że Helenka Stróżycka,  uczennica klasy III a zdobyła nagrodę w konkursie plastycznym organizowanym przez CM „Wesołe wierszyki gimnastykujące języki” - ilustracja do wybranego utworu Małgorzaty Strzałkowskiej. Na konkurs nadesłano ponad 200 prac. Jury postanowiło nagrodzić 15 osób oraz wyróżnić 37 prac przedszkolaków i dzieci z klas I-III.  Gratulujemy!

        • Brawo :)

        • W minionym tygodniu wzięliśmy udział w zawodach pływackich, w ramach Krakowskiej Olimpiady Dzieci i Młodzieży Szkolnej. "Siódemkę" reprezentowały uczennice klasy 5 i 7: Emilka Bober i Mira Peszt  płynęły  50 m stylem dowolnym oraz Martyna Peszt, która startowała w serii 50 m stylem motylkowym. Martynka zdobyła w swojej konkurencji IV miejsce i tym samym zakwalifikowała się do zawodów wojewódzkich. Dziękujemy za waleczne, sportowe postawy naszym reprezentantkom, Emilce, Mirze i szczególnie Martynce.

        • Festwial trwa :)

        • W dniu 15 listopada klasa Vb  udała się na spotkanie z Panem Marcinem Szczygielskim w ramach Festiwalu Literatury dla dzieci. Spotkanie z autorem wielu książek było bardzo ciekawe i inspirujące!!!  Po spotkaniu poprosiliśmy o autografy i kilka zdjęć

        • Kim jest pani De?

        •  Kiedy pani De przychodzi z wizytą, mama Linki zaczyna chorować. W domu robi się szaro i smutno, a dziewczynka sama musi o siebie zadbać. Ten bardzo dramatyczny początek zawarty został w książce „Linka w Mysim Mieście” napisanej przez Katarzynę Ryrych, z którą dzieci z klasy III a zobaczyły się w Pałacu Potockich w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci. Jak poradzi sobie tytułowa bohaterka? Udając się do Krainy Wyobraźni! Każdy z nas był tam nie raz. Zachęcając do przeczytania dalszej części przygód Linki i do czytania książek w ogóle, autorka zdradziła, że swoją pierwszą książkę napisała czternaście lat temu, że napisała ich już dziewięćdziesiąt, że pisze zarówno dla dzieci, jak i dla młodzieży oraz dla dorosłych. Podała również „przepis” na stworzenie bestsellera! Dzieci z klasy III a otrzymały też dedykację z autografem i autorskim rysunkiem małej myszki! A kim jest pani De? Odpowiedź czeka w książce.

        • HAJDA W BESKID!

        • W Krakowie odbywa się 10 Festiwal Literatury dla Dzieci .Uczniowie klas 2a i 2b wybrali się do siedziby Radia Kraków, gdzie uczestniczyli w spotkaniu z Marią Strzelecką autorką i ilustratorką książek dla najmłodszych. Rozmowa, wyjaśnienia ,pytania toczyły się wokół najnowszej książki Marii Strzeleckiej pt. „Hajda. Beskid bez kitu”. W pięknej krainie jakim jest Beskid Niski autorka opisała historię ludzi ,zwierząt i roślin. Fabuła książki oparta jest na prawdziwych historiach Łemków ,którzy w licznej społeczności zamieszkiwali tereny karpackiej krainy. To nie tylko opowieść dla najmłodszych czytelników, ale także dla dorosłych. Zachęcamy do przeczytania - „bez wciskania kitu”!

        • Kiermasz ciast.

        • 13 listopada 2023 roku zorganizowaliśmy Kiermasz Ciast, które zasponsorowali nauczyciele: p. Małgosia Palkij, p. Jola Glita, p. Bożena Strzałkowska-Limanówka, p. Kasia Tylka, p. Beata Stech oraz Samorząd Uczniowski. Za uzbierane pieniądze zakupimy karmę dla zwierząt z krakowskiego schroniska. Wolontariuszami z samorządu byli Nadia, Vera, Kacper, Emilka, Jadzia, Maja, Krzysztof i Aleks.

        • Siódemkowy Siedmiokąt Pomocy

        • Drodzy Uczniowie ,rodzice i nauczyciele. Na terenie naszej szkoły powstał Klub Wolontariuszy. Kilkunastu uczniów z kl. 7 i 6 utworzyła  grupę chętnych rozpowszechniania idei  wolontariatu na terenie naszej szkoły oraz miasta. Opiekunem Klubu jest pani Bożena Strzałkowska-Limanówka, pomocnikiem pani Marta Ogińska.

          W drodze głosowania została wybrana nazwa klubu –Siedmiokąt Pomocy.

          Od września udało się nam zorganizować i uczestniczyć w kilku akcjach na terenie szkoły i Krakowa.

          • Kredkobranie- zbiórka przyborów szkolnych oraz materiałów plastycznych przez cały wrzesień. Celem Kredkobrania jest pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków mieszkających na Kresach. Zebrane dary trafiły  na Litwę i Ukrainę do polskich szkół oraz placówek edukacyjnych, w których uczą się polskie dzieci i młodzież. Tegorocznej akcji towarzyszyło  hasło „Zamieńmy marzenia na pejzaże”.
          • 9 Półmaraton Cracovia- 20 wolontariuszy z naszej szkoły pomagało przy depozycie rzeczy.

          Współpraca z Hospicjum im Św. Łazarza

          • Kiermasz Żonkilowy - 17 października 2023 r- Kwestowanie i rozdawanie zrobionych przez naszych uczniów szkoły zakładek do książek, które zaprojektowały panie Anna Turowa i Janna Żylinskaja.
          • Żonkilowy Marsz Nadziei- solidarność z osobami objętymi opieką  hospicyjną.
          • Pani Elżbieta Kaczmarczyk wraz z dziećmi ze świetlicy zasadziła  Szkolne Pole Nadziei  przed wejściem do szkoły.
          • Zbiórka karmy dla naszych szkolnych kotów, akcja trwa całą jesień i zimę. Karma dla super bohaterów.

          Będziemy informowali na bieżąco o dalszych naszych działaniach.

        • Apel Poległych na Cmentarzu Rakowickim

        • 10 listopada uczniowie klas siódmych i ósmej udali się w towarzystwie Pana Dyrektora i nauczycieli na Cmentarz Rakowicki, by oddać cześć żołnierzom, którzy oddali życie walcząc o niepodległą Polskę.

          Uroczysty apel poległych miał miejsce pod Pomnikiem Poległych pod Rokitną, przed którym wartę honorową trzymali Kadeci XXV Liceum Ogólnokształcącego.

          Ceremonię obejmującą krótkie przemówienie Pana Dyrektora na temat znaczenia Święta 11 listopada dla Polaków, odegranie apelu wojsk i capstrzyku na trąbce przez pana Susicia, przywołanie nazwisk zmarłych legionistów uświetniły recytacje patriotycznych wierszy przez nasze koleżanki i kolegów oraz odśpiewanie pięknych pieśni.